98 ΣΧΟΛΙΑ

Πήρε φόρα η ΑΕΚΑΡΑ!

Καθάρισε με τρία γκολ στο πρώτο εικοσάλεπτο την Τρίπολη (3-0) και φαίνεται έτοιμη για δυνατό δεύτερο γύρο – Λιβάγια και Άλεφ τα δύο πρώτα γκολ από ισάριθμα κόρνερ του Γκάλο, το τρίτο ο Πόνσε με πέναλτι

Super League – 17η αγωνιστική

ΑΕΚ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς (ΕΠΣ Πέλλας)

Εφαρμόζοντας την πετυχημένη… συνταγή Ιωαννίνων και έχοντας ένα δαιμονισμένο πρώτο 20λεπτο, η ΑΕΚ ξεπέταξε τον Αστέρα Τρίπολης επικρατώντας με 3-0 στο ΟΑΚΑ, για την 17η αγωνιστική της Super League. Η Ένωση, μπήκε με... φόρα από τους Ζωσιμάδες και με όπλο τα στημένα του εξαιρετικού (και σήμερα) Ροντρίγκο Γκάλο αλλά και την ταχύτητα στο παιχνίδι της στα πρώτα 25’, διέλυσε σε χρόνο ρεκόρ τους Αρκάδες με τρία γκολ. Στο 9’ χτύπησε ο Λιβάγια ανοίγοντας τον χορό των γκολ (από κόρνερ του Γκάλο), στο 11’ ο Άλεφ έκανε το 2-0 (από γέμισμα του Γκάλο), ενώ στο 20’ ο συνήθης ύποπτος… killer Έκι Πόνσε δεν θα μπορούσε να αστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε ο Μάνταλος γράφοντας το 3-0 με συνοπτικές διαδικασίες. Πετυχαίνοντας το δέκατο γκολ συνολικά στην Super League, σε περίπου έναν γύρο. Από εκεί και πέρα η πρωταθλήτρια κατεβάζει ρυθμούς και ουσιαστικά έχει κάποιες… εκλάμψεις όπως στα πρώτα λεπτά της επανάληψης όπου δεν της δίνεται πέναλτι για εξόφθαλμο χέρι του Μουνάφο, επιπέδου μανσέτας Βιεϊρίνια στην Λαμία. Στο υπόλοιπο διάστημα της επανάληψης η ΑΕΚ ουσιαστικά κρατά με άνεση το υπέρ της 3-0 όντας καλά οργανωμένη πίσω με το 3-5-2, ενώ παράλληλα δημιουργεί δύο τρεις μεγάλες στιγμές. Με πρωταγωνιστή κυρίως τον εξαιρετικό Πόνσε, όπου αρχικά ο Μουνάφο του είπε όχι διώχνοντας πάνω στην γραμμή σε σουτ, ενώ ο Αργεντινός έχει και καρφωτή κεφαλιά (από εκτέλεση φάουλ ποιου άλλου, του Ροντρίγκο Γκάλο) όπου ο Παπαδόπουλος απέκρουσε. Ο Αργεντινός φορ, έκανε τρομερό ματς και σήμερα και ήταν εκ των κορυφαίων όχι μόνο για το γκολ που πέτυχε αλλά για την απίστευτη δουλειά που έκανε στο γήπεδο πατώντας σε όλες τις… γωνιές του! Ως αλλαγή έπαιξε ο Νέναντ Κρίστιτσιτς στο τελευταίο εικοσάλεπτο δείχνοντας και πάλι ψήγματα της ποιότητας του όπως η κάθετη στον Κλωναρίδη. Πριν την σέντρα υπήρχαν έντονες στιγμές συγκίνησης στο ΟΑΚΑ, με την ΑΕΚ και την ORIGINAL να τιμούν την μνήμη του Αλεξέι, του εργάτη της Αγιά Σοφιάς και του άτυχου Ενωσίτη που σκοτώθηκε στη Φιλαδέλφεια.

Ένα πρώτο ημίχρονο-όνειρο, επιπέδου Ιωαννίνων, έκανε η ΑΕΚ απέναντι στον Αστέρα. Η ομάδα μπήκε συγκεντρωμένη και αποφασισμένη και ουσιαστικά διέλυσε τον αντίπαλο μέσα σε ένα δεκάλεπτο. Πετυχαίνοντας τρία γκολ και έχοντας σε ένα δαιμονισμένο πρώτο εικοσάλεπτο, άλλες δύο-τρεις μεγάλες φάσεις να φτάσει το σκορ σε επίπεδα Ζωσιμάδων. Ο Ουζουνίδης επέλεξε να ξεκινήσει με την πετυχημένη συνταγή ΠΑΣ με 3-5-2 και την γνωστή ενδεκάδα, με τους Πόνσε – Λιβάγια στην κορυφή και τους Μάνταλο – Μπακασέτα εσωτερικούς μέσους μαζί με τον κόφτη Άλεφ. Μια επιλογή που βγήκε, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί από το ξεκίνημα, ασκεί σωστά πρέσινγκ ψηλά στον αντίπαλο και να απειλεί με το καλημέρα με δύο εξαιρετικές προσπάθειες και σουτ του Μάνταλου. Εν τέλει, το γκολ ψήνεται και η υπεροχή της αποφέρει καρπούς στο 9’ από στημένη μπάλα, όταν ο Γκάλο εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα περνά από το πρώτο δοκάρι και ο Λιβάγια που έρχεται τρέιλερ γράφει από κοντά το 1-0. Η ΑΕΚ δεν σταματά εκεί, ωστόσο, και δύο λεπτά αργότερα βρίσκει και δεύτερο γκολ. Και πάλι από κόρνερ του Γκάλο, όπου αυτήν την φορά άλλαξε με τον Μάνταλο, με τον Βραζιλιάνο να σεντράρει και τον Άλεφ από κοντά να νικά τον Παπαδόπουλο. Ουσιαστικά σε αυτό το διάστημα η Ένωση κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο έχοντας προκαλέσει πανικό στην άμυνα του Αστέρα που αλλού πατά και αλλού βρίσκεται. Οι παίκτες του Ουζουνίδη υπάρχουν στιγμές που κρύβουν την μπάλα, με άριστο passing game και όταν αποφασίζουν να βάλουν ταχύτητα στην κυκλοφορία φτάνουν για πλάκα στην αντίπαλη εστία. Παράδειγμα η γρήγορηεπιθετική ανάπτυξη που κάνει η Ένωση στο 19’, με τον Μάνταλο να μπαίνει από αριστερά και να κερδίζει το πέναλτι από τον Μουνάφο. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Πόνσε που από τα 11 βήματα νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 3-0, πετυχαίνοντας το δέκατο του γκολ στην Σούπερ Λίγκα. Μετά το 25λεπτο και έχοντας πετύχει τρία γκολ η ΑΕΚ κατεβάζει τον ρυθμό της, δίνει χώρο στον Αστέρα και ουσιαστικά τον περιμένει στο μισό γήπεδο. Οι Αρκάδες σε αυτό το διάστημα έχουν την κατοχή αλλά ουσιαστικά αυτή είναι ανούσια με αποτέλεσμα η Ένωση να μην κινδυνεύει όντας καλά οργανωμένη πίσω. Στο ματς κυριαρχούν οι δυνατές μάχες στην μεσαία γραμμή, τα νεύρα και η ένταση, που προκαλείται κυρίως από τους αντιπάλους…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με ένα σοβαρό λάθος του διαιτητή Φωτιά από την Πέλλα, ο οποίος δεν βλέπει το εξόφθαλμο χέρι του Μουνάφο, επιπέδου μανσέτας Βιεϊρίνια στην Λαμία, και αρνείται να δώσει το πέναλτι στην ΑΕΚ. Μια φάση που γίνεται στο 47’ και προέρχεται από ωραία ανάπτυξη που έκανε η ομάδα και σουτ του Γκάλο. Οι παίκτες του Ουζουνίδη σίγουρα δεν έχουν τον ρυθμό του πρώτου μέρους, κάνουν λάθη στην μεσαία γραμμή, αλλά ελέγχουν σε γενικές γραμμές την κατάσταση όντας πιο απειλητικοί από τον Αστέρα. Στο 56’ μάλιστα αγγίζουν και το τέταρτο γκολ όταν γίνεται το κλέψιμο στον χώρο του άξονα ο Πόνσε αδειάζει τον αντίπαλο του, σουτάρει αλλά ο Μουνάφο πάνω στην γραμμή απομακρύνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη και από την εξαιρετική εκτέλεση του Γκάλο (ακόμα μια) η ΑΕΚ απειλεί εκ νέου με κεφαλιά-άουτ του Οικονόμου! Η πρώτη κίνηση του Ουζουνίδη από τον πάγκο ήταν η είσοδος του Κρίστιτσιτς στο 71’ αντί του Μάνταλου με την Ένωση στο τελευταίο 20λεπτο να δημιουργεί δύο-τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να φτάσει και σε μεγαλύτερο σκορ. Δημιουργός σε μια από αυτές μάλιστα ήταν ο Κρίστιτσιτς που έδειξε και πάλι ψήγματα της μεγάλης ποιότητας του, βρίσκοντας στο 88’ με εκπληκτική κάθετη τον Κλωναρίδη ο οποίος αστόχησε φάτσα με τον Παπαδόπουλο. Νωρίτερα από εκτέλεση φάουλ (ποιου άλλου;) του Γκάλο ο Πόνσε είχε καρφωτή κεφαλιά αγγίζοντας το 4-0, σε ένα ματς που η ΑΕΚ καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο αλλά και πάλι έδειξε μια συνέπεια σε όλο το παιχνίδι και μια σοβαρότητα που πρέπει διατηρήσει μέχρι το φινάλε της σεζόν…

ΑΕΚ: Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Αλεφ, Γκάλο, Χουλτ, Μπακασέτας, Μάνταλος (71’ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια (77’ Κλωναρίδης), Πόνσε (82’ Γιακουμάκης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Μαρτίνεθ, Κώτσιρας (46’ Βλάχος), Κυριακόπουλος (65’ Φερνάντεθ), Βαλιέντε, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (72’ Δουβίκας), Καλτσάς, Μανιάς.