Αθανασιάδης και διαιτησία κρατάνε τον Αστέρα στη Σούπερ Λίγκα

Σπουδαίες επεμβάσεις από τον Έλληνα πορτιέρο που έχει κλείσει η ΑΕΚ, ενώ ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του ΠΑΣ ο οποίος οδεύει για την Football League

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ 0-0

ΓΗΠΕΔΟ: Zωσιμάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Παπαδόπουλος

Iσοπαλία με κερδισμένο τον Αστέρα στα Γιάννενα απέναντι στον γηπεδούχο ΠΑΣ. Οι Ηπειρώτες μετά το 0-0 και τη νίκη του ΟΦΗ έπεσαν στην 14η θέση! Στους 29 ο Αστέρας που κρατήθηκε χάρη στις σπουδαίες επεμβάσεις του Αθανασιάδη στο β' ημίχρονο. Ακυρώθηκε γκολ του ΠΑΣ στο 46' λανθασμένα ως οφσάιντ!

Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Αστέρα να έχει την πρώτη μεγάλη φάση. Στο 21' οι παίκτες του Παράσχου άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Τσιλιανίδης βρέθκε στο σημείο του πέναλτι, σούταρε αλλά ο Μιχαήλ απέκρουσε με τα πόδια!

Αυτή ήταν και η μόνη κλασική ευκαιρία στο α' ημίχρονο σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες φοβήθηκαν να ρισκάρουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον ΠΑΣ αλλά ακυρώθηκε λανθασμένα από τον διαιτητή. Ο Κριζμάν βρέθηκε στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά σε σέντρα του Μπουκουβάλα αλλά ο επόπτης αφού το... σκέφτηκε μερικά δευτερόλεπτα σήκωσε τη σημαία!

Ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμό και μέσα σε ένα δίλεπτο απείλησε δύο φορές με τον Μάνο(59' και 60'). Την πρώτη με ωραίο γυριστό και την δεύτερη με κεφαλιά ψαράκι. Και στις δύο περιπτώσεις ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά!

Ο Πετράκης ρίσκαρε. Έπαιξε με τρεις και τέσσερις σεντερ φορ. Απείλησε ξανά με τον Μάνο στο 78' αλλά και πάλι ο Αθανασιάδης με ωραία επέμβαση κράτησε το "μηδέν".

Το γκολ δεν ήρθε και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό με τους Αρκάδες να φεύγουν πανηγυρίζοντας από τα Γιάννενα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Μιχαήλ Ν., Μιχαήλ Α., Σκόνδρας, Κάργας, Κάστρο(79' Λεό), Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Νικολιάς(61' Παμλίδης), Πάντελιτς, Κριζμάν(74' Αθανασιάδης), Μάνος

ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παράσχος): Αθανασιάδης, Ορτέγκα, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μπελόκ(68' Τασουλής), Μανιάς(28' Αραβίδης), Τσιλιανίδης(88' Βλάχος)