Απόδραση από το «Θορίγια», διά πυρός και σιδήρου για την Μπάρτσα (VIDEO)

Δύσκολη νίκη με 1-0 πέτυχε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Βαγιαδολίδ και πλησίασε τη Ρεάλ και πάλι στον πόντο

LA LIGA-36η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΑΛ ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-1

Γήπεδο: Χοσέ Θορίγια

Σκούρα τα βρήκε στην έδρα της Βαγιαδολίδ, η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 1-0 και πιέζει τη Ρεάλ. Ο Βιδάλ το γκολ μετά από ασίστ του Μέσι, κατέβασε ρολά ο Τερ Στέγκεν.

Στο 4ο λεπτό ο Πουτς πλάσαρε αδύναμα από ιδανική θέση και ο Μασίπ έσωσε και στο 15’ ο Μέσι άνοιξε δεξιά στον Βιδάλ που με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-1.

Στο 19ο λεπτό, ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Γκριεζμάν έχασες απίθανη ευκαιρία εξ επαφής, ενώ στο 24’ ο Μασίπ μπλόκαρε το σουτ του Σεμέδο από ιδανική θέση.

Στο 30’ ο Μασίπ νίκησε και τον Πουτς και στο 37’ ο Κίκε Πέρεθ αστόχησε εξ επαφής ενώ στο 42’ μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Μέσι.

Στο 58ο λεπτό ο Τερ Στέγκεν έσωσε μετά από σουτ του Κίκε Πέρεθ, ενώ στο 60’ σταμάτησε και την κεφαλιά του Ουνάλ ενώ στο 63’ ήταν η σειρά του Μασίπ να πει όχι σε εκτέλεση φάουλ του Μέσι.

Στο 90+2’ ο Τερ Στέγκεν κατέβασε και πάλι ρολά μετά από προσπάθεια του Ουνάλ.

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Μογιάνο, Ολίβας, Χαβιέ Σάντσεθ, Ραούλ Γκαρσία (25’ Νάτσο), Χοακίν Φερνάντες (46’ Ερβίας), Αλκαράθ (46’ Ουνάλ), Φέντε, Πλάνο (80’ Πλάνο), Κίκε Πέρεθ, Γκουαρντιόλα (61’ Σάντρο)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρχι Ρομπέρτο, Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ (56’ Ράκιτιτς), Σεμέδο, Βιδάλ, Μπούσκετς (73’ Φίρπο), Πουτς (56’ Αραούχο), Μέσι, Γκριεζμάν (46’ Σουάρες)