Νίκη με εννιά παίκτες για τη Μονακό (VIDEO)

Επική ανατροπή για την Ανζέ

LIGUE 1 - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μονακό - Στρασμπούρ: 3-2

(Μπεν Γεντέρ 9', 53', Αγκιλάρ 45+1' - Τσαχιρί 46', Αγιόρκε 70' (πεν.))

Δύσκολη και τεράστια όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι νίκη για τη Μονακό του Νίκο Κόβατς που πήρε το τρίποντο με 3-2 απέναντι στη Στρασμπούρ. Οι Μονεγάσκοι νικούσαν στο ημιχρόνου με 2-0 αλλά στο δεύτερο μέρος και εξαιτίας δύο αποβολών κινδύνεψαν ακόμα και με την ισοφάριση η οποία τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπεν Γεντέρ στο 9' και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αγκιλάρ έκανε το 2-0. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Στρασμπούρ μείωσε σε 2-1 με τον Τσαχιρί αλλά το 53' ο Μπεν Γεντέρ επανέφερε το προβάδισμα των δύο τερμάτων για την ομάδα του Νίκο Κόβατς, γράφοντας το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα η Μονακό έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Τσουαμενί με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 67' έμεινε με εννιά εξαιτίας της αποβολής του Ντισασί με απευθείας κόκκινη κάρτα, φάση στην οποία παραχώρησε και πέναλτι. Ο Αγόρκε ανέβαλε την εκτέλεση κάνοντας το 3-2.

Ντιζόν - Μονπελιέ: 2-2

(Ντινά 8', Εκουέλε 60' - Ντελόρ 50', Σαβανιέ 90' (πεν.))

Μοιρασιά για Ντιζόν και Μονπελιέ που ήρθαν ισόπαλες 2-2 με τους γηπεδούχους να παίρνουν δύο φορές προβάδισμα και τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν και τις δύο!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ντινά στο 8' ενώ στο 50' ο Ντελόρ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Εκουέλε επανέφερε το προβάδισμα για την Ντιζόν, κάνοντας το 2-1 ενώ το βαθμό για τη Μονπελιέ έσωσε στο 90' ο Σαβανιέ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ανζέ - Μπρεστ: 3-2

(Τιούμπ 22', Ισμαέλ Τραορέ 78', Φουλγκίνι 80' - Μουνιέ 3' (πεν.), Τσαρμπονιέ 32')

Ανατροπή έπος για την Ανζέ που ενώ στο ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ με 1-2, στο δεύτερο μέρος κατάφερε την ολική ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουνιέ ενώ στο 22' ο Τιούμπ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1. Μπρεστ πήρε και πάλι προβάδισμα στο 32' με τον Τσαρμπονιέ να κάνει το 1-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η Ανζέ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της με τον Ισμαέλ Τραορέ 78' να σκοράρει στο 78' για το 2-2 και δύο λεπτά αργότερα ο Φουλγκίνι έκανε το 3-2!

Νιμ - Λανς: 1-1

(Φέρχατ 87' - Καναγκό 34')

Μοιρασιά για Νιμ και Λανς με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν το παιχνίδι στο δεύτερο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Καναγκό στο 34' ενώ το βαθμό για τη Νιμ έσωσε στο 87' ο Φέρχατ.

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις