50 ΣΧΟΛΙΑ

Στους 8 με περίπατο η ΑΕΚ

Σοβαρή η ομάδα Ουζουνίδη, έβαλε πέντε γκολ στον Κισσαμικό (5-0) και βρίσκεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου – Κορυφαίος ο Γκάλο, παίκτης ορχήστρα ο Κρίστιτσιτς στο πρώτο ημίχρονο, δύο γκολ στο εκρηκτικό φινάλε ο Λιβάγια

ΚΥΠΕΛΛΟ – ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16 (ΡΕΒΑΝΣ)

ΑΕΚ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 5-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιάς)

Παίζοντας ουσιαστικά στο… ρελαντί, αλλά με σοβαρότητακαι ξεσπάσματα, και έχοντας παίκτη-ορχήστρα τον Νέναντ Κρίστιτσιτς, που έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, και έναν εκρηκτικό Λιβάγια στο φινάλε, η ΑΕΚ έβαλε πέντε γκολ στον Κισσαμικό και έκλεισε θέση πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου, περιμένοντας να μάθει πλέον τον επόμενο της αντίπαλο στην κλήρωση της Παρασκευής. Η Ένωση, έπαιξε για ακόμα ένα ματς με την πετυχημένη συνταγή του 3-5-2 με κάποιες αλλαγές στην σύνθεση της και τον Νέναντ Κρίστιτσιτς για πρώτη φορά στην βασική ενδεκάδα. Ο Σέρβος μέσος, ήταν όλα τα λεφτά στο πρώτο 45λεπτο, βγάζοντας τρομερή ποιότητα σε όλες τις μεταβιβάσεις, με κάθετο παιχνίδι, ενώ η εξαιρετική του παρουσία επιβραβεύτηκε με το γκολ που πέτυχε για το 2-0 με δεξί σουτ. Είχε προηγηθεί το άπιαστο φάουλ του Ροντρίγκο Γκάλο που είχε ανοίξει το δρόμο, με τον Βραζιλιάνο μάλιστα να αποθεώνεται από τον κόσμο πραγματοποιώντας ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση όντας και MVP του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος ουσιαστικά η ΑΕΚ χαλάρωσε περισσότερο, βρήκε το τρίτο γκολ νωρίς από το πέναλτι του Μάνταλου στο ξεκίνημα και είχε ένα εκρηκτικό φινάλε χάρη στον Μάρκο Λιβάγια, που μπήκε… γκαζωμένος στο γήπεδο και πέτυχε δύο τέρματα για να διαμορφώσει το τελικό 5-0. Πολύ καλή εικόνα και από τον Λούκας Μπογέ που έπαιξε ως επιθετικός (στο πλάι του Πόνσε), σταθερά ανεβασμένος ο Άλεφ, παίκτης κλειδί ο Μάνταλος (και σήμερα) στο σύστημα της τριάδας σε άμυνα και κέντρο που φαίνεται να κλειδώνει από τον Ουζουνίδη.

Με την συνηθισμένη διάταξη και την τριάδα στην άμυνα παρέταξε την ΑΕΚ και απέναντι στον Κισσαμικό ο Μαρίνος Ουζουνίδης, προχωρώντας σε κάποιες αλλαγές και δίνοντας φανέλα βασικού στον Νέναντ Κρίστιτσιτς. Το ξεκίνημα ήταν κάπως νωθρό για την Ένωση, η οποία είχε πρόβλημα κυρίως στο build up από πίσω με αποτέλεσμα να βγάζει νευρικότητα και να μην έχει τρόπους στο πρώτο τέταρτο να διασπάσει την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Τσιντώτας σε δύο περιπτώσεις που οι συμπαίκτες του, του γυρίζουν την μπάλα πίσω απομακρύνει άσχημα, ενώ γενικότερα υπάρχει μια χαλαρότητα πίσω που δίνει την ευκαιρία στον Κισσαμικό να απειλήσει στο 9’ με πλασέ του Χαλκιαδάκη όπου ο γκολκίπερ της ΑΕΚ αντέδρασε σωστά. Η Ένωση αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς μετά το 20λεπτο, όπου ο Κρίστιτσιτς παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες, συμμετέχει περισσότερο στο παιχνίδι και από τα πόδια του ουσιαστικά ξεκινά ότι καλό δημιουργεί η Ένωση. Η οποία καταφέρνει, εν τέλει, να ανοίξει το σκορ στο 21’ από στημένη μπάλα, όπου ο Γκάλο με άπιαστη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Παπαδόπουλο και έγραψε το 1-0 μέσα σε αποθέωση! Η ΑΕΚ ουσιαστικά από εκεί και πέρα ελέγχει πλήρως την κατάσταση βγάζει ωραίους συνδυασμούς στον άξονα με παίκτη-ορχήστρα τον Κρίστιτσιτς και απειλεί στο 25’ με πλασέ του Μάνταλου, από κάθετη πάσα (μια από τις πολλές που επιχείρησε του Σέρβου). Τα προβληματάκια στην άμυνα διατηρούνται πάντως και πιο τρανό παράδειγμα είναι η φάση του 26’ όπου ο Χαλκιαδάκης βγήκε φάτσα με τον Τσιντώτα αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ με σωτήρια επέμβαση κράτησε το μηδέν. Και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα ουσιαστικά δύο λεπτά μετά να βρει και ένα δεύτερο τέρμα, απλοποιώντας την κατάσταση. Ήταν μια ωραία προσπάθεια του ((εκ των κορυφαίων) Γκάλο από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Κρίστιτσιτς που σούταρε με το δεξί, η μπάλα άλλαξε ελάχιστα πορεία βρίσκοντας και στον Φαζο και κατέληξε στα δίχτυα. Με το 2-0 να είναι σκορ ημιχρόνου στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, έχοντας κάνει τη… δουλειά της, φυσιολογικά παίζει σε πιο χαμηλό τέμπο κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων εν όψει της μάχης που ακολουθεί στη Νέα Σμύρνη, έχοντας όμως ένα εκρηκτικό φινάλε! Η Ένωση δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μετά το 55’ και εν τέλει κερδίζει πέναλτι στο 57’ για ανατροπή του Μπογέ από τον Ζιούλη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνταλος που νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 3-0. Δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχωρά στην πρώτη του κίνηση βγάζοντας τον Πόνσε και βάζοντας τον Λιβάγια, την ώρα που το ματς ουσιαστικά όσο περνά ο χρόνος δείχνει να σβήνει και η ΑΕΚ αρκείται απλά σε μια κατοχή απέναντι στον Κισσαμικό που αμύνεται στο μισό γήπεδο. Όλα αυτά βεβαίως μέχρι να φτάσουμε στο τελευταίο τέταρτο με τα δύο γκολ του Λιβάγια, κι ενώ ο Ουζουνίδης ολοκληρώνει τις αλλαγές του βάζοντας τον Μπότο στο 70’ αντί του Κρίστιτσιτς που βγήκε απο το γήπεδο καταχειροκροτούμενος, ενώ στο 74’ πέρασε και ο Κλωναρίδης αντί του Μπογέ. Το τελευταίο διάστημα ανήκει στον Μάρκο Λιβάγια, με την ΑΕΚ να βρίσκει τέταρτο γκολ και πάλι από στημένη μπάλα και συγκεκριμένα από ωραία κομπίνα σε φάουλ στο 79’: Ο Γκάλο του πάτησε την μπάλα και ο Κροάτης με συρτό σουτ στην απέναντι γωνία σημείωσε το 4-0. Ο Μάρκο βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 82’, αξιοποιώντας την κούρσα και την ασίστ του Μπακάκη διαμορφώνοντας με διπλή προσπάθεια από κοντά το τελικό 5-0.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Γκάλο, Μπακάκης Κρίστιτσιτς (70’ Μπότος), Μάνταλος, Άλεφ, Πόνσε (58’ Λιβάγια), Μπογέ (74’ Κλωναρίδης).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Τόλι, Καραγεωργής, Φάζος, Ζιουλής, Σάλιακας (74’ Σάλιακας), Σιμόν, Γκίνι, Τεγούσης, Ρίσκι (63’ Καραγιάννης), Χαλκιαδάκης (78’ Αρναρέλης).