Η Μπόρνμουθ κέρδισε με 3-1 την Μπράιτον κι έδειξε πως έχει ακόμη παλμό

PREMIER LEAGUE-24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ-ΜΠΡΑΪΤΟΝ: 3-1

Γήπεδο: Vitality Stadium

Επιτέλους νίκη για την Μπόρνμουθ, που κέρδισε την Μπράιτον με 3-1 κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από ένα μήνα.

Στο 15ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Μπίλινγκ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ράιαν ήταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε, ενώ στο 28’ ο Ράμσντεϊλ έσωσε μετά από συρτό σουτ του Μούι. Στο 33’ το σουτ του Σολάνκε σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ αλλά στο 36’, ο Ντανκ απομάκρυνε με κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μπίλινγκ και ο Σολάνκε άνοιξε δεξιά στον Χάρι Γουίλσον που πλάσαρε για το 1-0. Και μάλιστα στο 41’, μετά από κόρνερ από δεξιά,  Κάλουμ Γουίλσον με προβολή από κοντά έκανε το 2-0 ενώ στο 44’ το σουτ του Σολάνκε κόντραρε και πέρασε μόλις έξω.

Στο 59ο λεπτό ο Ράιαν έσωσε εντυπωσιακά μετά από φάουλ του Μπίλινγκ, ενώ στο 64’ ήταν η σειρά του Ράμσντεϊλ να πει όχι σε σουτ του Ντανκ.  Στο 69’ ο κίπερ της Μπόρνμουθ έσωσε εντυπωσιακά και μετά από σουτ του Μοπέι, όπως έκανε και στο 61’ σε σουτ του Μούι και στο 74’ ο Κάλουμ Γουίλσον χτύπησε ξανά. Ο Σολάνκε έβγαλε κάθετα, ο Γουίλσον έφερε όμορφα την μπάλα μπροστά και πλάσαρε για το 3-0. Στο 81’ ο Μούι με όμορφο σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 3-1.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Σμιθ, Φράνσις, Ακέ, Ρίκο, Χ.Γουίλσον (89’ Λ.Κουκ), Λέρμα, Μπίλινγκ, Φρέιζερ, Κ.Γουίλσον, Σολάνκε (85’ Γκόσλινγκ)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Ντανκ, Στίβενς, Μοπέι, Γκρος (60’ Μαρτς), Γουέμπστερ, Τζαχανμπάκς (60’ Τροσάρ), Μούι, Πρέπερ, Μπερνάρντο (60’ Κόνολι), Αλθάτε

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις