Ελαφρύ προβάδισμα για την Λάρισα

Η Λάρισα νίκησε με 3-2 τον Αστέρα και έχει ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Φάση των «16»

ΛΑΡΙΣΑ-ΑΣΤΕΡΑΣ:3-2

ΓΗΠΕΔΟ: AEL FC ARENA

Η Λάρισα επικράτησε με 3-2 του Αστέρα Τρίπολης για το πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδα. Το σκορ να δίνει ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στους Θεσσαλούς, αλλά όλα είναι ανοιχτά για τη ρεβάνς.

Tο ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΛ να έχει την  πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Ντέλετιτς μακράν τον κορυφαίο του αγώνα. Ο Σέρβος μόλις στο 5' απείλησε τα καρέ του Αθανασιάδη και αμέσως μετά (6') με ωραία κούρσα και τελείωμα άνοιξε το σκορ. Οι Αρκάδες είχαν πρόβλημα στον άξονα, δεν κρατούσαν μπάλα και οι «βυσσινί» κυριαρχούσαν. Στο 18' ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφ σάιντ γκολ του 26χρονου ακραίου, στο 21' ο Σικάβκα «άγγιξε» το πρώτο του γκολ με τη Λάρισα και τελικά ο Ζίζιτς στο 22' με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0. Στο 43’ οι Αρκάδες κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή με τον Τσιλιανίδη, με τον πρώην άσο του Ηρακλή να πιάνει μια υπέροχη εκτέλεση και να στέλνει πρώτα την μπάλα στο κάτω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και μετά στα δίχτα για τη μείωση σε 2-1. Ωστόσο λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου (45') καταλογίστηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Αθανασιάδη επί του Ντέλετιτς (οι του Αστέρα διαμαρτυρήθηκαν έντονα), ο Φατιόν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και η ανάπαυλα βρήκε τη Λάρισα με προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1). Με αυτό το σκορ μπήκαν οι ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δέυτερο ημίχρονο ο Αστέρας Τρίπολης παρουσίασε διαφορετικό πρόσωπο, βάζοντας... δύσκολα στην ΑΕΛ, με τους Αρκάδες στο 65ο λεπτό να μειώνουν σε 3-2, με τον Μιχάλη Μανιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον με τακουνάκι, μετά τη σέντρα του Κυριακόπουλου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Στη συνέχεια, δεν υπήρξε κάποια αλλαγή με το 3-2 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΛ (Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Γιακιμόφσκι, Ζίζιτς, Σικάβκα (80' Πίτι), Νούσιος (61' Νούνιτς), Σεσέροβιτς (75' Μπαργκάν), Γκοΐκοβιτς, Φατιόν.

Αστέρας Τρίπολης (Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82' Ρόλε), Φερνάντεζ (67' Δουβίκας), Μανίας.