Δύσκολα Χόφενχαϊμ και Σλόβαν Λίμπερετς

Αγχώθηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η Χόφενχαϊμ που νίκησε δύσκολα με 2-0 τον Ερυθρό Αστέρα στην «Rhein-Neckar-Arena»

EUROPA LEAGUE - 12ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ - ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: 2-0

Γήπεδο: Rhein-Neckar-Arena - Sinsheim

Αγχώθηκε αλλά τελικά τα κατάφερε η Χόφενχαϊμ που νίκησε δύσκολα με 2-0 τον Ερυθρό Αστέρα στην «Rhein-Neckar-Arena». Οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά ανώτεροι ωστόσο δυσκολεύτηκαν πολύ στη δημιουργία έχοντας λίγες καλές στιγμές. Λίγα πράγματα από τον Αστέρα που δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με σουτ του Μπαουμγκάρτνερ που απέκρουσε ο Μπόριαν, όπως και στο 22' σε προσπάθεια του ίδιου παίκτη. Στο 36' ο Αστέρας απείλησε με σουτ του Φαλτσινέλι που πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Μπάουμαν. Με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Νταμπούρ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Μπόριαν.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ο Αστέρας σκόραρε με τον Εράκοβιτς αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 51' η Χόφενχαϊμ απείλησε με σουτ του Νταμπούρ που απέκρουσε ο Μπόριαν, όπως και πέντε λεπτά αργότερα σε προσπάθεια του Μπαουμγκάρτνερ. Στο 64' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρούντι να γυρίζει ωραία για τον Μπαουμγκάρτνερ που με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις η Χόφενχαϊμ κλείδωσε τη νίκη με τον Σαμασέκου να περνά ωραία κάθετη για τον Νταμπούρ που πλάσαρε για το 2-0.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Ρούντι, Πος, Βογκτ, Ακπογκούμα, Σεσενιόν (90' Σκοφ), Γκρίλιτς (45' Σαμασέκου), Μπαουμγκάρτνερ (79' Μπεμπού), Γκατσίνοβιτς (45' Γκάιγκερ), Νταμπούρ, Μπελφοντίλ (79' Μπρουν Λάρσεν)

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόριαν, Εράκοβιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Γκάχιτς (85' Σίμιτς), Σανόγκο (75' Πέτροβιτς), Νίκολιτς, Ρόντιτς, Κάταϊ (75' Βουκάνοβιτς), Σπιριντόνοβιτς (75' Μπεν), Φαλτσινέλι (85' Πάβκοφ)

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ - ΓΑΝΔΗ: 1-0

Γήπεδο: U Nisy - Liberec

Δύσκολη και ανέλπιστη νίκη για την Σλόβαν Λίνπερετς που πήρε το τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Γάνδη στο «U Nisy». Λίγα πράγματα από τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να απειλήσουν ώστε ώστε να σώσουν τουλάχιστον το βαθμό.

Η Γάνδη είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με σουτ του Μπουκαρί που απέκρουσε ο Ενγκουιέν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Γιάρεμτσουκ έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Φορτούνα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Ενγκουιέν. Στο 29' και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με τον Κοστσέλνικ να περνά για τον Χελάλ που από κοντά έκανε το 1-0.

Η Σλόβαν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 56' με σουτ του Μίκουλα που απέκρουσε ο Ρεφ. Στο 79' η Γάνδη απείλησε με σουτ του Ντεπουάτρ που απέκρουσε ο Ενγκουιέν, όπως και στο 81' σε προσπάθεια του ίδιου παίκτη.

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ: Ενγκουιέν, Κοστσέλνικ, Τιχανί, Χουγκάς, Μίκουλα, Μπέραν (67' Σάντιλεκ), Μάρα, Χρομαντά (79' Κλάους), Πέσεκ (68' Μάτουσεκ), Χελάλ, Μοσκέρα

ΓΑΝΔΗ: Ρεφ, Κάστρο-Μόντες, Ενγκαντέου-Ενγκαντί, Όλσεν, Φορτούνα (87' Πλαστούν), Μάρεχ, Μποτάκα, Κουμς, Μπουκαρί, Κλεϊντιστ (76' Ντεπουάτρ), Γιάρεμτσουκ