Λύγισε στο τέλος ο Αστέρας

Ένα ξέσπασμα της ΤΣΣΚΑ στην τέταρτη περίοδο της έδωσε τη νίκη

ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ 25η αγωνιστική

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 81-86

Ο Αστέρας του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε μεγάλη προσπάθεια απέναντι στην ΤΣΣΚΑ αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο λύγισε και τελική ηττήθηκε με 86-81.

Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου όπου οι Ρώσοι "γκάζωσαν". Με πρωταγωνιστή τον Μάικ Τζέιμς και με ένα σημαντικό σερί έκαναν το 66-76. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ιτούδη διατήρησε τον έλεγχο του ματς και δεν επέτρεψε στους Σέρβους να πλησιάσουν. Η διαφορά τελικά έκατσε στους πέντε πόντους με το ματς να τελειώνει 81-86. Κορυφαίος του ματς ο Τζέιμς.  Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους από 3/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 14/18 βολές, είχε τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ, οκτώ κερδισμένα φάουλ και 21 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε κάτι λιγότερο από 31 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 37-36, 53-60, 81-86.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σάκοτα): Πάντερ 12 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Μπράουν 10 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Περπέρογλου 3 (1), Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 6 (2), Μπάρον 15 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιστ 11 (4/6 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ότζο 6 (5 ριμπάουντ), Στίματς 11 (5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπόλομποϊ 2, Τζέιμς 29 (3/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 14/18 βολες, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 2, Βόιτμαν 6, Χάκετ 19 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές), Σαντ-Ρος 2 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουφός, Χίλιαρντ 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/5 βολές), Κουρμπάνοβ 8, Χάινς 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέικερ