Η ΑΕΛ κέρδισε με 3-1 την Καρμιώτισσα κι έπιασε κορυφή

ΚΥΠΡΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΕΛ-Καρμιώτισσα Πολ.: 3-1

(Ντανίλο 15’, Τόρες 56’, Μαέ 87’-Σάσι 18’)

Η ΑΕΛ επικράτησε της Καρμιώτισσας με 3-1 εντός έδρας και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα άνηκε στην ΑΕΛ στο 6’ με τον Μπουνόζα να κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ όμως ο Καϊρίνος ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε. Μερικά λεπτά αργότερα στο 11’ ο Ντανίλο μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ ωστόσο απέκρουσε και πάλι ο Καϊρίνος.

Στο 15’ η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ντανίλο πήρε την μπάλα, διάνυσε αρκετά μέτρα και έκανε το σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-0.

Δεν πρόλαβαν καλά καλά να πανηγυρίσουν το γκολ τους οι παίκτες της ΑΕΛ και στο 17’ η Καρμιώτισσα έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Έγινε το μπέρδεμα στην περιοχή της ΑΕΛ, μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ισμαίλ Σασί ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα για το 1-1.

Στο 23’ ο Μοχάμεντ Σασί εκτέλεσε το φάουλ βρίσκοντας τον Μαλεκκίδη στο δεύτερο δοκάρι που έκανε το πλασέ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Επόμενη καλή στιγμή στο 40’ με τον Παπαφώτη να κάνει ένα δυνατό μακρινό σουτ αλλά ο Καϊρίνος με εντυπωσιακή απόκρουση έστειλε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Μπουνόζα έκανε την κεφαλιά, του είπε και πάλι «ΟΧΙ» ο Καϊρίνος. Στο 42’ νέα κεφαλιά από τον Αντωνίου αυτή τη φορά, ο Καϊρίνος απέκρουσε για ακόμη μια φορά.

Στην επανάληψη και το 56’ η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ. Η μπάλα έφτασε στον Τόρες, με μια ωραία προσποίηση «άδειασε» τον Χρίστου και έκανε το ξερό σουτ εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα παρά την προσπάθεια του Καϊρίνου.

Στο 72’ βρήκε ακόμη μια ευκαιρία η ΑΕΛ! Φοβερή ενέργεια από τον Παπαφώτη, έδωσε στον Ριέρα, αυτός με κάθετη βρήκε τον Ντανίλο που μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ όμως ο Καϊρίνος απέκρουσε για ακόμη μια φορά.

Στο 87’ η ΑΕΛ «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Ριέρα έδωσε στον Μαέ που μπήκε στην περιοχή, έκανε και το σουτ και έκανε το 3-1.

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις