Πέρασε από τον κάμπο ο Ηρακλής

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 87-74, φτάνοντας τις τρεις νίκες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές

BASKET LEAGUE- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΡΙΣΑ-ΗΡΑΚΛΗΣ 74-87

ΓΗΠΕΔΟ: ΚΛΕΙΣΤΟ ΝΕΑΠΟΛΗΣ

Με πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής νίκησε εκτός έδρας 87-74 τη Λάρισα, φτάνοντας τις τρεις επιτυχίες στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης στηρίχθηκε στην τριάδα Χάνλαν-Σούλερ-Γκάρετ.

Η εικόνα του Ηρακλή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν εντυπωσιακή. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας οι Θεσσαλονικείς έγραψαν το 18-22 στο έβδομο λεπτό (9/15 σουτ), δεν έκαναν λάθος μέχρι εκείνο το σημείο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (21-28), όταν έσφιξαν την άμυνά τους πήγαν και στο +12 (21-33), σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Η Λάρισα ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά και μείωσε στους τέσσερις, δέχθηκε όμως ένα τρίποντο από τον Λενζέλ Σμιθ που την κράτησε σε απόσταση στο ημίχρονο.

Ένα γρήγορο 7-2 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, πριν ο Ρέινολντς κι ο Παρκς γράψουν το 54-50 για να πιέσουν περισσότερο τους Θεσσαλονικείς που με ένα επί μέρους 2-7 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (59-60). Χάνλαν και Σούλερ "μίλησαν" σε ένα κρίσιμο σημείο για το 63-70 και κάπου εκεί ο Ηρακλής άρχισε να αγγίζει τη νίκη, την οποία πήρε τελικά χωρίς να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα έως το φινάλε.

Κορυφαίος παίκτης για τον Ηρακλή ο Ντάριους Γκάρετ, με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 15 πόντους (6/6 δίποντα και 3/4 βολές), όπως, επίσης, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Ο Σκότι Ρέινολντς με 23 πόντους ξεχώρισε από τη Λάρισα.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-45, 57-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ: Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)