Πρόκριση με τεσσάρα για τον ΑΠΟΕΛ, γλίτωσε στο τέλος η Τότεναμ (VIDEO)

Στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League o ΑΠΟΕΛ που κέρδισε με 4-1 στην έδρα της Καϊσάρ. ΕΔΩ ολα τα σημερινά παιχνίδια

EUROPA LEAGUE-2ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Καϊσάρ Κιζιλόρντα-ΑΠΟΕΛ: 1-4

Γήπεδο: Kazhymukan Munaitpasov Stadium

Ο ΑΠΟΕΛ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League κερδίζοντας με 4-1 την Καϊσάρ μέσα στο Καζακστάν. Αρκετές ευκαιρίες πέραν από τα τρία γκολ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη που έδειξε βελτίωση σε σχέση με προηγούμενα παιγνίδια. Ακόμα όμως και σήμερα το ΑΠΟΕΛ σε κάποιες στιγμές έδειξε αδυναμίες στην άμυνα. Στα αρνητικά ο τραυματισμός του Μπεν Σαχάρ

Μπορεί η Κυπριακή ομάδα να βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς μόλις στο 6ο λεπτό μετά από λάθος υπολογισμό του Σίλβα, όμως αυτό δεν το πτόησε, βγήκε μπροστά και το γύρισε με συνοπτικές διαδικασίες με ωραία τέρματα των Ντε Βινσέντι στο 15ο λεπτό (από ωραία ενέργεια του Ενσούε) και Ανουάρ λίγο αργότερα με τρομερό σουτ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για το ΑΠΟΕΛ αφού ο Αντζίλι εξ επαφής στο 47 έκανε το 1-3. Ο Ισραηλινός είχε περάσει στον αγώνα στην θέση του Κλωναρίδη. Στην συνέχεια η ομάδα του Ουζουνίδη δημιούργησε και έχασε πολλές καλές ευκαιρίες για να μεγαλώσει το σκορ, ενώ έχασε τον Μπεν Σαχάρ με μυικό τραυματισμό. Τελικά μετά από φάση διαρκείας στις καθυστερήσεις ο Ντε Βινσέντι διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Αμυντικά η ομάδα της Λευκωσίας είχε και σήμερα θέματα κόντρα σε ένα πολύ αδύναμο αντίπαλο και αυτό είναι κάτι που πρέπει να βελτιώσει ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ. Το ΑΠΟΕΛ τελείωσε τον αγώνα με 24 τελικές προσπάθειες.

Βέντσπιλς-Ρόζενμποργκ: 1-5

(Κοζλόβ 5’-Ισλάμοβιτς 15’ πεν., 45+3’, Κόνραντσεν 37’, Χολς 64’, Ζαχάριασεν 71’)

Πανηγυρική π΄ρορκιση για τη Ρόζενμποργκ που κέρδισε με 5-1 στην έδρα της Βέντσπιλς.

Η Βέντσπιλς προηγήθηκε στο 5ο μόλις λεπτό με τον Κοζλόβ αλλά ο Ισλάμοβιτς ισοφάρισε το 15’ με πέναλτι και ο Κόνραντσεν έκανε το 1-2 στο 37’. Μάλιστα στο 45+3’ ο Ισλάμοβιτς έξανε το 1-3.

Στο 63’ αποβλήθηκε ο Λιτβίνσκις της Βέντπιλς και στο επόμενο λεπτό ο Χολς έκανε το1-4. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε στο 71’ ο Ζαχάριασεν.

Ρενόβα-Χάιντουκ: 0-1

(Κακτάς 4’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Χάιντουκ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Ρενοβα.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κακτάς στο 4ο μόλις λεπτό του αγώνα.

Τέουτα Ντούρες-Γρανάδα: 0-4

(Σολδάδο 5’, Κένεντι 10’, Ερέρα 31’

Πλάκα έκανε ο Γρανάδα κόντρα στην Τέουτα καθώς την κέρδισε με 4-0.

Η Γρανάδα άνοιξε το σκορ μες τον Σολδάδο μόλις στο 5ο λεπτό και ο Κένεντι έκανε το 0-2 στο 10’, ενώ ο Ερέρα έγραψε το 0-3 στο 31’. Ο Ερέρα πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 46ο λεπτό για το 0-4 και στο 80’ αποβλήθηκε ο Μπέκια της Τέουτα.

Αστάνα-Μπουντούτσνοστ: 0-1

(Τέρζιτς 25’)

Σοκ για την Αστάνα που έχασε με 1-0 στην έδρα της από την Μπουντούτσνοστ κι έμεινε εκτός. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τέρζιτς στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αραράτ Αρμένια-Φόλα Ες: 4-3 παρ.

(Μαρτίνεθ 17’, Λίμα 90+2’ πεν., 90+4’, Βακουλένκο 114’-Πιμεντέλ 19’, Μπένζι 56’ πεν., Χάντζι 81’)

Επική πρόκριση για την Αραράτ Αρμένια που έχανε με 3-1 από τη Φόλα Ες ως το 90+2’ κι όμως έστειλε το ματς στην παράταση όπου κέρδισε με 4-3.

Η Αραράτ άνοιξε το σκορ στο 17’ με τον Μαρτίνεθ αλλά δύο λεπτά αργότερα, ο Πιμεντέλ έκανε το 1-1. Στο 43ο λεπτό αποβλήθηκε ο Άλεξ Ζούνιορ της Αραράτ και στο 56’ο Μπένζι έκανε το 1-2 με πέναλτι. Το 1-3 διαμόρφωσε ο Χάντζι στο 81ο λεπτό και στο 90+1’ ο Πιμεντέλ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Λίμα έγραψε το 2-3 από την άσπρη βούλα.

Και μάλιστα στο 90+3’ η Αραράτ κέρδισε κι άλλο πέναλτι και ο Λίμα έγραψε το 3-3 από τα 11 μέτρα κι έστειλε το ματς στην παράταση. Κι εκεί στο 114’ ο Βακουλένκο διαμόρφωσε το 4-3.

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς-Ρέιντζερς: 0-5

(Ταβερνιέ 21’, Γκόλντσον 45+4’, Μορέλος 67’, 88’, Ντεφό 84’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Ρέιντζερς που κέρδισε με 5-0 στην έδρα της Λίνκολν Ρεντ Ιμπς.

Η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με το πέναλτι του Ταβερνιέ ενώ ο Γκόλντσον διπλασίασε τα γκολ των Σκοτσέζων στο 45+4’ και ο Μορέλος έγραψε το 0-3 στο 67’. Ο Ντεφό έγραψε το 0-4 στο 84ο λεπτό και στο 88’ ο Μορέλος διαμόρφωσε το 0-5.

Μποτοσάνι-Σκεντίγια: 0-1

(Ιμπραΐμι 2’)

Στην επόμενη φάση η Σκεντίγια που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Μπτοσάνι.

Ο Ιμπραΐμι άνοιξε το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό ενώ στο 67’ αποβλήθηκε ο Αλίμι των φιλοξενουμένων.

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ-Τότεναμ: 1-2

(Μίντσεφ 71’-Κέιν 80’ πεν., Εντομπελέ 84’)

Μπροστά στο φάσμα ενός ντροπιαστικού αποκλεισμού στον β’ προκριματικό γύρο του Europa League βρέθηκε η Τότεναμ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο έχανε 1-0 στη Βουλγαρία από τη Λοκομοτίβ Πλόβντιβ στο 71’ και χρειάστηκε να αποβληθούν δύο παίκτες της αντίπαλης ομάδας για να φτάσει στην ολική ανατροπή με 2-1 και μαζί στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μόνο το γκολ έλειψε από τους «σπερς» στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπέργκουϊν να έχει δοκάρι στο 11’ και στο 27’ να ανατρέπεται εντός περιοχής της Λοκομοτίβ, αλλά τον διαιτητή να μην δίνει το πέναλτι. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα, οι Άγγλοι έμειναν πίσω στο σκορ στο 71’ από το γκολ του Μίντσεφ.

Οχτώ λεπτά αργότερα, οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς οι Βούλγαροι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καραγκαρέν με δεύτερη κίτρινη κάρτα στη φάση του πέναλτι υπέρ της Τότεναμ. Ο Κέιν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1. Στο 83’ οι γηπεδούχοι έχασαν άλλον έναν παίκτη, καθώς αποβλήθηκε ο Αλμέιδα και δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή με τον Ντομπελέ, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Νέφτσι Μπακού-Γαλατασαράι: 1-3

(Μποντζί 46’-Ντιανιέ 19’, 63’, Λουγινταμά 48’)

Εϋκολη πρόκριση για τη Γαλατά που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Νέφτσι.

Ο Ντιανέ άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους στρο 19ο λεπτό αλά  ο Μποντζί ισοφάρισε στο 46’. Ο Λουγινταμά έκανε το 1-2 στο 48’ και ο Ντιανέ με ακόμη ένα γκολ στο 63’ διαμόρφωσε το 1-3.

Μπόντο Γκλιμτ-Ζαλγκίρις: 3-1

(Τσινκερνάγκελ 20’, Μπονιφέις 32’, Μπιόρκαν 81’-Αντάλ 26’)

Σημαντική πρόκριση για την Μπόντο Γκιμτ που κέρδισε με 3-1 τη Ζαλγκίρις.

Η Μπόντο Γκλιμτ άνοιξε το σκορ στο 20’ με τον Τσινκερνάγκελ και ο Αντάλ ισοφάρισε έξι λεπτά μετά. Όμως ο Μπονιφέις έκανε το 2-1 στο 32’ και ο Μπιόρκαν διαμόρφωσε το 3-1 στο 81’.

Ριτεριάι-Σλόβαν Λίμπερετς: 1-5

(Αρτεάγα 61’-Μάρα 12’ πεν., Χρομάντα 20’, Ράμπουσιτς 84’, Χελάλ 89’ πεν. Μάτουσεκ 90+3’)

Πάρτι πρόκρισης για τη Σλόβαν Λίμπερετς που διέσυρε με 5-1 τη Ριτεριάι.

Η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Μάρα στο 12ο λεπτό και στο 20’ ο Χρομάντα έκανε το 2-0. Ο Αρτεάγα μείωσε σε 1-2 στο 61’ αλλά ο Ράμπουσιτς στο 84’ και ο Χελάλ με πέναλτι στο 89’, έκαναν το 1-4. Το τελικό 1-5 διαμόρφωσε ο Μάτουσεκ στο 90+3’.

Γκέτεμποργκ-Κοπεγχάγη: 1-2

(Σανά 73’-Μουντραζία 83’, Βιντ 85)

Πρόκριση μέσα στην έδρα της Γκέτεμποργκ για την Κοπεγχάγη που κέρδισε με 2-1 και με ανατροπή. Βασικός ο Ανέστης για τους Σουηδούς, στον πάγκο έμεινε ο Οικονόμου για την Κοπεγχάγη.

Ο Σανά έβαλε μπρστά στο σκορ την Γκέτεμποργκ στο 73ο λεπτό αλλά ο Μουντραζία ισοφάρισε στο 83’ και δύο λεπτά αργότερα ο Βιντ έκανες το 1-2.

Κουόπιο-Σλόβαν Μπρατισλάβας: 1-1 παρ. (4-3 πεν.)

(Ούντο 120’-Μεντβεντ 111’)

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Κουόπιο καθώς κέρδισε με 4-3 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Το ματς έληξε ισόπαλο χωρίς σκορ και στην παράταση η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με τον Μεντβέντ στο 111’. Ωστόσο στο 120 ο Ούντο έκανε το 1-1 και στα πέναλτι οι Φινλανδοί κέρδισαν με 4-3.

Ντζουργκάρντεν-Γιουρόπα: 2-1

(Έντουαρντς 42’, Ούλβεσταντ 69’-Γκαγιάρδο 57’)

Στο 40’ η Γιουροπα έχασε πέναλτι με τον Γουόκερ και δύο λεπτά μετά ο Έντουαρντς άνοιξε το σκορ για την Ντζουργκάρντεν. Ωστόσο στο 57’ ο Γκαγιάρδο ισοφάρισε σε 1-1 αλλά στο 62’ αποβλήθηξκε ο Κίγιο και οι Σουηδοί έκαναν το 2-1 με πέναλτι του Ούλβεσταντ στο 69’.

Ίντερ ντ’Εσκαλδές-Ντάνταλκ: 0-1

(ΜακΜίλαν 14’)

Δύσκολη πρόκριση για την Ντάνταλκ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Ίντερ ντ’Εσκαλδές.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο ΜακΜίλαν στο 14ο λεπτό ενώ στο 58’ αποβλήθηκε ο Μπόιλ της Ντάνταλκ.

Κόνας Κουέι-Ντιναμό Τιφλίδας: 0-1

(Γκαμπεντάβα 90+7’ πεν.)

Λύτρωση στο 90+7’ για την Ντιναμό Τιφλίδας που κέρδισε με 1-0 την Κόνας Κουέι.

Το μοναδικό γκολ ήρθε με πέναλτι από τον Γκαμπεντάβα.

Ολίμπια Λιουμπλιάνας-Ζρινίσκι: 2-3 παρ.

(Ιβάνοβιτς 19’, Βόμπεργκαρ 81’-Μπιλμπία 51’, 84’, Ίβανσιτς 92’)

Ματσάρα ανάμεσα σε Ολίμπια Λιουμπλιάνας και Ζρνίσκι με τη δεύτερη να νικά με 32 στην παράταση.

Η Ολίμπια άνοιξε το σκορ με τον Ιβάνοβιτς στο 19ο λεπτό με τον Μπιλμπία να ισοφαρίζει στο 51’[. Στο 81’ ο Βόμπεργκαρ έκανε το 2-1 αλλά ο Μπιλμπία ισοφάρισε ξανά στο 84’ κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί η Ζρνινίσκι ήταν καλύτερη και στο 92’ έκανε το 2-3 με τον Ίβανσιτς.

Φλόρα Ταλίν-Ρέικιαβικ: 2-1

(Σάπινεν 7’, Λιλάντερ 37’-Φινμπογκασον 75’)

Στην επόμενη φάση η Φλόρα Ταλίν που κέρδισε με 2-1 τη Ρέικιαβικ.

Η Φλόρα άνοιξε το σκορ με τον Σάπινεν στο 7ο μόλις λεπτό και ο Λιλάντερ έκανε το 2-0 στο 37’. Στο 58’ αποβλήθηκε ο Γιόνσον της Ρέικιαβικ αλλά ο Φινμπόγκασον μείωσε σε 2-1 στο 75’.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-ΜΠΑΤΕ Μπόρισοβ: 2-0

(Σο 44’, Κάρεϊ 90+5’)

Στον επόμενο γύρο η ΤΣΣΚΑ Σόφιας που επικράτησε της ΜΠΑΤΕ με 2-0.

Στο 33ο λεπτό η Μπατε έχασε πέναλτι με τον Μίλιτς και στο 44’ ο Σο έκανε το 1-0 για την ΤΣΣΚΑ ενώ στο 90+5’ ήρθε το 2-0 από τον Κάρεϊ.

Χιμπέρνιανς Πάολι-Φέχερβαρ: 0-1

(Νικόλοφ 61’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Φέψερβαρ που κέρδισε με 1-0 στην έδρα της Χιμπέρνιανς.

Ο Νικόλοφ το μοναδικό γκολ στο 61ο λεπτό ενώ στο 90+3’ αποβλήθηκε ο Σόντιγια της Χιμπέρνιανς.

Λάτσι-Χάποελ Μπερ Σεβά: 1-2

(Νουαμπουέζε 59’-Αγούδελο 90’, Βαρέν 90+3’)

Απίθανη πρόκριση για την Μπερ Σερβά που έχανε ως το 90ο λεπτό από τη Λάτσι κι όμως κέρδισε με 2-1.

Ο Νουαμπουέζε έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λάτσι στο 59’ αλλά στο 86’ οι γηπεδούχοι έχασαν με κόκκινη τον Ντέλιου. Έτσι στο 90ο λεπτό ο Αγούδελο ισοφάρισε σε 1-1 και στο 90+3’ ο Βαρέν έκανε το 1-2.

Λοκομοτίβι Τιφλίδας-Ντιναμό Μόσχας: 2-1

(Σικαρουλίντζε 54’, Γκαβασελισβίλι 76’-Κομλιτσένκο 90’ πεν.)

Έκπληξη ολκής στην Τιφλίδα όπου η Λοκομοτίβι κέρδισε με 2-1 την Ντιναμό Μόσχας και την απέκτησε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σικαρουλίντζε στο 54ο λεπτό ενώ ο Γκαβασελισβίλι έκανε το 2-0 στο 76’ και η Ντιναμό μείωσε με το πέναλτι του Κομλιτσένκο στο 90’.

Μακάμπι Χάιφα-Καϊράτ Αλμάτι: 2-1

(Ασκενάζι 30’, Ρουκάβιτσα 71’-Βάγκνερ Λοβ 45’)

Στην επόμενη φάση η Μακάμπι Χάιφα που κέρδισε με 2-1 την Καϊράτ.

Η Μακάμπι προηγήθηκε με τον Ασκενάζι στο 30ο λεπτό και ο Βάγκνερ Λοβ ισοφάρισε στο 45’. Την πρόκριση στη Μακάμπι χάρισε ο Ρουκάβιτσα με γκολ στο 71’.

Σφίντουλ Γκεόργκε-Παρτιζάν: 0-1

(Νάτχο 104 πεν.)

Πρόκριση στην παράταση για την Παρτιζάν που κέρδισε με 1-0 τη Σφίντουλ Γκεόργκε.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Νάτχο με πέναλτι στο 104’.

Κουκέσι-Βόλφσμπουργκ: 0-4

(Βέγκχορστ 21’, 74’, Λακρουά 33’, Μεχμέντι 90’)

Με συνοπτικές διαδικασίες «καθάρισε» την υπόθεση-πρόκριση η Βόλφσμπουργκ, που συνέτριψε 4-0 την Κουκέσι στην Αλβανία.

Οι «λύκοι» προηγήθηκαν στα Τίρανα με τον Βέγκχορστ (21’), για να έρθει ο Λακρουά (33’) να διπλασιάσει τα τέρματα της γερμανικής ομάδας. Η Κουκέσσι έχασε πέναλτι στο 36ο λεπτό με τον Ρόκα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι τράβηξαν… φρένο, παρ’ όλα αυτά, πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Βέγκχορστ, ο οποίος έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα 4-0 διαμόρφωσε ο Μεχμέντι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Σάμροκ Ρόβερς-Μίλαν: 0-2

(Ιμπραΐμοβιτς 23’, Τσαλχάνογλου 67’)

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μίλαν ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Europa League.

Οι «ροσονέρι» νίκησαν 2-0 τη Σάμροκ Ρόβερς στην Ιρλανδία και προκρίθηκαν στον γ’ προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Η Μίλαν ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο και ήταν λίγες οι φορές που απειλήθηκε από τους Ιρλανδούς. Στο 23’ ο Ζλάταν Ιμπραήμοβιτς με συρτό αριστερό σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ τους «ροσονέρι», οι οποίοι θα μπορούσαν να έχουν διπλασιάσει τα τέρματά τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ίδια ήταν η εικόνα και στην επανάληψη με τον Τσαλχάνογλου να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά να… εξιλεώνεται στο 67’, κάνοντας το 2-0. Κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ταχύτητα και χωρίς πολλά-πολλά, έφτασαν στη νίκη και στην πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Σταντάρ Λιέγης-Μπάλα Τάουν: 2-0

(Αβενάτι 20’ πεν΄, Αμαλά 34’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Σταντάρ Λιέγης που κέρδισε με 2-0 την Μπάλα Τάουν.

Ο Αβενάτι άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με πέναλτι ενώ στο 28’ η Μπάλα Τάουν έχασε πέναλτι με τον Βέναμπλς. Κι έτσι στο 34’ ο Αμαλά διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πιάστ Γκλίβιτσε-Χάρτμπεργκ: 3-2

(Κοντσόβσκι 10’, Σοκολόβσκι 62’, Ζίρο 84’-Κάιντς 33’, Ριντ 75’)

Λύτρωση στο τέλος για η Πίαστ Γκλίβιτσε που κέρδισε με 3-2 τη Χάρτμπεργκ.

Η Πίαστ άνοιξε το σκορ με τον  Κονττκόβσκι στο 10ο λεπτό με τον Κάιντς να ισοφαρίζει στο 33’. Ο Σοκολόβσκι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Πίαστ σο 62’ και ο Ριντ ισοφάρισε σε 2-2 στο 75’. Τη νίκη στην Πίαστ χάρισε ο Ζίρο με γκολ στο 84ο λεπτό.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα-Ρίο Άβε: 0-2

(Ταραντίνι 90’, Τζαμπόρ 90+6’)

Πρόκριση στο τέλος για τη Ρίο Άβε που κέρδισε με 2-0 την Μπόρατς Μπάνια Λούκα.

Το σκορ άνοιξε στο 90ο λεπτό ο Ταραντίνι και ο Τζαμπόρ έκανε το 0-2 στο 90+6’

Σερβέτ-Ρεμς: 0-1

(Μπερίσα 4’)

Ένα και να καίει για τη Ρεμς που κέρδισε με 1-0 τη Σερβέτ.

Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Μπερίσα στο 4ο μόλις λεπτό.

Λίνφιλντ-Φολαριάνα: 0-1

(Γκαρσία 9’)

Μεγάλη πρόκριση για τη Φλοριάνα που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Λίνφιλντ.

Ο Γκαρσία πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 9ο λεπτό ενώ στο 74’ αποβλήθηκε ο Λάρκιν της Λίνφιλντ.

Σίλεκς Κράτοβο-Ντρίτα: 0-2

(Γκερμπέσι 48’ πεν., Λιμάνι 80’)

Πρόκριση μέσα στο Κράτοβο για την Ντρίτα που κέρδισε με 2-0 τη Σίλεκς.

Ο Γκερμπέσι άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 48ο λεπτό και ο Λιμάνι έκανε το 2-0 στο 80’ ενώ από το 77’ είχε αποβληθεί ο Γκροζντανόσκι της Σίλεκς.

Μούρα-Αάρχους: 3-0

(Γκόρεντς 36’, Ζίζεκ 72’, 90+5’)

Εύκολη πρόκριση για τη Μούρα που επικράτησε με 3-0 της Αάρχους.

Ο Γκόρεντς άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό ενώ ο Ζίζεκ με δύο γκολ στο 72’ και στο 90+5’ έκανε το 3-0.

Βίκινγκ-Αμπερντίν: 0-2

(ΜακΓκίουχ 44’, Χέντζις 78’)

Πρόκριση μέσα στην έδρα της Βίκινγκ για την Αμπερντίν, που κέρδισε με 2-0.

Το σκορ άνοιξε ο ΜακΓκίουχ στο 44ο λεπτό και ο Χέντζις έκανε το 0-2 στο 78’.

Όσιγεκ-Βασιλεία: 1-2

(Μαϊστόροβιτς 84’-Αρτούρ 18’, Στόκερ 44’)

Στον επόμενο γύρο η Βασιλεία, που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Όσιγεκ.

Η Βασιλεία άνμοιξετο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Αρτυούρ και ο Στόκερ έγραψε το 0-2 στο 44’. Η Όσιγεκ μείωσε με τον Μαϊστόροβιτς στο 84’.

Χόνβεντ-Μάλμε: 0-2

(Τόιβονεν 42’, Τρίστασον 86’)

Εύκολα στον επόμενο γύρο η Μάλμε που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Χόνβεντ.

Το σκορ άνοιξε ο Τόιβονεν στο 42ο λεπτό και ο Τρίστασον έκανε το 0-2 στο 86’.

Κολεράιν-Μάδεργουελ: 2-2 (0-3 παρ.)

(Ντόχερτι 49’ πεν., 90’ πεν.-Λανγκ 16’, Βατ 37’)

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Μάδεργουελ που κέρδισε με 3-0 την Κολεράιν.

Η Μάδεργουελ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με τον Λανγκ, ενώ ο Βατ έκανε το 0-2 στο 37’. Ωστόσο στο 49’ ο Ντόχερτι μείωσε με πέναλτι και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 2-2 στο 90’. Το ματς πήγε στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι, όπου η Μάδεργουελ κέρδισε με 0-3.

Ντουνάισκα Στρέντα-Γιάμπλονετς: 5-3 πεν.

(Ντίβκοβιτς 6’, 65’, Νικολαέσκου 85’, 96’, Ντέιβις 114’-Λάντρα 25’, Σραντς 57’, 71’ πεν.)

Απίθανη ματσάρα ανάμεσα σε Ντουνάισκα και Γιάμπλονετς με την πώτη να νικά στην παράταση με 5-3.

Η Ντουνάισκα προηγήθηκε με τον Ντίβκοβιτς στο 6ο λεπτό, ενώ ο Λάντρα ισοφάρισε σο 25’ και ο Σραντς έκανε το 1-2 στο 57’. Στο 65’ ο Ντίβκοβιτς έκανε το 2-2 και ο Σραντς στο 72’ με πέναλτι έγραψε το 2-3.

Ο Νικολαέσκου σκόραρε για το 3-3 στο 85’ κι έστειλε το ματς στην παράταση και ο ίδιος έκανε το 3-2 στο 96’, ενώ ο Ντέιβις διαμόρφωσε το 5-3 στο 114’.