Προκριματικά Μουντιάλ: «Χαστούκι» για Ουρουγουάη (VIDEO)

Με δυο γκολ στα τελευταία λεπτά, οι Ουρουγουανοί γλίτωσαν τη συντριβή- Τσίμπησε βαθμό η Κολομβία, η Παραγουάη πήρε τρίποντο χάρη στον γκολκίπερ της

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΆΛ 2022- ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

Εκουαδόρ-Ουρουγουάη 4-2
(14' Μένα Ντελγκάδο, 45'+3', 52' Εστράδα Μαρτίνες, 75' Πλάτα/ 83', 90'+5 Σουάρες)

Ηχηρό "χαστούκι" δέχτηκε η Ουρουγουάη, αφού βρέθηκε να χάνει 4-0 στο Εκουαδόρ, πριν μειώσει ο Λουίς Σουάρες στο τελικό 4-2.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και απείλησαν στο 10ο λεπτό με τον Εστράδα Μαρτίνες να υποχρεώνει τον γκολκίπερ Καμπάνια σε επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το Εκουαδόρ άνοιξε το σκορ. Από δεξιά, ο Ιμπάρα έβγαλε τη σέντρα, ο Μένα Ντελγκάδο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Στο 18' ο Λουίς Σουάρες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής, μετά από χρήση VAR, ακύρωσε το γκολ του Ουρουγουανού για οφσάιντ. Στο 24' οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά με την κεφαλιά του Καϊσέδο να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ στο 35' οι παίκτες του Εκουαδόρ πανηγύριζαν, πιστεύοντας πως έκαναν το 2-0, αλλά, μετά από χρήση VAR, το γκολ ακυρώθηκε για χέρι. Στο 45'+1' ο Βαλένσια βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ουρουγουάης, αλλά δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων το Εκουαδόρ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα. Σε μπαλιά στη μεγάλη περιοχή, ο Γοδίν δεν έδιωξε σωστά και ο Εστράδα Μαρτίνες με δυνατό σουτ έκανε το 2-1.
Στο 48ο λεπτό οι Ουρουγουανοί είδαν να τους ακυρώνεται γκολ, για δεύτερη φορά, μετά από χρήση VAR. Ο Ριμπέιρο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά από το βίντεο φάνηκε πως προηγήθηκε χέρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Ουρουγουάη βρέθηκε πίσω στο σκορ, με τρία γκολ διαφορά, τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Εστράδα Μαρτίνες συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Βαλένσια και, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σημάδεψε σωστά για το 3-0. Στο 75ο λεπτό, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0, με τον Πλάτα, από πλάγια θέση, να εκτελεί τον Καμπάνια. Με δυο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι, στο 83' και στο 90'+5', του Λουίς Σουάρες, η Ουρουγουάη μείωσε στο τελικό 4-2.

Βενεζουέλα-Παραγουάη 0-1
(85' Χιμένεζ)

Δραματικό ήταν το φινάλε στο Βενεζουέλα-Παραγουάη, με τους Παραγουανούς να παίρνουν την εκτός έδρας νίκη, με 1-0.
Στο 65ο λεπτό, ακυρώθηκε γκολ για τη Βενεζουέλα, αφού, μετά από χρήση VAR, αποδείχτηκε πως είχε προηγηθεί χέρι. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, ο Εσπινόλα, από τα δεξιά, βρήκε τον Χιμένεζ και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Βενεζουέλας για το 0-1. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βενεζουέλα είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει τον βαθμό, όταν κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χερέρα, αλλά ο γκολκίπερ Σίλβα τον νίκησε, χαρίζοντας το τρίποντο στην Παραγουάη.

Χιλή-Κολομβία 2-2
(37' Βιδάλ, 41' Σάντσες/ 6' Λέρμα, 90'+1' Φαλκάο)

Με γκολ του Ρανταμέλ Φαλκάο, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κολομβία τσίμπησε βαθμό μέσα στη Χιλή, 2-2.

Μόλις στο πρώτο λεπτό, οι Κολομβιανοί απείλησαν με κεφαλιά του Ζαπάτα και στο 2' ήταν η σειρά της Χιλής να απειλήσει με τον Βιδάλ. Στο 7ο λεπτό, η Κολομβία άνοιξε το σκορ, με τον Μεντίνα να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Λέρμα να πετάγεται, ξεμαρκάριστος, και με κεφαλιά να κάνει το 0-1. Στο 24ο λεπτό, ο σκόρερ των Κολομβιανών, ο Λέρμα, έκανε εξαιρετική ατομική προσπάθεια, σούταρε, αλλά ο γκολκίπερ της Χιλής, ο Κορτές, απέκρουσε εντυπωσιακά. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και έδωσε πέναλτι για τη Χιλή. Ο Αρτούρο Βιδάλ ήταν εύστοχος και στο 37' έφερε το ματς στα ίσια. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Χιλή έφτασε στην ολική ανατροπή. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, οι Κολομβιανοί δεν μπόρεσαν να βγάλουν την μπάλα από την άμυνά τους και ο Αλέξις Σάντσες με πλασέ έκανε το 2-1.
Στο 64ο λεπτό, ο Ντάβινσον Σάντσες της Κολομβίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, γιατί είχε προηγηθεί φάουλ. Στο 71' ο Ρανταμέλ Φαλκάο πέρασε στο ματς και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τον βαθμό στην Κολομβία. Σε φάση διαρκείας, στα καρέ της Χιλής, ο διεθνής φορ άπλωσε το πόδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)