Κλειδώνει το Europa η Ρόμα (VIDEO)

Μεγάλο διπλό με 3-0 πέτυχε η Ρόμα στην έδρα της Μπρέσια, έκανε άλμα Ευρώπης και έσπρωξε την αντίπαλό της προς τη SerieB’

SERIE A’-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΕΣΙΑ-ΡΟΜΑ: 0-3

Γήπεδο: Μάριο Ριγκαμόντι

Η Ρόμα πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μπρέσια κι έκανε άλμα για το Europa την ίδια στιγμή που η αντίπαλός της βρίσκεται με το ενάμισι πόδι στη Serie B’.

Στο 2ο λεπτό, το σουτ του Τορεγκρόσα, πέρασε μόλις έξω ενώ στο 16’ ο Ιμπάνιεθ πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της Μπρέσια, αλλά αστόχησε. Στο 21ο λεπτό ο Αντρενάτσι έπεσε κι έσωσε μετά από λάθος γύρισμα του Κανσεγιόρ και στο 31’ ο Πέρες έβγαλε όμορφη σέντρα αλλά ο Κάλινιτς έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής,

Στο επόμενο λεπτό οπ Βερετού βρήκε κάθετα τον Πέρεθ που αστόχησε με διαγώνιο σουτ και στο 39’ ο Αντρενάτσι είπε όχι σε σουτάρα του Κολάροβ.

H Ρόμα πίεσε κι άλλο στην επανάληψη και στο 48ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Φάτσιο με σουτ από το πέναλτι έκανε το -1 παρά την προσπάθεια του Αντρενάτσι.

Στο 54ο λεπτό το σουτ του Μανγκραβίτι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 62’ μετά από γύρισμα του Πέρεθ, ο Παπέτι έκανε λάθος και ο Κάλινιτς από κοντά έγραψε το 0-2.

Στο 74ο λεπτό, ο Βερετού πέρασε κάθετα στον Τζανιόλο που με σουτ από το πέναλτι έκανε το 0-3 ενώ στο 79’ ο Τορεγκρόσα από τα 2 μέτρα, σούταρε πάνω στον Μιράντε.

Στο 90+2' η Ρόμα είχε δοκάρι με τον Ντζέκο.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Αντρενάτσι, Παπέτι, Ζαμπέλι, Μανγκραβίτι (86’ Ζεμπρίνι), Κανσεγιόρ, Μπιάρνασον (58’ Ντοναρούμα), Ντόι (46’ Ντεσένα), Σπάλεκ (78’ Γκεζί), Τονάλι, Τορεγκρόσα, Σκραμπ (46’ Ζμραλ)

ΡΟΜΑ: Μιράντε, Φάτσιο, Πέρες, Κολάροβ, Ιμπάνιεθ, Μαντσίνι (81’ Σπινάτσολα), Βερετού (67’ Περότι), Πελεγκρίνι (67’ Τζανιόλο), Ντιαβαρά, Κάλινιτς (77’ Ντζέκο), Πέρεθ (67’ Βιγιάρ).