Έρικσεν-Φερτόνχεν και λύτρωση για τον Μουρίνιο! (VIDEO)

Μεγάλο διπλό με 2-1 πήρε η Τότεναμ μέσα στην έδρα της Γουλβς με γκολ του Βέλγου στο 90+1’ μετά από ασίστ του Έρικσεν

PREMIER LEAGUE-17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΟΥΛΒΣ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 1-2

Γήπεδο: Μολινό

Μπορεί εκτός γηπεδούχοι οι φήμες να δίνουν και να παίρνουν για τη σχέση τους αλλά εντός αγωνιστικού χώρου οι Έρικσεν και Φερτόνχεν συνεργάστηκαν άψογα και λύτρωσαν την Τότεναμ. Τα «σπιρούνια» πέτυχαν μεγάλο διπλό με 2-1 στην έδρα της Γουλβς, με τον Βέλγο να σκοράρει στο 90+1’ μετά από ασίστ του Δανού και η ομάδα του Μουρίνιο βρίσκεται ξανά σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Σον έστρωσε στον Λούκας που έκανε το σουτ και είδε την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 8’ ο Πατρίσιο έσωσε μετά από σουτ του Σον αλλά ο Λούκας πήρε την μπάλα στα δεξιά, πέρασε τρεις παίκτες και με απίθανο σουτ έκανε το 0-1.

Στο 24ο λεπτό το σουτ του Ζότα κόντραρε στον Ντάιερ, ενώ στο 26’ ο Γκατσανίγκα έσωσε μετά από πλασέ του Χιμένες και στο 36’ η Τότεναμ είχε δοκάρι σε σουτ του Ντάιερ.

Στο 47’ ο Λούκας αστόχησε από καλή θέση και την κόντρα, ο Γκατσανίγκα είπε όχι σε σουτ του Χιμένες και στο 57’ το σουτ του Άλι έξυσε το δοκάρι των «λύκων».

Και τελικά στο 67ο λεπτό, ο Τραορέ βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή και με όμορφο σουτ έκανε το 1-1. Στο 87ο λεπτό το σουτ του Σον κόντραρε στον Ντεντόνκερ και πέρασε έξω, αλλά στο 90+1’ μετά από κόρνερ του Έρισκεν, ο Γιαν Φερτόνχεν έκανε το 1-2 με κεφαλιά. Στο 90+5’ η Γουλβς άγγιξε το 2-2 αλλά το σουτ του Ζότα έξυσε το δοκάρι της Τότεναμ.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Ντόχερτι, Κόαντι, Γιόνι, Σάις, Μουτίνιο, Ντεντόνκερ, Νέβες, Χιμένες, Τραορέ (88’ Νέτο), Ζότα

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γκατσανίγκα, Σάντσεθ, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Οριέ, Σισοκό, Άλι (90+3’ Γουίνκς), Μόουρα (88’ Έρικσεν), Ντάιερ, Σον (90+3’ Φόιθ), Κέιν