Νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές για τη Ναντ

LIGUE 1 - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό - Μονπελιέ: 1-1

(Μπεν Γεντέρ 70' (πεν.) - Μαβιντιντί 51')

Μοιρασιά για Μονακό και Μονπελιέ που ήρθαν ισόπαλες 1-1 και συνεχίζουν ισόβαθμες. Το παιχνίδι στράβωσε από νωρίς για τους φιλοξενούμενους καθώς στο 19' έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Σαβανιέ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 25' ο Μπεν Γεντέρ σκόραρε για τη Μονακό αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τελικά η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ στο 51' με τον Μαβιντιντί ενώ το βαθμό για τους Μονεγάσκους έσωσε στο 70' ο Μπεν Γεντέρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ανζέ - Μετς: 1-1

(Μανγκανί 38' (πεν.) - Ενγκουετέ 39')

Ισόπαλες μέσα σε δύο λεπτά ήρθαν Ανζέ και Μετς με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 38' με πέναλτι του Μανγκανί και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν ένα λεπτό αργότερα με τον Ενγκουετέ.

Ναντ - Μπρεστ: 3-1

(Ραντάλ Κόλο 16', Μπλας 30', Μπαμπά 79' - Φαΐβρ 68')

Μεγάλη νίκη για τη Ναντ που καθάρισε με 3-1 την Μπρεστ και σταμάτησε το κακό σερί των 5 συνεχόμενων παιχνιδιών χωρίς νίκη.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Ραντάλ Κόλο στο 16' και Μπλας στο 30'. Στο 68' η Μπρεστ μείωσε με τον Φαΐβρ αλλά στο 79' η Ναντ τελείωσε το παιχνίδι με τον Μπαμπά να κάνει το 3-1.