Ισοφάρισε η Φενέρ με ξέσπασμα στο τέλος

Η ομάδα του Ομπραντοβιτς κέρδισε με 82-73 την Εφές χάρις σε ένα ξέσπασμα στα δύο τελευταία λεπτά

Στα ίσα έφερε τη σειρά των τελικών του τούρκικου πρωταθλήματος η Φενερμπαχτσέ καθώς κέρδισε με 82-73 την Εφές. Πλέον η σειρά πάει και πάλι στο Σινάν Ερντέμ όπου τη Δευτέρα η ομάδα του Αταμάν θα παλέψει για να πάρει και πάλι το προβάδισμα.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ομπράντοβιτς οι Νικολό Μέλι (19 π., 6 ρ.), Κώστας Σλούκας (16 π., 4 ε., 6 ας.), Αχμέτ Ντουβερίογλου (12 π., 11 ρ.) και Μελίχ Μαχμούτογλου (12 π.).

Στην αντίπερα όχθη ο Βασίλιε Μίσιτς είχε 16 πόντους και 9 ασίστ αλλά και μερικά κρίσιμα λάθη, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν οι Λάρκιν και Μπομπούα και άλλους 13 ο Μοερμάν.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση της «Ülker Sports Arena», αποκτώντας διψήφια διαφορά πόντων. Σταδιακά, η Εφές «ροκάνιζε»  την διαφορά, ισοφάρισε και περνώντας μπροστά στο σκορ. Με επιμέρους σερί, η Φενέρ ανέκτησε το προβάδισμα με τον αγώνα να βρίσκεται στο 72-72 περίπου δύο λεπτά για τέλος.

Την κρίσιμη στιγμή «μίλησε» ο αρχηγός της Φενέρ, Μελίχ Μαχμούτογλου, που με πέντε σερί πόντους έγειρε την πλάστιγγα νίκης στην ομάδα του. Σ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου 12 (11 ριμπάουντ), Ντίξον 6 (2), Σλούκας 16 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά), Μέλι 19 (6/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 8, Μαχμούτογλου 12 (2/2 τρίποντα), Γκιουλέρ, Ντατόμε 4, Γκούντουριτς 5 (1/6 σουτ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Ντάνστον 6, Μορμάν 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπομπουά 14 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Λάρκιν 14 (2), Μπαλμπάι 4, Μπιτίμ, Σανλί 2, Μπιρσέν 4