2 ΣΧΟΛΙΑ

Αστρική πρεμιέρα για την Μπάγερν! (VIDEO)

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης ξεκίνησε τη σεζόν από εκεί που σταμάτησε την προηγούμενη, με τους Βαυαρούς να διαλύουν τη Σάλκε με 8-0 στην πρεμιέρα της Bundesliga και να σπάνε όλα τα κοντέρ

BUNDESLIGA-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-ΣΑΛΚΕ: 8-0

Γήπεδο: Allianz Arena

Τρομάζει όλη την Ευρώπη με το καλημέρα η Μπάγερν. Οι Βαυαροί ξεκίνησαν από εκεί που σταμάτησαν την περασμένη σεζόν καθώς στην πρεμιέρα της Bundesliga διέσυραν τη Σάλκε με 8-0, παίζοντας αστρικό ποδόσφαιρο. Χατ τρικ ο Γκνάμπρι, γκολ-ρεκόρ από τον Λεβαντόφσκι, ματσάρα από τον Σανέ. Πρώτη ομάδα στην ιστορία της Bundesligaπου πετυχαίνει 8 γκολ σε πρεμιέρα.

Καταιγιστική ήταν στο πρώτο μέρος η Μπάγερν. Οι Βαυαροί πίεσαν από το πρώτο λεπτό και στο 4ο μόλις λεπτό μετά από γέμισμα του Κίμιχ, ο Γκνάμπρι κατέβασε ιδανικά, απέφυγε κι έναν αντίπαλο και με αριστερό πλασέ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ. Μάλιστα στο 5’ η άμυνα της Σάλκε έσωσε την τελευταία στιγμή μετά από πλασέ του Λεβαντόφσκι αλλά στο 19’ ο Γκνάμπρι σέντραρε από δεξιά, ο Μίλερ έστρωσε έξω στον Γκορέτσκα που με ιδανικό σουτ έκανε το 2-0. Στο 24ο λεπτό το σουτ του Κίμιχ πέρασε λίγο έξω και στο 30’ η Μπάγερν κέρδισε πέναλτι και ο Λεβαντόφσκι έκανε το 3-0 από τα 11 μέτρα.

Μάλιστα στο 42’ η Μπάγερν άγγιξε το 4ο γκολ αλλά ο Ζίλε σημάδεψε το δοκάρι από κοντά, όμως στο 46’ ο Σανέ και ο Γκνάμπρι έφυγαν στην κόντρα, ο πρώτος έστρωσε στο δεύτερο που σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 4-0.

Στο 49’ ο Καμπάκ πρόλαβε τον Γκνάμπρι σωτήρια, ενώ στο 50’ ο Σανέ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Σάλκε, έστρωσε και πάλι στον Γκνάμπρι που σε κενό τέρμα έγραψε το 5-0.

Στο 63ο λεπτό οι Βαυαροί έκρυψαν την μπάλα και ο Τολισό σούταρε από το πέναλτι και ο Φέρμαν έσωσε εντυπωσιακά όπως έκανε και στο επόμενο λεπτό μετά από σουτ του Σανέ και στο 69’ ο Λεβαντόφσκι καθυστέρησε να τελειώσει τη φάση αλλά από δεξιά έβγαλε μαγική ασίστ με ραμπόνα και ο Μίλερ από το πέναλτι πλάσαρε για το 6-0.

Μάλιστα στο 72’ ο Κίμιχ έβγαλε κάθετη μπαλιά 40 μέτρων, ο Σανέ έφυγε σχεδόν από το κέντρο και ανενόχλητος πλάσαρε για το 7-0!

Στο 81ο λεπτό ο Ραμάν έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ του Νόιερ και στην κόντρα ο Μουσιάλα συνέκλινε από αριστερά και με δεξί σουτ διαμόρφωσε το 8-0.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπόατενγκ (72’ Ρίτσαρντς), Ζίλε, Ερναντές, Παβάρ, Γκορέτσκα (51’ Τολισό), Κίμιχ, Μίλερ (82’ Τσίρκτσε), Γκνάμπρι (72’ Μουσιάλα), Σανέ (72’ Κισάνς), Λεβαντόφσκι

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Οτσίπκα, Σταμπουλί, Καμπάκ, Ρούντι, Μπενταλέμπ, Σερντάρ (30’ Σεπφ), Αρίτ (79’ Μπέκερ), Πατσιέντσια (79’ Σκρζίμπσκι), Ουθ, Ματοντό (65’ Ραμάν).

Constantinoupoli86 - 19/9/2020 15:38

Η Μπάγερν καλώς ή κακώς εγκαινιάζει το νέο ποδόσφαιρο που δεν θα είναι τόσο φαντεζί, αλλά θα στηρίζεται στη δύναμη και τα μεγάλα σωματικά προσόντα.

Chris67 - 19/9/2020 11:14

Τι να πει κανείς για αυτή την μαγεία ... Ποδόσφαιρο σε ολο το μεγαλείο της . Παρότι μεγάλωσα στο Dortmund και είναι όλα κιτρινόμαυρα όπως και εδώ με την ΑΕΚαρα μας !