Πήραν το θρίλερ οι Μπακς με σούπερ Γιάννη (VIDEO)

Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 16 πόντους στη τελευταία περίοδο και με νταμπλ-νταμπλ οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς σε νίκη 119-112 επί των Μπόστον Σέλτικς

Μιλγουόκι Μπακς-Μπόστον Σέλτικς 119-112

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι τους, μετά την επανέναρξη του NBA, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν, δύσκολα, 119-112 των Μπόστον Σέλτικς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι καταλυτικός στα τελευταία, κρίσιμα, λεπτά. Αντίθετα, οι Σέλτικς πλήρωσαν την πολύ κακή βραδιά του Τζέισον Τέιτουμ.

Φουριόζοι μπήκαν στο ματς ο Γιάννης και οι συμπαίκτες του, αφού προηγήθηκαν 17-2, στα 8:22 πριν το φινάλε της περιόδου, με τον Αντετοκούνμπο να βάζει 8 πόντους. Οι Σέλτικς ισορρόπησαν, πλησίασαν μέχρι και στους δυο πόντους, 25-23, για να ακολουθήσει μίνι ξέσπασμα των Μπακς για το 33-25 του 12ου λεπτού.
Η ομάδα της Βοστώνης έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 34-33, με την ομάδα του Μιλγουόκι να ανεβάζει στροφές και να βρίσκεται στο +13, 57-44, στα 3:28 πριν το ημίχρονο. Τελικά, οι Σέλτικς κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 64-58, στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σέλτικς όχι μόνο δεν επέτρεψαν στους Μπακς να πάρουν διψήφια διαφορά, αλλά μπόρεσαν και ισοφάρισαν, 80-80, ενώ πέρασαν, για πρώτη φορά στο ματς, και μπροστά στο σκορ, 82-83, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες, 87-87, στη τελευταία περίοδο.
Οι Μπακς πήραν διαφορά επτά πόντων, 96-89, αλλά οι Σέλτικς είχαν επιστρέψει για τα καλά στο ματς, παρά την κακή βραδιά του Τέιτουμ, με την ομάδα της Βοστώνης να περνάει μπροστά, 98-99, στα 6:50 πριν το φινάλε. Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κινδυνεύει να αποβληθεί με έκτο φάουλ, αλλά, αντιθέτως, έμεινε στο ματς, έβαλε δυο γκολ-φάουλ, έκανε το 116-110, στα 37 δευτερόλεπτα, και με 16 πόντους στη τελευταία περίοδο καθάρισε το ματς για την ομάδα του.

Ο Greek Freak "άγγιξε" το τριπλ-νταμπλ, με τον Έλληνα φόργουορντ να αγωνίζεται 32:07 λεπτά και να έχει 36 πόντους (13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/12 βολές), 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Ο Μάρκους Σμαρτ με 23 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράουν με 22 πόντους ξεχώρισαν από τους Μπόστον Σέλτικς. Όσο για τον Τέιτουμ, είχε 5 πόντους με 2/18 σουτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 64-58, 87-87, 119-112

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (6/20 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 36 (13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/12 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Μπρουκ Λόπεζ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μάθιους 9 (2), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χιλ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιλιασόβα 7 (1), Μπράουν 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρίμπιν Λόπεζ 9 (1), Κόρβερ 6 (2), Γουίλσον

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 5 (2/18 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χέιγουορντ 17 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 13 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράουν 22 (3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκερ 16 (3), Γουαναμέικερ 14 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμαρτ 23 (3), Καντέρ 2, Οτζελέγε, Γουίλιαμς