3 ΣΧΟΛΙΑ

Ιστορική κούπα για Σωκράτη, με σφραγίδα του Ομπαμεγιάνγκ (VIDEO)

Τι κι αν η Άρσεναλ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Τσέλσι, ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με δύο γκολ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1 -και μαζί και το 14ο Κύπελλό της. Αγωνίστηκε και ο Παπασταθόπουλος για λίγα λεπτά κι έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατακτά τον αρχαιότερο ποδοσφαιρικό θεσμό

FA CUP-ΤΕΛΙΚΟΣ

ΑΡΣΕΝΑΛ-ΤΣΕΛΣΙ: 2-1

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ

Σόου του Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ στο Γουέμπλεϊ και κούπα για την Άρσεναλ μετά από 3 χρόνια. Οι «κανονιέρηδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από νωρίς κόντρα στην Τσέλσι, αλλά με δύο γκολ του Γκαμπονέζου επικράτησαν με 2-1 και σήκωσαν το Κύπελλο Αγγλίας. Μάλιστα με την κατάκτηση του τροπαίου, η ομάδα του Αρτέτα κέρδισε και το ευρωπαϊκό εισιτήριο, το οποίο δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει μέσω της Premier League.

Αγωνίστηκε προς το τέλος και ο Παπασταθόπουλος που μετά τη Γερμανία, σηκώνει το Κύπελλο και στην Αγγλία, κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος Έλληνας άσος.

Στο 4ο μόλις λεπτό η κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ έφυγε λίγο έξω και στην κόντρα ο Μαρτίνεθ έσωσε μετά από σουτ του Ζιρού.

Ωστόσο στο 6ο λεπτό, ο Μάουντ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Ζιρού πάτησε στον Πούλισικ που σαν σε προπόνηση έκανε το 0-1 με πλασέ από κοντά, με την άμυνα της Άρσεναλ να τον παρακολουθεί.

Στο 11ο λεπτό ο Πούλισικ έκανε το σουτ από δεξιά και ο Μαρτίνεθ έσωσε δύσκολα ενώ στο 16’ το όμορφο φάουλ του Θεμπάγιος πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια της Τσέλσι.

Στο 25ο λεπτό ο Πεπέ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 26’ ο Αθπιλικουέτα έκανε πέναλτι στον Ομπαμεγιάνγκ και ο Γκαμπονέζος εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Η Άρσεναλ ανέβηκε από εκεί και πέρα και στο 42’ μετά από λάθος του Αλόνσο, ο Πεπέ βρέθηκε σε θέση βολής κι έκανε το πλασέ αλλά κόπηκε.

Στο 46ο λεπτό ο Πούλισικ έκανε όμορφη κούρσα από αριστερά και πλάσαρε αλλά ο Καμπαγιέρο έσωσε, ενώ σερ αυτή τη φάση ο Αμερικανός τραυματίστηκε και αποχώρησε.

Στο 57’ ο Ομπαμεγιάνγκ βρέθηκε σε ιδανικό σημείο αλλά καθυστέρησε και κόπηκε από τον Κρίστενσεν και στο 68’ η Άρσεναλ βγήκε στην κόντρα, ο Πεπέ άνοιξε αριστερά στον Ομπαμεγιάνγκ κι εκείνος άδειασε τον Ζουμά και πλάσαρε όμορφα τον Καμπαγιέρο για το 2-1.

Μάλιστα στο 73ο λεπτό η Τσέλσι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόβασιτς με 2η κίτρινη κάρτα ενώ στο 88ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Στο 90+9’ ο Πέδρο χτύπησε στον ώμο και αποχώρησε από το ματς, με τον Λάμπαρντ να μην έχει άλλη αλλαγή.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Χόλντινγκ, Τίρνεϊ (90+13' Κολάσινατς), Λουίζ (88’ Παπασταθόπουλος), Μπεγερίν, Τζάκα, Μέιτλαντ Νάιλς, Θεμπάγιος, Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (81’ Ενκετιά)

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα (34’ Kρίστενσεν), Ζουμά, Ρίντιγκερ (78’ Χάντσον Οντόι), Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Μάουντ (79’ Μπάρκλεϊ), Πούλισικ (48’ Πέδρο), Ζιρού (79’ Έιμπραχαμ)

Manos_AEK21 - 1/8/2020 23:20

Ο Αρτετα δεν θα τον υπολογίζει τον Σωκράτη..!