190 ΣΧΟΛΙΑ

Έτσι ΑΕΚΑΡΑ, για να πονάει πιο πολύ!

Ο Μάρκο στο 96’ σκότωσε τον Αρη και στην παράταση τον... έθαψε και άδειασε αρον-αρον τα μπαλκόνια γύρω από το Χαριλάου - Ούτε ο Θεός δεν ήθελε να αποκλειστεί η καλύτερη ομάδα και των δύο αγώνων που έχασε πάλι απίστευτες ευκαιρίες και δέχτηκε γκολ στην πρώτη επίθεση του Αρη - 2-2 και στον τελικο η ΑΕΚ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ)

ΑΡΗΣ – ΑΕΚ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Κλ. Βικελίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντάνι Μάκελι (Ολλανδία)

Δεν γινόταν! Δεν μπορούσε να χάσει! Δεν μπορούσε να μην είναι στον τελικό! Η ατσάλινη ΑΕΚΑΡΑ του Μάσιμο Καρέρα, είδε σε ακόμα ένα εφετινό ματς με τον Άρη την τύχη να της γυρνά την πλάτη αλλά ΔΕΝ ΜΑΣΗΣΕ! Με ένα επικό come-back, όταν βρέθηκε 2-0 πίσω στο σκορ και με την πλάτη στον τοίχο έλιωσε τον αντίπαλο βγάζοντας ψυχή, προσωπικότητα και χαρακτήρα. Και αφού ισοφάρισε στο 96ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μάρκο Λιβάγια που αξιοποίησε την εκπληκτική σέντρα του Παουλίνιο με το εξωτερικό αλά Κουαρέσμα, ΤΕΛΕΙΩΣΕ και… έθαψε τον Άρη στο 102’ της παράτασης, και πάλι με τον ΠΑΙΚΤΑΡΑ Μάρκο ο οποίος νίκησε τον Κουέστα με άψογο πλασέ, με την ΑΕΚ να ξεδιπλώνεται μαγικά και τον Αλμπάνη να κάνει άνω-κάτω την αντίπαλη άμυνα, πριν ο Λιβάγια… τελειώσει!

Το τρομερό στο αποψινό παιχνίδι είναι πως η ΑΕΚ τη στιγμή που βρίσκεται στριμωγμένη στα σχοινιά, στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς, με τον Άρη 2-0 μπροστά στο σκορ, βγάζει προσωπικότητα, βγάζει χαρακτήρα όπως είπαμε αλλά βγάζει και μια απίστευτη ηρεμία και μια αυτοπεποίθηση σαν να ξέρει ότι μπορεί να γυρίσει την κατάσταση. Η κυκλοφορία της μπάλας, δε, με στρωτό ποδόσφαιρο μέχρι το 96’ που έρχεται η μαγική σεντρα Παουλίνιο είναι κάτι το εκπληκτικό, όπως και η αντίδραση του πάγκου όταν γίνεται το 2-0, αφού άπαντες το πιστεύουν. Πιστεύουν στην ανατροπή. Πιστεύουν στην πρόκριση! Και δικαιώνονται!

Και η ΑΕΚ είναι στον τελικό για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά αδειάζοντας τα μπαλκόνια στο Χαριλάου άρον άρον αφού ούτε ο Θεός δεν ήθελε να χαθεί αυτή η πρόκριση την οποία η Ένωση άξιζε 100% αφού ήταν η ομάδα που κυριάρχησε και στα δύο παιχνίδια! ΜΕΓΑΛΟΣ ο Μάρκο Λιβάγια και απόλυτος πρωταγωνιστής, τρομερό ματς και τον Μάνταλο, αποκάλυψη ο Αλμπάνης και ο Παουλίνιο, όλοι όμως έδωσαν την ψυχή τους όταν ήρθαν τα δύσκολα. Και ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ έφεραν αυτήν την επική πρόκριση! Η ΑΤΣΑΛΙΝΗ ΑΕΚΑΡΑ του Μάσιμο Καρέρα που έχει βάλει την σφραγίδα του σε αυτήν την ομάδα είναι στον τελικό!

Με οκτώ παίκτες τελείωσε το ματς η ΑΕΚ. Ο Μάνταλος (σκόπιμα για να παίξει στον τελικό πήρε δεύτερη κίτρινη) και οι Σιμόες-Ολιβέιρα αποβλήθηκαν και χάνουν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, αλλά θα δώσουν κανονικά το παρών στον τελικό. Πάντως, η δεύτερη κάρτα που βλέπει ο Σιμόες είναι ανύπαρκτη από τον Ολλανδό Μάκελι .

Απόλυτο αφεντικό χωρίς γκολ

Με 4-3-3 και τριάδα στον άξονα τους Σιμόες-Κρίστιτσιτς-Μάνταλο, που μετατρεπόταν όμως και σε 4-2-3-1, με τον Μάνταλο να παίρνει χώρο και να παίζει στο “δέκα” ξεκίνησε ο Μάσιμο Καρέρα. Σε ένα πρώτο ημίχρονο, που η ΑΕΚ ήταν απόλυτο αφεντικό στο ματς, επέβαλε τον ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο και κυριάρχησε. Η Ένωση κατάφερε να ελέγξει τον χώρο του κέντρου με τους Σιμόες-Κρίστιτσιτς-Μάνταλο να κάνουν πολύ καλό ματς βοηθώντας στο passing game και στην ανάπτυξη, ενώ και ανασταλτικά η οργάνωση που υπήρξε στον άξονα αλλά και ο τρόπος που ήταν στημένη η ομάδα, δεν έδινε χώρους και ευκαιρίες στον αντίπαλο. Μια από τις λίγες περιπτώσεις που ο Άρης απείλησε στο πρώτο μέρος, ήταν ένα σουτ του Φετφατζιδη στο 18’, όπου ο Μπάρκας μπλόκαρε με άνεση, ενώ ένα λεπτό μετά, η ΑΕΚ χάνει την πρώτη της κλασική ευκαιρία, όταν ο Λιβάγια με καταπληκτική αλλαγή παιχνιδιού βρήκε τον Βέρντε αλλά ο Ιταλός αντί να εκτελέσει με τη μια πήγε με εξεζητημένη ενέργεια να περάσει τον Κουέστα και δεν τα κατάφερε. Η Ένωση στα μέσα του πρώτου μέρους όχι μόνο κυριαρχεί απόλυτα αλλά αρχίζει να δημιουργεί και ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, απειλώντας ξανά με σουτ του Βέρντε στο 24’, ενώ στο 33’ από σέντρα του Λιβάγια ο Βέρντε προσπάθησε επικίνδυνα να τρυπώσει στα αντίπαλα καρέ, ο Κουέστα έδιωσε, ενώ ακολούθησε ένα σουτ του Μάνταλου χωρίς αποτέλεσμα. Λίγο νωρίτερα, ο Άρης δημιουργεί ίσως τη μοναδική του στιγμή, από ένα τραγικό λάθος του Βέρντε ο οποίος πούλησε την μπάλα μέσα στην περιοχή αλλά ευτυχώς ο Μπάρκας σταμάτησε τον Κόρχουτ. Και το τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους, ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που με κατοχή στα επίπεδα του 60%, έδινε αυτή τον ρυθμό που ήθελε στο ματς. Μάλιστα το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ασύλληπτη ευκαιρία για την Ένωση, όταν από εκτέλεση κόρνερ και τσίμπημα της μπάλας από τον Σβάρνα προς τα πίσω, ο Ολιβέιρα με δυνατό βολέ απο το μισό μέτρο έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ…

Κακή εικόνα αλλά… λύτωρηση και παράταση με Μάρκο

Με μια αλλαγή (αναγκαστική), την είσοδο του Παουλίνιο αντί του Μπακάκη που ένιωσε μια μικροενόχληση, ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Η οποία ωστόσο δεν έβγαζε τη σιγουριά του πρώτου μέρους, είχε μια αδικαιολόγητη νευρικότητα και πολλά λάθη. Δυστυχώς, αυτά τα λάθη δίνουν την ευκαιρία στον Άρη από το πουθενά να ανοίξει το σκορ στο 57’. Ήταν το ρήγμα που δημιουργήθηκε από δεξιά με τον Φετφατζίδη να περνά τον Λόπες από αριστερά να γυρίζει παράλληλα και τον Μαντσίνι να σκοράρει σε κενή εστία. Η ΑΕΚ επιχειρεί από εκεί και πέρα να βγάλει αντίδραση, στο 60’ απειλεί με ένα επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Λόπες, ενέργεια που είναι η τελευταία στο ματς για τον Πορτογάλο που στο 63’ δίνει τη θέση του στον Χουλτ, με τον Πορτογάλο να παραπονιέται για ενοχλήσεις. Την ίδια ώρα ο Καρέρα ρίχνει στο ματς και τον Αλμπάνη βγάζοντας τον Βέρντε, με την ΑΕΚ ωστόσο έχοντας δεχτεί και το γκολ να αντιμετωπίζει φανερό πρόβλημα στη δημιουργία, στην αυτοπεποίθηση και στην συγκέντρωση. Ο Καρέρα ρίχνει στο 73’ στο ματς και τον Αραούχο βγάζοντας τον κακό Κρίστιτσιτς, η ΑΕΚ ανεβάζει ταχύτητα και στο 75’ έχει δοκάρι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Σιμόες από μπαλιά του Μάνταλου. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρόουζ μαρκάρει τον Ολιβέιρα μέσα στην περιοχή, υπάρχει ξεκάθαρη επαφή, αλλά ο Μάκελι περιμένοντας και το VAR δείχνει παίζετε. Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ τα παίζει όλα για όλα, πιέζει, κλείνει τον Άρη στα καρέ του στο φινάλε (89’) απειλεί με τον Τσιγκρίνσκι που από κοντά δεν μπορεί να σπρώξει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα. Ότι δεν κάνει η ΑΕΚ το κάνει ο Άρης, πάλι από το πουθενά, στο 93’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης σκοράρει με τον Ντιγκινί που εκμεταλλεύεται το κενό στην άμυνα, αλλά η ΑΕΚ δεν έχει πει την τελευταία της λέξη. Και μοιάζει ΕΦΤΑΨΥΧΗ έστω και έτσι, κόντρα στην γκαντεμιά της! Στο 96ο λεπτό ο Παουλίνιο κάνει εκπληκτική ενέργεια από δεξιά, σεντράρει με εξωτερικό φάλτσο και ο Μάρκο Λιβάγια αφού βλέπει τον Κουέστα να του λέει όχι με εξ επαφής επέμβαση σε πρώτο χρόνο, παίρνει την επαναφορά και καρφώνει τον Άρη από κοντά για το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Στέλνοντας το ματς στην παράταση!

Μαγικό ξεδίπλωμα και… τελείωμα πρόκρισης Λιβάγια!

Το πρώτο μέρος της παράτασης έχει νευρικότητα, έχει παιχνίδι τακτικής και αρκετά λάθη εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα και να δημιουργήσει, βρίσκει κενά αλλά λείπει η τελική πάσα. Την βρίσκει στο 102’ και ξεραίνει τον Άρη! Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ξεδιπλώνονται με εκπληκτικό τρόπο από τα δεξιά με τον Αλμπάνη που περνά δύο παίκτες, πασάρει στον άξονα στον Ολιβέιρα, αυτός με την μια βρίσκει τον Μάρκο Λιβάγια και ο Κροάτης παικταράς με άψογο πλασέ νικά τον Κουέστα για το 2-2. Στο δεύτερο μέρος της έξτρα παράτασης η ΑΕΚ ελέγχει την κατάσταση διαχειρίζεται άψογα το επικό come-back και το σκορ πρόκρισης. Στο 110’ ο Καρέρα βάζει στο ματς και τον Σιμάνσκι βγάζοντας τον απόλυτο πρωταγωνιστή Μάρκο Λιβάγια, ενώ από εκεί και πέρα το παιχνίδι παίρνει άγρια μορφή με την μπάλα πάνω κάτω. Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που χάνει τις ευκαιρίες στο φινάλε όπως στο 118’ με τους Ολιβέιρα-Σιμάνσκι, στο 119’ με τον Αραούχο και στο 120’ με το δοκάρι του Ολιβείρα από τρομερή θέση. Στο 120’ ο Μάνταλος αντικρίζει δεύτερη κίτρινη και αποβάλλεται. Ο Πετράν εννοείται πως επιδίωξε την δεύτερη κίτρινη για να παίξει στον τελικό (έτσι δεν παίζει με τον Ολυμπιακό την Κυριακή) ενώ στο 122’ δεύτερη κίτρινη πήρε και ο Αντρέ Σιμόες ο οποίος δεν ενεπλάκη σε κανέναν καυγά αλλά ο Ολλανδός Μάκελι τον απέβαλε! Το απίστευτο είναι πως εν τέλει η ΑΕΚ ολοκληρώνει το ματς με οκτώ παίκτες με τον Μάκελι να βγάζει δεύτερη κίτρινη και στον Ολιβέιρα που άπλωσε το πόδι του να εμποδίσει ένα φάουλ. Μια χαζή αποβολή για τον Πορτογάλο. Άπαντες, όσοι αποβλήθηκαν εκτίουν στο πρωτάθλημα (και παίζουν στον τελικό) με την ΑΕΚ έστω κι έτσι με αυτό το επεισοδιακό φινάλε και το μπαράζ αποβολών να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό για πέμπτη σερί χρονιά!

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρούουζ, Ματίγια, Σάσα, Κόρχουτ, Δεληζήσης, Τόνσο (97’ Μαρτίνεζ), Γκάμα (89’ Ντιγκινί), Φετφατζίδης (78’ Μπα), Λάρσον (49’ Μαντσίνι), Ιντέγε.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (46’ λ.τρ. Παουλίνιο), Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες (65’ λ.τρ. Χουλτ), Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστιτσιτς (73’ Αραούχο), Βέρντε (65’ Αλμπάνης), Ολιβέιρα, Λιβάγια (110’ Σιμάνσκι).