Κακός ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε ακόμα και να χάσει το ματς. Νίκησε η Γρανάδα την PSV

EUROPA LEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-1η αγωνιστική

ΠΑΟΚ-ΟΜΟΝΟΙΑ:1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπα

Κακός ο ΠΑΟΚ δεν άξιζε κάτι περισσότερο από τον έναν βαθμό που του προσέφερε το 1-1 με την Ομόνοια. Κακή η ομάδα της Θεσσαλονίκης με πολλά κενά στην άμυνα θα μπορούσε ακόμα και να χάσει το ματς. Είχε ένα καλό διάστημα στο δεύτερο μέρος αλλά οι αλλαγές του έκοψαν τον ρυθμό.

Η πρώτη αξιόλογη φάση ήρθε στο 5ο λεπτό με τον Τσόλακ να πλασάρει στην κίνηση και τον Φαμπιάνο να μπλοκάρει. Στο 12' ο Σβαμπ εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια. Τέσσερα λεπτά το σκορ άνοιξε και το γκολ το πέτυχε η Ομόνοια. Η σέντρα έγινε από αριστερά, ο Μποτεάκ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και έγραψε από κοντά το 0-1. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε μια φλύαρη κατοχή με την κυπριακή ομάδα να αμύνεται σωστά. Μάλιστα ήταν η Ομόνοια που απείλησε στο 41' όταν ο Παπουλής μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στην επανάληψη ο ΠΟΑΚ επιχείρησε ν πιέσει κι στο 51' απείλησε με κεφαλιά του Τσόλακ. Στο επόμενο λεπτό και πάλι ο Κροάτης είχε ευκαιρία με το κεφάλι. Στο 54' ο Γιαννούλης έστρωσε στον Τσόλακ που πλάσαρε ψηλά άουτ. Τελικά δύο λεπτά μετά ήρθε το 1-1. Ο Σβαμπ έστρωσε μέσα στην περιοχή για τον Μουργκ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία στο 60' όταν ο Τζιονής βγήκε τετ α τετ με τον Ζίβκοβιτς ο οποίος έδιωξε με το πόδι. Ο Σβαμπ στο 69' γύρισε ωραία αλλά σούταρε άουτ και στο επόμενο λεπτό ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα το σουτ του Αουγκούστο. Στο 73' ο Λούφτνερ λίγο έλλειψε να πετύχει αυτογκολ. Η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι στο 76' όταν ο Μιχαηλίδης βρήκε τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι δεν υπάρχει παράβαση. Στο 85' ο Φαμπιάνο έδιωξε άσχημα με τον Σβαμπ όμως να πλασάρει αδύναμα πάνω στον γκολκίπερ των Κυπρίων. Ο ΠΑΟΚ πίεσε στα τελευταία λεπτά αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (61'Ροντρίγκο), Σβαμπ, Εσίτι (46'Αουγκούστο), Γιαννούλης, Μουργκ (73'Μπίσεσβαρ), Τσόλακ (61'Σφιντέρσκι), Α. Ζίβκοβιτς (73'Τζόλης).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Βίτορ Γκόμες,  Παπουλής (75'Ασαντέ), Τζιονή, Ζόρντι Γκόμεθ (75'Κουσουλός), Μποτεάκ (92'Λοΐζου), Ντούρις (75'Κακουλής).

Διπλό η Γρανάδα στην Ολλανδία

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ-ΓΡΑΝΑΔΑ: 1-2

ΓΗΠΕΔΟ:ΦίλιπςΣτάντιον

Με το καλημέρα η Γρανάδα έβαλε υποψηφιότητα γι  την πρώτη θέση στο όμιλο μετά τη νίκη της με 2-1 επί της PSV. Οι Ισπανοί είχαν ευκαιρία στο 40' με τον Μοντορό και σκόραραν στο 45' με τον Ερέρα αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ο Ντάμφις βρήκε τον Γκέτσε και αυτός έκανε με σουτ στην κίνηση το 1-0. Η Γρανάδα απάντησε στο 57' με τον Μολίνα να σκοράρει από κοντά πλασάροντας στην κίνηση. Έξι λεπτά μετά απείλησε με σουτ του Φουλκιέ. Στο 66' ήρθε η ανατροπή όταν ο Ματσίς με κούρσα και ωραίο τελείωμα πέτυχε το 1-2. Ο Ρουί Σίλβα στο 73' ουσιαστικά πάσαρε τον Μάλεν ο οποίος πλάσαρε άουτ.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Εμβογκό, Ντάμφρις, Μπαουμγκάρτλ, Μποσκάλι, Μαξ, Γκέτσε (46

Φιερχέφερ), Σανγκαρέ, Χέντριξ, Ιχατάρεν, Μάλεν, Μάουρο Ζούνιορ (73'Μαντουέκε).

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Φουλκιέ, Χ.Σάντσεθ, Βαγέχο, Νέβα, Μίγια (81'Μπράις), Ερέρα, Ματσίς (81'Σόρο), Γκοναλόν (35'Μοντόρο), Πουέρτας, Μολίνα (69'Σουάρεθ).

sempron_21 - 22/10/2020 23:49

Εγώ αύτό που είδα είναι ότι το αποτέλεσμα το πήρε ο ΠΑΟΚ και όχι η Ομόνοια.

naupigos - 22/10/2020 22:19

Kαι γω τοπιασα 2 ημ Χ τελικο Χ 15.25 !!!! Αλλα πανω απ ολα ΑΕΚαρα !!!!!

agabak - 22/10/2020 21:55

Αυτή η ομάδα τραγέλαφος μας έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι προχθές και βγάλαμε μια τελική... τα συμπεράσματα δικά σας