Διπλό και όνειρα Ευρώπης για Γρανάδα (VIDEOS)

Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ νίκησε 3-2 στην έδρα της Σοσιεδάδ και βρίσκεται σε απόσταση βολής από την 6η θέση

LA LIGA- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΟΣΙΕΔΑΔ-ΓΡΑΝΑΔΑ 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΝΟΕΤΑ

Με γκολ στο 88ο λεπτό, η Γρανάδα πήρε σπουδαία διπλό, μέσα στο "Ανοέτα", επικρατώντας 3-2 της Σοσιεδάδ και εξακολουθεί να ονειρεύεται μια θέση στο επόμενο Europa League, αφού βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από την έκτη θέση. Την ίδια ώρα, η Σοσιεδάδ χάνει έδαφος στη μάχη για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Άκρως αποτελεσματική η Γρανάδα, στο πρώτο 45λεπτο, αφού σε δυο επιθέσεις πέτυχε ισάριθμα γκολ. Στο 21ο λεπτό, ο Ντουάρτε έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Πουέρτας νίκησε στον αέρα τον Λε Νορμάν και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η Σοσιεδάδ "άγγιξε" την ισοφάριση στο 38', όταν σε σέντρα-σουτ του Μπαρενετσέα, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 44' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε ένα δεύτερο γκολ, αφού ο Σολδάδο βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ Μογιά και πλάσαρε για το 0-2. Με χρήση του VAR φάνηκε πως η μπάλα έφτασε στα πόδια του σκόρερ από αντίπαλο, τον Γιορέντε, και έτσι δεν τίθεται θέμα οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Σοσιεδάδ είχε και δεύτερο δοκάρι, πάλι με τον Μπαρενετσέα.
Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Σοσιεδάδ μείωσε το σκορ. Στο 47ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα, στρώθηκε στον Μερίνο, εκείνος πλάσαρε και έκανε το 1-2. Στο 65ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Γουίλιαν Ζοζέ, εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ Ρουί Σίλβα, πλάσαρε, αλλά δεν βρήκε στόχο. Νέα ευκαιρία για τη Σοσιεδάδ, στο 69', με τον Ντζουαρά να κάνει ατομική προσπάθεια και να στέλνει την μπάλα πάνω από το δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο τελευταίο 20λεπτο του ματς και στο 83' έφτασαν στην ισοφάριση. Ύστερα από γύρισμα του Ντζουαρά, ο Ογιαρθάμπαλ με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 88' πέτυχαν και τρίτο γκολ όταν, από αριστερά, ο Ματσίς έβγαλε σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Ντουάρτε σημάδεψε σωστά, για το 2-3.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μογιά, Γιορέντε, Αρίτζ Ελουστόνδο (70' Γκοροσαμπέλ), Λε Νορμάντ, Μουνιόθ Αϊχέν, Θουμπιμέντι, Μπαρενετσέα, Ογιαρθάμπαλ, Μερίνο, Πόρτου (63' Ντζουαρά), Γουίλιαν Ζοζέ (77' Ρομπέρτο Λόπεθ)

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρουί Σίλβα, Νέβα, Βίκτορ Ντίαθ, Ντουάρτε, Βαγιέχο (68' Χερμάν Σάντσεθ), Φουλκέρ, Γιαν Μπράις (63' Αζίζ), Χερέρα (90' Μαρτίνεζ), Πουέρτας (90' Ντίαζ), Σολδάδο (63' Ματσίς), Κάρλος Φερνάντες