366 ΣΧΟΛΙΑ

Μεγάλη πίκρα για την φτηνή ήττα!

Γκολ-παιδική χαρά έφαγε η ΑΕΚ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και ηττήθηκε πληρώνοντας την κακή ημέρα του Πόνσε, που έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου - Χωρίς ψυχή και σχέδιο η Ένωση στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε κι άλλο τελικό και τώρα χρειάζονται γενναίες αποφάσεις και επενδύσεις για την επόμενη σεζόν

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φέλιξ Τσβάιερ

Ένα τσάμπα-γκολ, η αστοχία του Πόνσε και το ανύπαρκτο πλάνο στην επανάληψη στοίχισαν στην ΑΕΚ. Που υπέστη πικρή ήττα από τον ΠΑΟΚ και έχασε το Κύπελλο. Η Ένωση, πλήρωσε το τέρμα παιδική χαρά που δέχτηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους και παράλληλα τη δική της αστοχία. Στην οποία πρωταγωνίστησε ο Πόνσε, που δεν κατάφερε να κάνει γκολ τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους που του παρουσιάστηκαν, ενώ και στο τετ-α-τετ της επανάληψης με τον Πασχαλάκη πλάσαρε πάνω του. Στην επανάληψη η ΑΕΚ έχασε την ψυχή της, δεν είχε σχέδιο και επιχείρησε με γεμίσματα να διασπάσει την οργανωμένη άμυνα του ΠΑΟΚ. Αν σ’ όλα αυτά συνυπολογίσουμε και την κακή διαχείριση Χιμένεθ που άργησε να βάλει τον Μπογέ και άφησε στο ματς για όλο το 90λεπτο τον Σιμόες που ήταν αρνητικός (κρατώντας στον πάγκο τον Γαλανόπουλο που μπήκε στο 80’ και έβγαλε διάθεση και τρεξίματα), τότε καταλήγουμε στην κακή εικόνα της Ένωσης που φέρνει ακόμα έναν χαμένο τελικό. Πλέον χρειάζονται γενναίες αποφάσεις και επενδύσεις για την επόμενη σεζόν. Έτσι ώστε η ομάδα να επιστρέψει στις επιτυχίες όπως επιτάσσει η ιστορία της…

Παιχνίδι με πολλή τακτική ήταν αυτό στο πρώτο ημίχρονο. Με την ΑΕΚ, να δημιουργεί τις καλύτερες ευκαιρίες, ωστόσο να πληρώνει μια στιγμή αδράνειας και να πηγαίνει στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ, με τσάμπα γκολ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Οι παίκτες του Μανόλο Χιμένεθ έβγαλαν διάθεση, με το 4-2-3-1 να λειτουργεί σχετικά καλά και απείλησαν μόλις στο 6’ με ωραίο γύρισμα του Λιβάγια και σουτ του Πόνσε όπου η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απειλεί εκ νέου, αυτή την φορά από στημένη μπάλα: Με τον Μπακασέτα να γεμίζει, αλλά τον Πόνσε να μην μπορεί να κάνει το κοντρόλ και να εκτελέσει. Ο ΠΑΟΚ μετά το 25λεπτο προσπαθεί να ανεβάσει τις γραμμές του και να πάρει χώρο και στο 36’ δημιουργεί τη δική του μεγάλη φάση. Ο Ζάμπα από δεξιά ταλαιπώρησε τον Χουλτ, γύρισε προς το πέναλτι, ο Άκπομ σούταρε αλλά ο Μπάρκας έσωσε στη γωνιά του. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, η Ένωση χάνει ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία, σε ένα ματς που έχει χάσει τον ρυθμό του και κυριαρχούν οι μάχες στην μεσαία γραμμή. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι πήρε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης έβγαλε και ο Λιβάγια από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στην άδεια εστία. Η ζημιά για την ΑΕΚ γίνεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ήταν μια φάση διαρκείας όπου η κιτρινόμαυρη άμυνα κοιμήθηκε, ο Πέλκας μπήκε από δεξιά, γύρισε στον Άκπομ κι αυτός με γυριστό σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ επιχειρεί να πιέσει ψηλά τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είναι φανερό πως έχει παθητικό ρόλο στο ματς και είναι καλά στημένος πίσω για να κρατήσει το προβάδισμα. Η Ένωση στο 52’ βρίσκει τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα από την κάθετη του Μάνταλου προς τον Πόνσε, αλλά ο Αργεντινός πλάσαρε άσχημα πάνω στον Πασχαλάκη. Ένα λεπτό μετά ο ΠΑΟΚ έχει τη δική του μεγάλη στιγμή σε κόντρα επίθεση με τον Ζαμπά τον οποίο σταμάτησε ο Μπάρκας, ενώ στο 55’ έχουμε ίσως την κρισιμότερη φάση που κρίνει ίσως και το ματς. Σε προσπάθεια του Μάνταλου η μπάλα χτυπά στο χέρι του Κάνιας αλλά ο Τσβάιερ αφού συμβουλεύτηκε το VAR αποφάσισε πως δεν υπάρχει πέναλτι. Σε μια φάση που η μπάλα χτυπά καθαρά στο χέρι του Ισπανού μέσου αλλά ο Γερμανός πιθανότατα το έκρινε ακούσιο. Αν και η ΑΕΚ μπήκε με ώθηση στην επανάληψη όσο περνά η ώρα χάνει τον ρυθμό της λείπει η έμπνευση και το πλάνο. Ο Χιμένεθ βάζει καθυστερημένα τον Μπογέ (στο 76’ αντί του αρνητικού Κρίστιτσιτς), ενώ οι Γκάλο – Γαλανόπουλος που επίσης μπαίνουν δεν μπορούν να βάλουν σε μια τάξη το παιχνίδι της Ένωσης. Αν και ο Γαλανό, έδειξε διάθεση και προσπάθησε. Ουσιαστικά το παιχνίδι της ΑΕΚ είναι ανορθόδοξο, με γεμίσματα και δημιουργεί ελάχιστες ευκαιρίες. Με αποτέλεσμα η άμυνα του ΠΑΟΚ να κρατήσει το υπέρ της σκορ μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λέο Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Κάνιας, Σάκχοφ, Λέο Ζαμπά (66’ Λημνιός), Πέλκας (80’ Ολιβέιρα), Μπίσεσβαρ (93’ Ίγκανσον), Ακπόμ.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (80’ Γαλανόπουλος), Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (76’ Μπογέ), Μπακασέτας (71’ Γκάλο), Μάνταλος, Λιβάγια, Πόνσε,

Το aek365 είναι στο Στάδιο και σας μετέφερε παραλειπόμενα και LIVE τον αγώνα.