Τρομερή ανατροπή και δεύτερη θέση για Σασουόλο (VIDEO)

Στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα, η ομάδα του Ντε Τσέρμπι ανέτρεψε το, εις βάρος της, 3-1 και με το 3-4 επί της Μπολόνια εξακολουθεί να είναι αήττητη

SERIE A- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΣΑΣΟΥΟΛΟ 3-4

ΓΗΠΕΔΟ: RENATO DALL'ARA

Με μια φοβερή ανατροπή, στο δεύτερο ημίχρονο, η Σασουόλο νίκησε, εκτός έδρας, 4-3 την Μπολόνια και συνεχίζει την αήττητη πορεία της, ευρισκόμενη μόνη στη δεύτερη θέση.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, η Μπολόνια άνοιξε το σκορ. Ο Παλάσιο κατάφερε, ανάμεσα από δυο αμυντικούς, να βγάλει την ασίστ για τον Σοριάνο και εκείνος να πλασάρει εύστοχα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, η Σασουόλο έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Τζούρισιτς βρέθηκε απέναντι από τον Σκορούπσκι, αλλά ο γκολκίπερ της Μπολόνια κράτησε ανέπαφη την εστία του. Αυτό όμως δεν κράτησε για πολύ, διότι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-1 στο 18'. Ο Κίρικες βρήκε δεξιά τον Μπεράρντι, εκείνος με διαγώνιο σουτ, εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Η Μπολόνια πήρε ξανά προβάδισμα, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Παλάσιο και Σοριάνο συνδυάστηκαν, με τον δεύτερο να πασάρει στον Σβάνμπεργκ και εκείνος να πλασάρει για το 2-1.
Στην επανάληψη, υπήρξε πλήρης ανατροπή σκηνικού. Αρχικά, στο 54', ο Μπεράρντι έπιασε το σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ της Μπολόνια σε εξαιρετική επέμβαση. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Μπολόνια έφτασε και σε τρίτο γκολ. Έξω από την περιοχή της Σασουόλο, ο Ορσολίνι έκλεψε την μπάλα από τον Λοκατέλι και με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.
Από κει και πέρα, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση της Σασουόλο. Στο 64ο λεπτό, ο Καπούτο, έχοντας γύρω του παίκτες της Μπολόνια, βρήκε ξεμαρκάριστο τον Τζούρισιτς, εκείνος πλάσαρε και μείωσε σε 3-2. Η ισοφάριση για τη Σασουόλο ήρθε στο 70'. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Παλάσιο έδιωξε άσχημα και στο δεύτερο δοκάρι ο Καπούτο με κεφαλιά έκανε το 3-3. Η ολική ανατροπή ήρθε στο 77ο λεπτό, με τον Κυριακόπουλο να έχει μεγάλη συμβολή. Ο 24χρονος αριστερός μπακ έκανε την μπαλιά, ο Τομιγιάσου πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, για το 3-4.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι (65' Εμπαγιέ), Ντανίλο, Τομιγιάσου, Χίκεϊ, Σούτεν, Σβάνμπεργκ (65' Ντομίνγκες), Ορσολίνι, Σοριάνο, Μπάροου (75' Σανσόν), Παλάσιο (76' Σανταντέρ)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Μούλντουρ (61' Αϊχάν), Κίρικες, Φεράρι (90' Πελούσο), Κυριακόπουλος, Μπουράμπια (61' Ρασπαντόρι), Λοκατέλι, Μπεράρντι, Τραορέ (61' Λόπεζ), Τζούρισιτς (81' Ομπιάνγκ), Καπούτο