Απέκλεισε στα πέναλτι τον Ερυθρό Αστέρα

CHAMPIONS LEAGUE 3ος Προκριματικός

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: 1-1 (4-2 πεν.)

ΓΗΠΕΔΟ: ΓΣΠ

Στη Λευκωσία η Ομόνοια απέκλεισε στα πέναλτι τον Ευρθρό Αστέρα κα πλέον είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στα πλέι οφ του Champions League. Με την πρόκριση της η κυπραική ομάδα εξασφάλισε την είσοδο της στους ομίλους του Europa League κάτι που το καταφέρνει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Οι Κύπριοι άνοιξαν το σκορ στο 32' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λούφτνερ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. OΑστέρας όμως κατάφερε να ισοφαρίσει πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 45' ο Μπεν έβγαλε τη σέντρα και ο Ίβανιτς με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Στην επανάληψη οι Σέρβοι πίεσαν και είχαν καλές ευκαιρίες. HΟμόνοια είχε φάση στο 67' με σουτ του Μποτεάκ το οποίο έδιωξεν ο Μπόργιαν. Το σκορ δεν άλλαξε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε κάποια μακρινά σουτ και έτσι όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί ο Φαμπιάνο απέκρουσε τα πέναλτι τον Φαλτσινέλι και Ντεγενέκ και η Ομόνοια προκρίθηκε με 4-2 υπέρ της.

OMONOIA: Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (93'Κουσούλος), Λούφτνερ, Λέζιακς, Γιόρντι, Γκόμες, Τιάγκο, Παπουλής (98'Λοΐζου), Μποτεάκ, Κακουλλής (65'Σενέ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόργιαν, Γκόπελιτς, Ρόντιτς, Ντεγκενέκ, Μιλούνοβιτς, Σανόγκο, Κανγκά, Ίβανιτς (81'Γιόβαντσιτς), Κατάι (101'Γάβριτς), Μπεν, Βουκάνοβιτς (89'Φαλτσινέλι).

ScoccoMan - 16/9/2020 22:41

Φαντάσου να περάσει ο ΠΑΟΚ και να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός και να του πάρει και το μάρκετ πουλ. Τραγωδία

Το ειδα το ματς.

Δυστυχως εμενα δεν μου εδειξε τιποτα αυτη η ομαδα.Αρκετα ανωτερος ο αστερας και σε ποιοτητα και σαν συνολο.Το θετικο ειναι ομως οτι η Ομονοια ηταν αρκετα σφιχτη και δουλεμενη στο κομματι του να κραταει μπαλα ο αντιπαλος.

panosvag21 - 16/9/2020 21:13

παντως και οι δυο καφενεια ειναι απο οτι ειδα σημερα στο ματς.ο ολυμπιακος πολυ δυσκολα θα αποκλειστει .ακομα και ο αστερας δε θα ειχε ελπιδες πιστευω

sempron_21 - 16/9/2020 20:56

Το βλέπω 50-50