Άνταμς και ΜακΚάρθι, «προσγείωσαν» τη Σίτι (VIDEO)

Η Σίτι πήγε στην έδρα της Σαουθάμπτον με τον αέρα από το θρίαμβο επί της Λίβερπουλ, αλλά γνώρισε την ήττα με 1-0 απ’ τους «αγίους»

PREMIER LEAGUE-33η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 1-0

Γήπεδο: Σεντ Μέρις

Τι κι αν η Σίτι προερχόταν από το θρίαμβο επί της Λίβερπουλ, η Σαουθάμπτον την κοίταξε στα μάτια και την κέρδισε με 1-0. Ο Άνταμς το γκολ από το κέντρο, ο ΜακΚάρθι ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς κατέβασε ρολά. Για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Γκουαρντιόλα χάνει τρία σερί εκτός έδρας ματς.

Η Σαουθάμπτον ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και στο 16ο λεπτό ο Ζιντσένκο έχασε στο κέντρο και ο Άνταμς κρέμασε τον Έντερσον από τα 35 μέτρα για το 1-0.

Στο 23ο λεπτό ο Κανσέλο έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από δεξιά αλλά ο Ζέσους πλασάρε άστοχα εξ επαφής, ενώ στο 30’ ο ΜακΚάρθι νίκησε τον Στέρλινγκ σε τετ α τετ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Φερναντίνιο πλάσαρε εκτός περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να γυρίζει από δεξιά και τον Νταβίντ Σίλβα να παίρνει κεφαλιά αλλά και πάλι ο ΜακΚάρθι είπε όχι εντυπωσιακά.

Στο 34’ ο Έντερσον έσωσε μετά από σουτ του Ρέντμοντ όπως έκανε και στο37’ ο ΜακΚάρθι μετά από πλασέ του Μαχρέζ ενώ στο 44’ ο Γουόκερ Πίτερς γέμισε έξυπνα και ο Ινγκς έβαλε την προβολή με τη μία αλλά αστόχησε.

Στο 47ο λεπτό η κεφαλιά του Λαπόρτ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 50’ ο ΜακΚάρθι πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Ζέσους.

Στο 54’ ο ΜακΚάρθι έσωσε και πάλι μετά από σουτ του Νταβίντ Σίλβα, ενώ στο 65’ το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα κόντραρε στον Στίβενς και πέρασε έξω.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΜακΚάρθι είπε όχι σε κεφαλιά του Ζέσους και στο 76’ ο Έντερσον νίκησε τον Λονγκ σε μοναδικό τετ α τετ.

Στο 90+5' ο ΜακΚάρθι έκανε λάθος έξοδο και ο Μπεντνάρεκ παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπεντνάρεκ, Μπέρτραντ, Στίβενς, Γουόκερ Πίτερς, Γουόρντ Πρόουζ, Ρέντμοντ, Άρμστρονγκ (90+7' Σμόλμποουν), Άνταμς (69’ Λονγκ), Ινγκς

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Γκαρσία, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Νταβίντ Σίλβα, Μπερνάρντο Σίλβα, Φερναντίνιο, Μαχρέζ (59’ Ντε Μπρόινε), Στέρλινγκ (59’ Φόντεν), Ζέσους