Χάλασαν το πάρτι οι Κλίπερς (VIDEO)

Οι Γουόριορς ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν την πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά οι Κλίπερς νίκησαν, μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ, και μείωσαν τη σειρά σε 3-2, με εξαιρετικό Λου Ουίλιαμς- Πέρασαν και περιμένουν αντίπαλο οι Ρόκετς

NBA PLAYOFFS

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Λος Άντζελες Κλίπερς 121-129 (3-2)

Για δεύτερη φορά, στη συγκεκριμένη σειρά, οι Λος Άντζελες Κλίπερς έφυγαν νικητές από την έδρα των πρωταθλητών, αφού νίκησαν 129-121 και μείωσαν σε 3-2. Με πρωταγωνιστή τον Λου Ουίλιαμς, δεν επέτρεψαν στους Γουόριορς να πανηγυρίσουν, μπροστά στο κοινό τους, την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης.

Από το ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρωνέται με σκορ 41-37 υπέρ των Γουόριορς. Στη διάρκεια του δεύτερου δωδεκάλεπτου, οι Κλίπερς πέρασαν μπροστά, 56-63, και πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων, 63-71, με τη λήξη του ημιχρόνου.
Δυνατό ξεκίνημα για τους Κλίπερς στη τρίτη περίοδο, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +15, 66-81, για να ακολουθήσει η αντίδραση των Γουόριορς για το 94-97. Στη συνέχεια, οι Κλίπερς έκαναν σερί 7-0 για το 94-104 στο φινάλε της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, η ομάδα του Λος Άντζελες βρέθηκε μπροστά με δέκα πόντους, 104-114, αλλά οι πρωταθλητές έκαναν επιμέρους 14-3 και προηγήθηκαν 118-117. Τότε, ανέλαβε δράση ο Λου Ουίλιαμς, ο οποίος έβαλε οκτώ συνεχόμενους πόντους, με τον Γκαλινάρι να καρφώνει την μπάλα για το 118-127, 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Όλα είχαν κριθεί και τώρα οι Κλίπερς θα ψάξουν την ισοφάριση, στο πέμπτο παιχνίδι, που θα γίνει στην έδρα τους.

Ο Λου Ουίλιαμς με 33 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο ηγέτης της ομάδας του Λ.Α, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να ακολουθεί με 26 πόντους, τον Μοντρέζλ Χάρελ να προσθέτει 24 πόντους και τον Πάτρικ Μπέβερλι 17 πόντους και 14 ασίστ.
Για τους Γουόριορς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 45 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs), o Στεφ Κάρι 24 πόντους και ο Κλέι Τόμπσον 22 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 41-37, 63-71, 94-104, 121-129

Γουόριορς: Γκριν 7 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντουράντ 45 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγκουτ 6, Κάρι 24, Τόμπσον 22, ΜαΚίνι 7, Λούνι 5 (7 ριμπάουντ), Λίβινγκστον 2, Ιγκουοντάλα 3

Κλίπερς: Γκριν 15, Γκαλινάρι 26 (7 ριμπάουντ), Μπέβερλι 17 (14 ριμπάουντ), Σάμετ 6, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 6, Χάρελ 24, Ρόμπινσον, Τεμπλ 2, Γουίλιαμς 33 (10 ασίστ)

Χιούστον Ρόκετς-Γιούτα Τζαζ 100-93 (4-1)

Στα ημιτελικά της Δύσης προκρίθηκαν οι Χιούστον Ρόκετς, που ζορίστηκαν, αλλά στο τέλος νίκησαν 100-93 τους Γιούτα Τζαζ, κάνοντας το 4-1 στη σειρά. Πλέον, περιμένουν να μάθουν αν στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσουν τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς ή τους Λος Άντζελες Κλίπερς.

Μετά το αρχικό 8-0 των Ρόκετς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 20-20, με το Χιούστον να κλείνει την δεύτερη περίοδο προηγούμενο με 46-42.
Στην τρίτη περίοδο οι Ρόκετς φάνηκε να παίρνουν το πάνω χέρι όταν ξέφυγαν με 56-44. Οι Τζαζ ωστόσο απάντησαν άμεσα μειώνοντας στους 6 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-69) πριν περάσουν μπροστά με 75-77 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την Γιούτα να μειώνει σε 94-93 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε με καλάθι του Ρίκι Ρούμπιο. Αυτό όμως ήταν και το τελευταίο καλάθι της στο παιχνίδι. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά με τον Ρούμπιο να αστοχεί σε τρίποντο, με τον Πι Τζέι Τάκερ να σκοράρει με βολές για το 96-93. Στην συνέχεια οι Τζαζ έκαναν δύο μαζεμένα λάθη, με τους Ρόκετς να εκμεταλλεύονται το γεγονός, καταφέρνοντας χάρη στην ψυχραιμία τους από την γραμμή των βολών να πάρουν τη νίκη.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κλιντ Καπέλα να προσθέτει 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και τους Κρις Πολ και Έρικ Γκόρντον από 15 πόντους.
Για τους Τζαζ, ο Ρόις Ο'Νιλ είχε 18 πόντους, ο Ρίκι Ρούμπιο 17 πόντους κια 11 ασίστ και ο Τζα Κράουντερ 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους 12 πόντους με 4/22 σουτ, 0/9 εκ των οποίων τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-20, 46-42, 75-69, 100-93

Ρόκετς: Τάκερ 8 (9 ριμπάουντ), Καπέλα 16 (10 ριμπάουντ), Πολ 15 (8 ριμπάουντ), Χάρντεν 26 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκόρντον 15, Φαρίντ 2, Χάυζ 7, Νένε 8, Ρίβερς 3, Γκριν

Τζαζ: Κράουντερ 15 (10 ριμπάουντ), Ίνγκλες 11 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκομπέρ 9 (10 ριμπάουντ), Ρούμπιο 17 (11 ασίστ), Μίτσελ 12 (6 ριμπάουντ), Φέιβορς 7, Νιάνγκ 4, Ο'Νιλ 18, Σεφολόσα