«Βλέπει» Τσάμπιονς Λιγκ η Χετάφε (VIDEOS)

Σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη θέση η ομάδα του Μπορνταλάς, μετά το 2-1 επί της Σοσιεδάδ

LA LIGA- 32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΤΑΦΕ-ΣΟΣΙΕΔΑΔ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: ALFONSO PEREZ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χάιμε Μάτα, η Χετάφε επικράτησε 2-1 της Σοσιεδάδ και συνεχίζει να παλεύει για τη τέταρτη θέση που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Πέπε Μπορνταλάς απέχει δυο βαθμούς από τη τέταρτη Σεβίλλη. Σε τροχιά Europa League παρέμεινε η Σοσιεδάδ.

Στην πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς, ο Λε Νορμάν έκανε απερίσκεπτο φάουλ, εντός περιοχής, και ο διαιτητής Βέγκας έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Χάιμε Μάτα ήταν εύστοχος και η Χετάφε άνοιξε το σκορ.
Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Σοσιεδάδ έφτασε στην ισοφάριση. Ο Ογιαρθάμπαλ πάσαρε στον Γιανουζάι και εκείνος πλάσαρε τον Σόρια για το 1-1. Για τη συγκεκριμένη φάση χρειάστηκε η χρήση του VAR, προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπήρχε περίπτωση οφσάιντ. Στα επόμενα λεπτά του παιχνιδιού, καμία από τις δυο ομάδες δεν απείλησε ουσιαστικά, με τους προπονητές να προσπαθούν, με αλλαγές, να αλλάξουν την εικόνα των ομάδων τους.
Τελικά, στο 83ο λεπτό, ο Μολίνα εκτέλεσε πλάγιο, βρήκε τον Μάτα και εκείνος, από δύσκολη θέση, σημάδεψε στην κλειστή γωνία και πέτυχε δεύτερο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τη Χετάφε.

ΧΕΤΑΦΕ: Σόρια, Σουάρεθ, Ετσέιτα, Τσέμα, Μιραμόντες, Νιόμ (69' Ετέμπο), Μαξίμοβιτς, Αραμπάρι, Τσούκου (82' Τζέισον), Μάτα (90' Τιμόρ), Ντούρο (68' Μολίνα)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Ελουστόνδο (89' Ντζουάρα), Λε Νορμάν, Πατσέκο (78' Θουμπιμέντι), Θαλδούα, Μερίνο, Θουμπέλδια, Μονρεάλ, Ογιαρθάμπαλ, Γιανουζάι (78' Ουίλιαμ Χοσέ), Ίσακ (67' Πόρτου)