Στη Βαλένθια το ντέρμπι της πόλης (VIDEO)

Οι «νυχτερίδες» κέρδισαν με 3-1 τη Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι και την έβαλαν σε μπελάδες

LA LIGA-32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΛΕΒΑΝΤΕ: 3-1

Γήπεδο: Μεστάγια

Η Βαλένθια κέρδισε με 3-1 τη Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι και την άφησε δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Σταθερά στην εξάδα οι «νυχτερίδες».

Στο 2ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ ο Μίνα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Βαλένθια ενώ στο 4’ το σουτ του Γουέδες έξυσε το δοκάρι του Αϊτόρ. Στο 8’ ο κίπερ της Λεβάντε νίκησε τον Τσερίσεβ σε μοναδικό τετ α τετ και στο 14’ ο Μαρτί αστόχησε από καλή θέση. Ο ρυθμός του αγώνα χάλασε καθώς το ματς ήταν σκληρό και η επόμενη καλή φάση ήρθε στο 36’ για τη Βαλένθια. Ο Παρέχο έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Κόκε έσωσε πάνω στη γραμμή. Στο 45ο λεπτό ο Αϊτόρ είπε όχι εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Μίνα από πλάγια δεξιά.

Στο 48’ ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Ροσίνα και στο 51’ ο Καμπάκο παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ. Στο 56’ η Λεβάντε έφερε στα ίσα το σκορ με αυτογκόλ του Σολέρ αλλά με τη σέντρα, ο Γουέδες άλλαξε όμορφα με τον Σολέρ και με διαγώνιο σουτ από δεξιά έκανε το 2-1. Και μάλιστα στο 64ο λεπτό, ο Γκαγιά σέντραρε από αριστερά, ο Σολέρ πλάσαρε από κοντά και σημάδεψε ο δοκάρι αλλά ο Μίνα σε κενή εστία έκανε το 3-1.

Στο 70' ο Νέτο είπε όχι σε σουτ του Σιμόν και  το τελευταίο 20λεπτο πέρασε χωρίς κάτι σπουδαίο.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Γκαράι, Πιτσίνι (31’ Κοκλέν), Βας, Γκαγιά, Παρέχο (71’ Γκαμεϊρό), Γκάμπριελ, Τσερίσεβ, Γουέδες (79’ Κανγκ Ιν), Σολέρ, Μίνα

ΛΕΒΑΝΤΕ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Ρομπέρ Πιέρ, Καμπάκο, Βέθο, Κόκε, Λούνα (68’ Σιμόν), Ροσίνα (78’ Μπάρντι), Καμπάνια, Μοράλες, Μαρτί (69’ Μαγιοράλ), Ζέισον