Η Εφές σκόρπισε την Μπαρτσελόνα και πέρασε ξανά μπροστά στην σειρά

Επιβλητική εκτός έδρας νίκη για την Εφές που απάντησε στο break που δέχτηκε και νίκησε εκτός έδρας με 68-102

EUROLEAGUE playoffs:

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ 68-102

Σε περίπατο στην Βαρκελώνη μετέτρψε το ματς με τους "μπλαουγκράνα" η Αναντολού Εφές που πανηγύρισε μια πολύ εύκολη νίκη με 68-102. Η ομάδα του Εργίν Αταμάν ήταν καταιγιστική με και ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα στην έδρα της. Οι φιλουξενούμενοι είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησαν στιγμή τους γηπεδούχους να ελπίζουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι και να γυρίσουν την κατάσταση. Η Αναντολού Εφές σούταρε με ποσοστό 66,7% στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το ματς με 59,7%, παίζοντας υποδειγματικό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Η τουρκική ομάδα μοίρασε 25 ασίστ και έκανε μόνο 6 λάθη σε όλο το παιχνίδι! Την ίδια ώρα η Μπαρτσελόνα είχε 8/21 βολές, με 4/13 στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν με διαφορά ο καλύτερος του αγώνα στην Βαρκελώνη. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 30 πόντους με 5/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23'43'', συγκεντρώνοντας 34 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 39-52, 57-84, 68-102.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 6, Πάνγκος 0/4 σουτ, Ρίμπας 6 (1), Σίνγκλετον 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χάνγκα 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλάζιτς 3, Σμιτς 0/6 σουτ, Ερτέλ 7 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Οριόλα 5 (1), Κούριτς 12 (3), Κλαβέρ 2, Τόμιτς 11.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 30 (5/5 δίποντα, 6/7 τρίποντα), Μπομπουά 7 (1), Μπαλμπάι, Σανλί, Μοερμάν 13 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 14 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 14 (2/4 τρίποντα, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον 3 (1), Ντάνστον 10 (5/5 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σίμον 11 (3/8 τρίποντα, 8 ασίστ).