Η Μπριζ πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-1 στην έδρα της Ζενίτ με γκολ στο 90+3’

CHAMPIONSLEAGUE-6ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΖΕΝΙΤ-ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: 1-2

Γήπεδο: Gazprom Arena

Απίθανη Μπριζ στην Αγία Πετρούπολη. Οι Βέλγοι ταξίδεψαν στη Ρωσία με πολλά αγωνιστικά προβλήματα κι όμως πήραν τεράστιο διπλό με 2-1 στην έδρα της Ζενίτ και από την 1η κιόλας αγωνιστικής έκαναν άλμα, τουλάχιστον… για την 3η θέση. Ο πιτσιρικάς, Ντε Κέτελαρ το γκολ της νίκης στο 90+3’.

Στο 1ο κιόλας λεπτό μετά από σέντρα του Κουζιάεβ από αριστερά, ο Χόρβαθ έχασε την μπάλα αλλά ο Αζμούν δεν πρόλαβε να μπει στη φάση, αλλά από εκεί και πέρα ο ρυθμός ήταν κάκιστος και η Μπριζ πήγε το ματς στη δύναμη και κράτησε τη Ζενίτ πίσω.

Και μάλιστα στο 40ο λεπτό, ο Φόρμερ σέντραρε από δεξιά, ο Φάνακεν πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο Κερζάκοβ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 43’ ο  Φάνακεν βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μερικά μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Κερζάκοβ.

Στο 48ο λεπτό ο Ντριούσι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω.

Στο 59’ ο Ντζιούμπα βρήκε όμορφα τον Αζμούν αλλά ο Ρίτσα τον πρόλαβε και στο επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ ο Ιρανός πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Τελικό στο 63’ ο Μπάριος στην προσπάθειά του να καλύψει την μπάλα την κράτησε στην περιοχή του με το... χέρι, ο Ντένις έκανε το γύρισμα και ο Ντε Κέτελαρ πλάσαρε στον Ρακίτσκι. Ο Ντένις ξαναμπήκε στη φάση και με σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 65’ ο Αζμούν έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Καραβάεβ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ρίτσα και πέρασε λίγο έξω, όπως και το γύρισμα του Κουζιάεβ στο 66’.

Στο 71ο λεπτό, ο Αζμούν έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά κι έστρωσε στον Ντριούσι, που μόνος με τον Χόρβαθ, έκανε τραγικό σουτ και στο 74’ ο Λόβρεν έπιασε απίθανο σουτ από τα 30 μέτρα, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην πλάτη του Χόρβαθ και κατέληξε στα δίχτυα της Μπριζ για το 1-1.

Στο 76’ ο Κερζάκοβ έσωσε μετά από λάθος του Ρακίτσκι και στην κόντρα ο Μοστοβόι πλάσαρε αλλά είδε την μπάλα να κοντράρει και να περνά λίγο έξω.

Μάλιστα στο 79’ ο Βέντελ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ντζιούμπα έβαλε την προβολή εξ επαφής αλλά ο Χόρβαθ έσωσε εντυπωσιακά και στο 85’ το πλασέ του Κρουκοβόι πέρασε λίγο έξω. Στο 89ο λεπτό ο Βέντελ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο Ριτς αλλά ο Χόρβαθ κατάφερε να απομακρύνει και στο 90+3’ οι Βέλγοι γύρισαν όμορφα την μπάλα, ο Φορμέρ σέντραρε από δεξιά και ο Ντε Κέτελαρ με πλασέ εξ επαφής έκανε το 1-2.

ΖΕΝΙΤ: Κερζάκοβ, Λόβρεν, Κρουγκοβόι, Καραβάεβ, Ρακίτσκι, Μπάριος, Οζντόεβ (88’ Ερόκιν), Ντριούσι (72’ Μοστοβόι), Κουζιάεβ (72’ Βέντελ), Αζμούν, Ντζιούμπα

ΜΠΡΙΖ: Χόρβαθ, Σομπόλ, Μέχελε, Μάτα, Ρίτσα, Ριτς, Φορμέρ, Φάνακεν, Ντιατά (78’ Λανγκ), Ντε Κέτελαρ, Ντένις (82’ Μπαντζί)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!