1 ΣΧΟΛΙΑ

Χωρίς να το αξίζει η Γιουβέντους (VIDEO)

Κάκιστη εμφάνιση για τη Γιουβέντους που πήρε δύσκολα και χωρίς να το αξίζει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Βερόνα

SERIE A - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ - ΒΕΡΟΝΑ: 2-1

Γήπεδο: Allianz Stadium

Κάκιστη εμφάνιση για τη Γιουβέντους που πήρε δύσκολα και χωρίς να το αξίζει τη νίκη με 2-1 απέναντι στη Βερόνα. Οι «μπιανκονέρι» δεν άξιζαν τη νίκη γιατί πολύ απλά άξιζε να πάρει κάτι περισσότερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι Βερόνα. Η νεοφώτιστη ομάδα μπήκε στο γήπεδο και κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια ενώ μάλιστα προηγήθηκε με έναν πολύ περιπετειώδη αλλά πανέμορφο τρόπο. Η «Βέκιαν Σενιόρα» βρήκε την ισοφάριση και πέτυχε την ολική ανατροπή με πέναλτι. Ωστόσο δεν ήταν σε τίποτα καλύτερη από την αντίλαλο της ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι η κατοχή της μπάλας ήταν στο 55%-45% και οι τελικές εντός εστίας 3-8 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Η Γιουβέντους απείλησε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με τον Χουαρδάδο να συγκλίνει και να σουτάρει στέλνοντας όμως την μπάλα ψηλά. Στο 14' ο Ρονάλντο έκανε ωραία ενέργεια και σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 19' η Βερόνα κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Ντεμιράλ στον Ντι Καρμίν, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση. Η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, ο Λάζοβιτς πήρε το ριμπάουντ στέλνοντας κι αυτός την μπάλα στο δοκάρι ενώ στη συνέχεια της φάσης και αφού η μπάλα έμεινε ''ζωντανή'', ο Μιγκέλ Βελόσο έκανε το 0-1 με απίθανο σουτ εκτός περιοχής. Στο 30' ο Ρονάλντο σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «μπιανκονέρι» έκαναν το 1-1 με ωραίο σουτ του Ράμσεϊ.

Στο 48' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Γκίντερ στον Χουαρδάδο, με τον Ρονάλντο ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-1. Στο 54' ο Ντιμπάλα θέλησε να απειλήσει με σουτ από τα 30 μέτρα αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 65' οι «μπιανκονέρι» είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ματουιντί να βγάζει σέντρα για τον Χουαρδάδο που πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Βερόνα έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Μπουφόν αρχικά να αιφνιδιάζεται από εκτέλεση φάουλ του Βελόσο διώχνοντας τελευταία στιγμή, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ντι Καρμίν σούταρε πάνω στον Ντεριράλ. Στο 88' σουτ του Πιάνιτς πέρασε λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία με τον Λάζοβιτς να γυρίζει για τον Βελόσο που σούταρε αλλά ο Μπουφόν απέκρουσε με υπερένταση. Στις καθυστερήσεις η Βερόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Κουμπουλά για φάουλ στον Ματουιντί.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντεμιράλ, Άλεξ Σάντρο, Ράμσεϊ (61' Κεντίρα), Μπεντανκούρ (51' Πιάνιτς), Ματουιντί, Χουαρδάδο, Ντιμπάλα (72' Ιγκουαΐν), Ρονάλντο

ΒΕΡΟΝΑ: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Κουμπουλά, Γκίντερ, Φαραόνι, Άμραμπατ (85' Πατσίνι), Βελόσο, Λάζοβιτς, Ζακανί (73' Τουτίνο), Βέρε (59' Πεσίνα), Ντι Καρμίν

vale21 - 21/9/2019 21:03