210 ΣΧΟΛΙΑ

Ξέσπασμα και ανάσα για την ΑΕΚ στα Γιάννενα

Το καλύτερο ποδόσφαιρο που παίχτηκε φέτος στο Ελληνικό πρωτάθλημα είδαμε στο πρώτο ημίχρονο από την ΑΕΚ - Τέσσερα γκολ, τρία δοκάρια και μπαλάρα από την ομάδα του Ουζουνίδη, που έπαιξε με 3-5-2 για πρώτη φορά φέτος στην Super League - Δυο γκολάρες με κεφαλιές ο Πόνσε, άνοιξε το σκορ με πέναλτι ο Μάνταλος και το 0-2 με αυτογκόλ ο Μιχαήλ - Έπιασε πέναλτι ο Μπάρκας, ντεμπούτο για Κρίστιτσιτς

Super League – 16η αγωνιστική

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΕΚ 0-4

ΓΗΠΕΔΟ: Ζωσιμάδες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στέφανος Κουμπαράκης (Θράκης)

Μια ΑΕΚ ισοπεδωτική, μια ΑΕΚ που παρουσίασε κάτι το… διαφορετικό με τριάδα πίσω και εσωτερικούς χαφ τους Μάνταλο – Μπακασέτα που έκαναν ματσάρα! Μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΕΚ, με πλάνο και νοοτροπία πρωταθλήτριας, εμφανίστηκε στα Γιάννενα και απλά διέσυρε τον άτυχο ΠΑΣ. Το τελικό 0-4, συν τα τρία δοκάρια (μεταξύ άλλων), τα λένε όλα για την εικόνα που είχε το παιχνίδι στους Ζωσιμάδες. Με την Ένωση, να κάνει ότι θέλει στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-4 από τα τέρματα των Μάνταλου (πέναλτι), Μιχαήλ (αυτογκόλ) και τις δύο γκολάρες του Έκι Πόνσε με κεφαλιές-κανονιές (Ο Αργεντινός έφτασε τα δέκα γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα)! Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ουζουνίδη έριξαν ταχύτητα, αφού πρώτα είχαν το… καθιερωμένο τους δοκάρι με τον Χουλτ (τρίτο στο ματς και 16ο συνολικά) και ουσιαστικά κράτησαν με άνεση αυτό που έχτισαν στο πρώτο μέρος, κάνοντας κυρίως passing game. Στο οποίο μάλιστα, συμμετείχε ενεργά και ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, ο οποίος στο τελευταίο 20λεπτο αντικατέστησε τον Μπακασέτα, κάνοντας ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα με πρωτοβουλίες στο ματς (ως αριστερός εσωτερικός χαφ) και σωστές μεταβιβάσεις. Στο φινάλε ο χρειάστηκε να επέμβει ο Βασίλης Μπάρκας και έπιασε πέναλτι του Αθανασιάδη με εξαιρετική επέμβαση στην γωνιά!

Μια ΑΕΚ που έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και ισοπέδωσε τον ΠΑΣ, έχοντας (μεταξύ άλλων) τέσσερα γκολ και δύο δοκάρια, εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο στους Ζωσιμάδες. Το 3-5-2 που επέλεξε ο Ουζουνίδης με τους Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκη στην άμυνα, τους Γκάλο – Χουλτ στα άκρα, τους Άλεφ – Μάνταλο – Μπακασέτα στα χαφ και τους Λιβάγια – Πόνσε στην επίθεση, λειτούργησε άψογα και η εικόνα της ομάδας ήταν εξαιρετική. Με το καλημέρα, ήταν φανερό πως οι παίκτες του Ουζουνίδη βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να κυριαρχήσουν και το έκαναν, κερδίζοντας κατακράτος (σε πρώτη φάση) την μάχη του κέντρου. Εκεί όπου η τριάδα Άλεφ – Μάνταλου – Μπακασέτα έκανε ότι ήθελε κυκλοφορώντας την μπάλα, ενώ τα ανεβάσματα των Γκάλο και Χουλτ έπαιξαν σημαντικό ρόλο στο να γίνεται αριθμητική υπεροχή. Το πρώτο γκολ της ΑΕΚ έρχεται από το σημείο του πέναλτι στο 4’ με τον Μάνταλο να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Πόνσε, που ανετράπη στην περιοχή από τον Αποστολόπουλο ο οποίος πάτησε τον Αργεντινό. Η Ένωση βρισκόμενη μπροστά στο σκορ και έχοντας κάνει τη δουλειά της πετυχαίνοντας ένα γρήγορο γκολ, όχι μόνο δεν ρίχνει ρυθμούς αλλά έχει ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο από το 10’ μέχρι το 20’. Σε αυτό το διάστημα αρχικά ο Λιβάγια σημαδεύει το δοκάρι από ωραία πάσα του Μάνταλου, ενώ λίγο αργότερα δοκάρι έχει και ο Μπακασέτας με ασύλληπτο κεραυνό από τα 30 μέτρα. Δύο φάσεις που ξεκίνησαν από την πίεση που ασκούσαν οι παίκτες του Ουζουνίδη, κλέβοντας συνεχώς μπάλες. Η ΑΕΚ ουσιαστικά κάνει ότι θέλει τον ΠΑΣ που περνά εφιαλτικές στιγμές, με την κατοχή να αγγίζει το 60% και την Ένωση να έχει έξι τελικές! Εν τέλει, το δεύτερο γκολ για την Ένωση έρχεται στο 20’, όταν από ωραίο συνδυασμό ανέβασμα και παράλληλο γύρισμα του Γκάλο, ο Λιβάγια πετάχτηκε προς την μπάλα που βρήκε στον Μιχαήλ και κατέληξε στα δίχτυα. Ο ΠΑΣ προσπαθεί να συνέλθει μετά το 25λεπτο, βάζει κυρίως περισσότερη δύναμη στο παιχνίδι του, αλλά η ΑΕΚ είναι καλή και όταν κάνει άμυνα, αφού με σωστή λειτουργία και δεμένα τα μετόπισθεν ουσιαστικά δεν κινδυνεύει στο παραμικρό. Και όχι μόνον δεν κινδυνεύει, αλλά όταν αποφασίζει να ξανά ανεβάσει ταχύτητα, βρίσκει άλλα δύο γκολ! Το πρώτο στο 45’ όταν ο Γκάλο εκτελεί το κόρνερ και ο Πόνσε πηδώντας στο θεό στο πρώτο δοκάρι γράφει το 0-3, ενώ ο Έκι ξαναχτυπά στις καθυστερήσεις, πάλι με κεφαλιά, αξιοποιώντας ιδανικά την σέντρα του Λιβάγια (αυτήν την φορά). Αυτό ήταν το δέκατο γκολ του Πόνσε στο πρωτάθλημα!

Με μια αλλαγή (αναγκαστική), την είσοδο του Τσόσιτς αντί του Μπακάκη ξεκινά το δεύτερο μέρος. Στην ουσία, πάντως, δεν αλλάζει κάτι ιδιαίτερα, αφού και το 3-5-2 διατηρείται και η εικόνα κιτρινόμαυρης κυριαρχίας παραμένει αναλλοίωτη. Είναι χαρακτηριστικό πως η ΑΕΚ με το καλημέρα (49’) στην επανάληψη έχει δοκάρι (τρίτο στο ματς και 16ο συνολικά) με ωραίο διαγώνιο σουτ του Χουλτ, ενώ λίγο αργότερα χάνει και κλασική ευκαιρία με πλασέ άουτ του Μάνταλου από εξαιρετική πάσα του Άλεφ. Με την συγκεκριμένη φάση, η Ένωση έφτασε τις έντεκα τελικές στο ματς, με τον ΠΑΣ από την πλευρά του να δημιουργεί ουσιαστικά την πρώτη του καλή στιγμή στο ματς στο 58’, από προσπάθεια του Κριζμάν. Πέντε λεπτά μετά, πάντως, οι Γιαννιώτες έχουν και δοκάρι σε σουτ του Νικολιά, σε ένα διάστημα που η ΑΕΚ δείχνει να κατεβάζει ρυθμούς και να περιμένει τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο. Σε εκείνο το σημείο και συγκεκριμένα στο 69’ ο Ουζουνίδης αποφασίζει να φρεσκάρει την μεσαία γραμμή βγάζοντας τον Μπακασέτα και βάζοντας τον Κρίστιτσιτς, με τον Σέρβο να κάνει ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα, παίζοντας αριστερά ως εσωτερικός χαφ, δίπλα δίπλα σε Άλεφ και Μάνταλο. Στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Κρίστιτσιτς έδειξε σημάδια της ποιότητας του και σίγουρα την πρόθεση του να πάρει με το καλημέρα πρωτοβουλίες, καθώς συνεχώς ζητούσε την μπάλα θέλοντας να φτιάξει παιχνίδι από πίσω. Στο 80’ ο Ουζουνίδης προχωρά και στην τρίτη του κίνηση βγάζοντας τον Πόνσε και βάζοντας τον Μπογέ, με τον δεύτερο μάλιστα να παίζει στην κορυφή μαζί με τον Λιβάγια. Είναι ένα σημείο πάντως που η ΑΕΚ πάει… σβηστά το ματς, δεν ανεβάζει ταχύτητα και ουσιαστικά αρκείται στην καλή κυκλοφορία που έχει με τον Κρίστιτσιτς να συμμετέχει ιδιαίτερα σε αυτή. Στο 91’, από το πουθενά ουσιαστικά, ο Τσιγκρίνσκι κρατά τον Κριζμάν κάνοντας πέναλτι, μια εκτέλεση που αναλαμβάνει ο Αθανασιάδης. Ο Μπάρκας ωστόσο είναι εκεί για να νικήσει τον Κλάους και να κρατήσει με εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνιά του το μηδέν για το τελικό, 0-4…

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Μποκουβάλας, Αποστολόπουλος, Νικολιάς (76’ Νάουμετς), Γιάκος (83’ Ξύδας), Παμλίδης (46’ Σιόντης), Κριζμάν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης (46’ λ.τρ. Τσόσιτς), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας (69’ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Πόνσε (80’ Μπογέ).