Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει από την ΑΕΛ αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1

ΚΥΠΡΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΚ-ΑΕΛ: 2-1

(Μακρής 37’, Τριτσκόβσκι 68’-Ριέρα 24’)

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια του ντέρμπι με την ΑΕΛ και μάλιστα με ανατροπή με σκορ 2-1. Ο Χοάν Καρίγιο έκανε θετικό ντεμπούτο στο πρωτάθλημα με την ομάδα της Λάρνακας, και κατάφερε να επανέλθει στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα από την Ομόνοια.

Για την ΑΕΚ σκόραρε στο 37′ με τον Μακρή, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα ενώ επέλεξε να μην πανηγυρίσει το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του. Το δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ πέτυχε ο Ιβάν Τριτσκόβσκι στο 68′, το οποίο ήταν και ιστορικό καθώς ήταν το 100ο του.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε καλή στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 24′ με τον Ριέρα, και αφού προηγήθηκε εξαιρετικός συνδυασμός με τους Ντανίλ και Μαέ. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Κυριάκου έκανε τη σέντρα στη περιοχή ο Μπάμπιτς έκανε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αντωνίου με κεφαλιά σημάδεψε εκ νέου το οριζόντιο δοκάρι.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης, οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι και στο 24′ στην καλύτερη τους φάση, οργανώθηκαν εξαιρετικά, αντάλλαξαν γρήγορα την μπάλα οι Ντανίλο, Μαέ και Ριέρα, με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τέουνκενς.

Η ΑΕΚ κατάφερε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου να φέρει το σκορ στα ίσα. Στο 37′ ήταν η σέντρα του Ιωάννου, ο Βοζίνια πραγματοποίησε λανθασμένη έξοδο, ο Τρισκόφσκι έδωσε στον Μακρή που από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να σκοράρει δεύτερο γκολ και είχε μια καλή φάση στο 42′ όταν από κόρνερ του Ριέρα, ο Αντωνίου έπιασε την κεφαλιά όμως απέκρουσε σωτήρια ο Τέουνκενς. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η ΑΕΚ είχε καλή φάση για δεύτερο γκολ με την εκτέλεση φάουλ από τον Τρισκόφσκι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Βοζίνια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και κατάφερε στο 68′ να σκοράρει δεύτερο γκολ με τον ιβάν Τρισκόφσκι. Ήταν η φοβερή μπαλιά του Ναράνχο στον Σκοπιανό, ο οποίος κατέβασε εντυπωσιακά και στη συνέχεια τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Στο 70′ η ΑΕΚ είχε φάση για τρίτο γκολ όταν με εκτέλεση φάουλ από τον Ναράνχο, ο Βοζίνια απέκρουσε δύσκολα. Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 82΄ ο Μπάμπιτς έπιασε κεφαλιά μετά από σέντρα του Ριέρα, αλλά απέκρουσε εύκολα ο Τέουνκενς.

Στο 86′ η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ακοράν που βρέθηκε απέναντι από τον Βοζίνια όμως πάσαρε στον Τρισκόφκσι και απομάκρυναν οι αμυντικοί.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο Κυριάκου έκανε τη σέντρα στη περιοχή ο Μπάμπιτς έκανε ένα σουτ το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Αντωνίου με κεφαλιά σημάδεψε εκ νέου το οριζόντιο δοκάρι.