Η Ρόμα κέρδισε με 2-1 την Πάρμα κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης

SERIE A’-31η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΟΜΑ-ΠΑΡΜΑ: 2-1

Γήπεδο: Ολίμπικο

Η Ρόμα βρέθηκε από νωρίς να χάνει από την Πάρμα, γύρισε το ματς, κέρδισε με 2-1 κι έμεινε ολοζώντανη στη μάχη της Ευρώπης.

Στο 9ο μόλις λεπτό η Πάρμα κέρδισε πέναλτι και ο Κούτσκα άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα ενώ στο 16’ ο Ζέπε έσωσε μετά από σουτ του Πέρες και στο 18’ το σουτ του Πελεγκρίνι, τράνταξε το δοκάρι της Πάρμα. Στο 26’ ο Πέρες έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σπινάτσολα και στο 26’ και πάλι ο Πέρες σέντραρε από δεξιά και ο Μχιταριάν με πλασέ από το πέναλτι, ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα στο 45+1’ η Ρόμα άγγιξε την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Ιμπάνιεθ έξυσε το δοκάρι του Ζέπε.

Στο 51ο λεπτό ο Ζέπε μπλόκαρε μετά από σουτ του Μχιταριάν αλλά στο 57’ ο Βερετού με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1. Στο 76ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ζερβίνιο για οφσάιντ, ενώ στο 85’ ο Ζέπε πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε σουτ του Βιγιάρ που έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 90+5’.

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Πέρες (67’ Κολάροβ), Ιμπάνιεθ, Κριστάντε, Μαντσίνι, Σπινάτσολα, Βερετού, Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (83’ Πέρεθ), Ντιαβαρά (83’ Βιγιάρ), Ντζέκο

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Άλβες, Μπαρίλα (63’ Καραμό), Πετσέλα, Νταρμιάν, Ιακοπίνι, Κούτσκα, Κουλουσέβσκι (81’ Καπράρι), Ερνάνι (87’ Σκοτσαρέλα), Ζερβίνιο (88’ Σπροκάτι), Κορνέλιους (46’ Κούρτιτς)