Γλίτωσε με Γιόβιτς η Χίμκι

Η Αστάνα έφτασε κοντά σε μία τεράστια ανατροπή, όμως ο Στέφαν Γιόβιτς... καθάρισε στο τέλος με τρίποντο και έδωσε την νίκη στην Χίμκι με 91-88

Η Χίμκι είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά, όμως στην τελευταία περίοδο ήταν σε... άλλο γήπεδο. Η Αστάνα το εκμεταλλεύτηκε, «έτρεξε επιμέρους 29-12 και ισοφάρισε σε 88-88, μισό λεπτό πριν την λήξη. Η ανατροπή ήταν κοντά για τους Καζάκους, όμως ο Στέφαν Γιόβιτς «μίλησε» στο τέλος και το μεγάλο του τρίποντο εδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 91-88.

Ο Σέρβος έφτασε μάλιστα κοντά στο νταμπλ νταμπλ, μετρώντας 13 πόντους (5/7 σουτ), 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ οι Ντέβιν Μπούκερ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Νταιρίς Μπέρτανς (18 πόντοι) κάλυψαν την απουσία του Αλεξέι Σβεντ στο επιθετικό κομμάτι.

Από τους ηττημένους πάλεψε ο Μάλκολμ Χιλ (24 πόντοι, 4 ασίστ), ο οποίος πάντως αστόχησε στο σουτ που θα οδηγούσε την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.