1 ΣΧΟΛΙΑ

Νέα μεγάλη ανατροπή οι Χιτ, στα... σχοινιά οι Σέλτικς (VIDEO)

Η ομάδα του Μαϊάμι επέστρεψε από το -17, νίκησε 106-101 και προηγείται 2-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολής

ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΝΑΤΟΛΗΣ

Μπόστον Σέλτικς-Μαϊάμι Χιτ 101-106 (0-2)

Στον δεύτερο τελικό της Ανατολής, οι Μαϊάμι Χιτ πέτυχαν ακόμα μια μεγάλη ανατροπή, όπως στο Game 1, επέστρεψαν από το -17, νίκησαν 106-101 τους Μπόστον Σέλτικς και απέχουν δυο νίκες από τους μεγάλους τελικούς του NBA.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Σέλτικς κυριάρχησαν, προηγήθηκαν 60-43, 1:10 πριν το φινάλε του ημιχρόνου, και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 60-47, με τους Χιτ να σκοράρουν μόλις 18 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο.
Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα του Μαϊάμι έκανε επιμέρους 37-17 στη τρίτη περίοδο, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο, ήρωα στο Game 1, να πετυχαίνει 15 πόντους στο συγκεκριμένο 12λεπτο, και τους Χιτ να προηγούνται 77-84. Στα 12 τελευταία λεπτά, οι Σέλτικς πίεσαν, μείωσαν σε 94-89, με επιμέρους 15-2, στα 4:25 πριν το τέλος, αλλά οι Χιτ είχαν πάρει ψυχολογία και έκλεισαν το παιχνίδι με επιμέρους 17-7, για το τελικό 101-106.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκε ο Γκόραν Ντράγκιτς με 25 πόντους, με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να καταγράφει ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ στην στατιστική του (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να έχει 18 πόντους με 6/12 τρίποντα. Για τους Μπόστον Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Τζέισον Τέιτουμ (21 πόντοι) και τον Τζέιλεν Μπράουν (21 πόντοι) να έπονται σε επίπεδο παραγωγικότητας.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-28, 60-47, 77-84, 101-106.

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Μπράουν 21 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τέιτουμ 21 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τάις 6 (8 ριμπάουντ), Σμαρτ 14 (5/13 σουτ), Γουόκερ 23 (4/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καντέρ 9 (6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Οτζελέγιε, Γουάναμεϊκερ 7 (2), Γουίλιαμς.

ΧΙΤ (Σπόελστρα): Μπάτλερ 14 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κράουντερ 12 (3/10 τρίποντα), Αντεμπάγιο 21 (10 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 18 (6/12 τρίποντα), Ντράγκιτς 25 (3/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Χίροου 11 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Όλινικ 5 (1), Ιγκουοντάλα, Ναν, Τζόουνς Τζ..

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Saruman - 18/9/2020 17:41

Μπράβο το Miami, και δε τους είχα για Τελικούς! Θα βρουν (λογικά) και τον Lebron αντίπαλο εκεί