159 ΣΧΟΛΙΑ

Έβγαλε τα μάτια της η ΑΕΚ!

Έφαγε δυο γκολ από τον Άρη που δημιούργησε μια ευκαιρία σε όλο το ματς και έχασε τουλάχιστον πέντε κλασικές ευκαιρίες με Αραούχο, Σιμάνσκι, Ολιβέιρα εκτός από τα δυο γκολ που πέτυχε - Μαγική εικόνα το τελικό 2-2 για την Ένωση, που πλήρωσε και το παιδαριώδες λάθος του Μάνταλου, που έκανε απίστευτο πέναλτι και έδωσε στον αντίπαλο το 0-1

SUPER LEAGUE – ΠΛΕΪ-ΟΦ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου

Σε ένα ματς που δημιούργησε μπαράζ ευκαιριών για να καθαρίσει άνετα, η ΑΕΚ πλήρωσε την αστοχία της και κάποια χαζά λάθη στην άμυνα και είδε τον Άρη να κάνει τη ζημιά στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση, ήταν αναμφίβολα αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο, αλλά από το πουθενά κυριολεκτικά, βρέθηκε όχι μια, αλλά δύο φορές να κυνηγά στο σκορ, η μια από το παιδαριώδες λάθος του Μάνταλου να υποπέσει σε πέναλτι για κράτημα στον αντίπαλο σε μια τελειωμένη φάση, και η άλλη από ένα κενό δημιουργήθηκε από αριστερά και στο κέντρο της άμυνας, με τον Μαρτίνεζ να σκοράρει. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ωστόσο, έβγαλαν αντίδραση τόσο στο 0-1 με τον Γκάμα, βρίσκοντας αμέσως απάντηση με τον Αραούχο, όσο και στο 1-2 του Μαρτίνεζ, με τον Ολιβέιρα, ο οποίος ισοφάρισε με πέναλτι σε 2-2. Ωστόσο, αυτό που μένει από την αποψινή ισοπαλία-μαγική εικόνα του Σταδίου, είναι μια μεγάλη πικρία για την απώλεια βαθμών καθώς η ΑΕΚ έβγαλε μόνη της τα μάτια της. Δημιουργώντας πέντε κλασικές ευκαιρίες με Αραούχο, Σιμάνσκι, Ολιβέιρα για να πάρει με άνεση το τρίποντο απέναντι σε έναν αντίπαλο που δημιούργησε μια ευκαιρία σε όλο το 90λεπτο και πέτυχε… δύο γκολ.

Με 4-2-3-1 και τον Μάνταλο δεκάρι, το οποίο όμως γυρνούσε κατά διαστήματα και σε 4-3-3, με τον αρχηγό να έρχεται ελαφρώς πιο πίσω παίζοντας στο πλάι του Σιμάνσκι, και τον Κρίστιτσιτς να αναλαμβάνει τον ρόλο πλέι-μέικερ, ξεκίνησε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ένα πρώτο ημίχρονο, που η Ένωση σαφέστατα ήταν το αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή σε επίπεδα 60% και εννοείται, τις σπουδαιότερες φάσεις. Άλλωστε, με μια τέτοια, ξεκίνησε και το ματς στο Στάδιο. Ήταν μόλις το 4ο λεπτό όταν ο Μάνταλος γέμισε υπέροχα στην καρδιά της άμυνας του Άρη, αλλά ο Αραούχο ολομόναχος έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουέστα, που ήταν και τυχερός. Οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα συνεχίζουν από εκεί και πέρα να ασκούν πίεση στον Άρη, κυκλοφορούν την μπάλα και στο 7’ βγάζουν αντεπίθεση για σεμινάριο τρεις με έναν, αλλά αυτή ανακόπτεται από επιθετικό φάουλ που βλέπει ο Παπαπέτρου του Λιβάγια. Μετά το πρώτο τέταρτο ακολουθεί ένα δεκάλεπτο περίπου με αρκετές διακοπές, δύο αναγκαστικές αλλαγές για τον Άρη, έρχεται και το τάιμ-άουτ και γενικά η ΑΕΚ και το ματς, χάνουν τον ρυθμό και την ένταση που είχαν. Μετά το μισάωρο ωστόσο η Ένωση ανεβάζει και πάλι ταχύτητα, απειλεί στο 37’ με σουτ-δυναμίτη του Βέρντε με το δεξί όπου ο Κουέστα βγάζει στη γωνιά του και αγγίζει το γκολ στο 40’ με απίστευτη χαμένη ευκαιρία. Ο Σβάρνας με υπέροχη διαγώνια μπαλιά βρήκε απέναντι τον Μάνταλο, αυτός έσπασε προς το πέναλτι όπου ερχόταν τρέιλερ ο Σιμάνσκι από με την μπάλα στρωμένη και από εξαιρετικό σημείο ο Πολωνός αστόχησε για λίγο. Σε όλο αυτό το διάστημα της υπεροχής, η ΑΕΚ δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα αμυντικά και κάποια ρήγματα που δημιουργούνται, έρχονται περισσότερο από τον άξονα μετά από κακή συνεννόηση των Κρίστιτσιτς-Σιμάνσκι. Επομένως ο Άρης απειλεί ελάχιστα και ουσιαστικά έχει μόνο μια εκτέλεση φάουλ του Ματίγια που καθάρισε ο Μπάρκας στο 44’. Το φινάλε του πρώτου 45λεπτου, που είχε επτά λεπτά καθυστερήσεις, περιλαμβάνει ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ και πάλι με τον Αραούχο. Όλα ξεκίνησαν από ενα διώξιμο του Μπάρκα που μετατράπηκε σε βαθιά μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Σέρχιο έφυγε ταχύτατα περνώντας στην ταχύτητα τον Μπα, αλλά βγαίνοντας τετ α τετ με τον Κουέστα πλάσαρε άουτ.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ που μπήκε όμως μουδιασμένα. Χωρίς ένταση και με λάθη. Το μεγαλύτερο απ’ όλα το κάνει ο Μάνταλος στο 51’, όταν χωρίς κανέναν λόγο και αιτία και με τον Μπάρκα να έχει μπλοκάρει την μπάλα και να έχει καθαρίσει τη φάση από στημένο του αντιπάλου, κρατά τον Μπα και τον ρίχνει στο έδαφος. Ο Παπαπέτρου ενημερώνεται, το βλέπει στο VAR, βλέπει το τράβηγμα του Μάνταλου και δίνει πέναλτι, με τον Γκάμα στο 55’ από τα έντεκα βήματα να κάνει το 0-1 κυριολεκτικά από το πουθενά και στην πρώτη προσπάθεια του Άρη. Αυτή η εξέλιξη φέρνει την πρώτη κίνηση του Καρέρα που βγάζει τον Λιβάγια (ακολουθεί και η ρεβάνς Κυπέλλου την Τετάρτη θυμίζουμε) και βάζει τον Ολιβέιρα, με τον Μάνταλο να μεταφέρεται αριστερά και τον Αραούχο να κινείται κοντά στον Νέλσον. Το σημαντικό είναι πως η ΑΕΚ βγάζει αντίδραση από εκεί και πέρα, ανεβάσει ρυθμό, ένταση και απαντά αμέσως! Συγκεκριμένα στο 62’ ο Λόπες άνοιξε όμορφα στον Μάνταλο που μπήκε από αριστερά, γύρισε και ο Αραούχο με πλασέ από το ύψος του πέναλτι νίκησε αυτήν την φορά τον Κουέστα για το 1-1. Η ΑΕΚ δεν κοιτάζει ξανά πίσω, παίρνει ακόμα μεγαλύτερη ώθηση από την γρήγορη ισοφάριση και στο 69’ αγγίζει το δεύτερο γκολ. Αυτήν την φορά ο Μάνταλος βρήκε στο ανέβασμα τον Λόπες, εκείνος γύρισε σωστά, αλλά ο Σιμάνσκι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι αστόχησε για λίγο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Βέρντε απειλεί με εκτέλεση φάουλ που αναγκάζει τον Κουέστα να διώξει δύσκολα στη γωνιά του, αλλά το σοκ για την ΑΕΚ έρχεται στο 75’. Όταν και πάλι ο Άρης από το πουθενά, εκμεταλλεύεται κενό από αριστερά και στο κέντρο της άμυνας, με τον Τόνσο να σεντράρει και τον Μαρτίνεζ να σκοράρει με το κεφάλι. Η δεύτερη κίνηση του Καρέρα είναι να βάλει στο ματς τον Αλμπάνη στο 80’ αντί του Βέρντε, με την ΑΕΚ να ψάχνει εκ νέου απάντηση στην – από το πουθενά – ευκαιρία-γκολ του Άρη. Και την βρίσκει στο 85’, όταν ο Νέλσον Ολιβέιρα σε μια διεκδικούμενη μπάλα έβαλε έξυπνα το κορμί του, ο αντίπαλος τον τράβηξε και κέρδισε το πέναλτι, με τον Πορτογάλο να αναλαμβάνει και την εκτέλεση, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Η ΑΕΚ ψάχνει από εκεί και πέρα την ολική ανατροπή, δημιουργεί κινδύνους και στο 93’ χάνει μοναδική ευκαιρία, όταν ο Ολιβέιρα από πλάγια θέση πήγε να νικήσει τον Κουέστα ενώ θα μπορούσε να γυρίσει παράλληλα στον Αραούχο, με τον γκολκίπερ του Άρη να του λέει όχι.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (86’ Παουλίνιο), Οικονόμου, Σβάρνας, Λόπες, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε (80’ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάγια (59’ Ολιβέιρα), Αραούχο.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ (60’ Ντιγκινί), Ούγκο Σόουζα (30’ λ.τρ. Λάρσον), Δεληζήσης, Βέλεθ (13’ λ.τρ. Μπα) , Σάσα, Ματίγια, Τόνσο, Φετφατζίδης (60’ Μαρτίνεζ), Γκάμα, Μαντσίνι.