231 ΣΧΟΛΙΑ

Έχασε την ώρα που άγγιζε τον θρίαμβο

Η συγκλονιστική ΑΕΚ, γύρισε το παιχνίδι με την μεγάλη Μπενφίκα από 0-2 σε 2-2 και μέσα σε ένα λεπτό έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 3-2 και δέχτηκε ένα ακόμα πιο απίστευτο γκολ, το οποίο και της στοίχισε την άδικη ήττα (2-3) – Ο Βίκτωρ Κλωναρίδης σημείωσε τα δύο τέρματα και έχασε το τρίτο για την τρομακτική ανατροπή που φαινόταν να έρχεται

Champions League - 2η αγωνιστική

ΑΕΚ – ΜΠΕΝΦΙΚΑ 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όρελ Γκρίνφελντ (Ισραήλ)

Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Εκεί που αγγίζεις τον απόλυτο θρίαμβο βρίσκεσαι στο... καναβάτσο. Ειδικά, όταν παίζεις κόντρα σε τόσο μεγάλες και σπουδαίες ομάδες που μπορούν από το πουθενά να σου κάνουν την ζημιά. Όπως την έκανε η Μπενφίκα με τον Σεμέδο. Η συγκλονιστική ΑΕΚ, γύρισε το παιχνίδι από το εφιαλτικό 0-2 του πρώτου μέρους και μέσα σε ένα λεπτό έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 3-2 με τον απόλυτο πρωταγωνιστή Βίκτωρ Κλωναρίδη και δέχτηκε ένα ακόμα πιο απίστευτο γκολ στο 73’ από τον Σεμέδο (φέρει ευθύνη ο Μπάρκας), το οποίο και της στοίχισε την ήττα. Παρ’ όλα αυτά η προσπάθεια των παικτών της ΑΕΚ ήταν συγκλονιστική στην επανάληψη, πάτησαν την Μπενφίκα και σε καμία περίπτωση δεν άξιζαν αυτήν την εξέλιξη κι αυτό το φινάλε. Κάτι που αναγνώρισαν και οι 40.000 Ενωσίτες στο ΟΑΚΑ, που στο φινάλε χειροκρότησαν την ΑΕΚ και απαίτησαν νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό. Πρωταγωνιστής ο Κλωναρίδης με τα δύο γκολ που πέτυχε, αλλά και… μοιραίος για το τρίτο της ανατροπής που έχασε, πολύ μεγάλο παιχνίδι από τον Χουλτ που διέλυσε τη δεξιά πτέρυγα της Μπενφίκα με τα ανεβάσματα του. Τρομερός και ο Κώστας Γαλανόπουλος με μεγάλο παιχνίδι ανασταλτικά και οργανωτικά, καλύπτοντας για ακόμα ένα ματς και τον Σιμόες που βρίσκεται σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα...

Με 4-4-2, τον Μάνταλο αριστερά, τον Μπακασέτα δεξιά και τον Κλωναρίδη λίγο πίσω από τον Πόνσε ξεκίνησε η ΑΕΚ, με διάθεση να πρεσάρει ψηλά και να μην αφήσει την Μπενφίκα να “χτίσει” το παιχνίδι της. Το δυστύχημα για την Ένωση, παρά το δυναμικό της ξεκίνημα, ήταν πως δέχτηκε γκολ επί της ουσίας στην πρώτη κατεβασιά των Πορτογάλων, οι οποίοι στο 6’ σε φάση διαρκείας όπου ο Μπάρκας νικά αρχικά τον Γκέντσον, ανοίγουν το σκορ με τελείωμα του Σεφέροβιτς. Το δεύτερο σοκ για την ΑΕΚ έρχεται με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου, όπου πλέον είναι φανερό πως η κιτρινόμαυρη άμυνα είναι εντελώς αποσυντονισμένη. Ήταν μια σέντρα από τα δεξιά, με την μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και τον Γκριμάλντο να πετάγεται για το 0-2, την ώρα που τόσο ο Μπακάκης όσο και ο Μπακασέτας είχαν κοιμηθεί. Γενικότερα η ΑΕΚ όσα προβλήματα αντιμετώπισε αμυντικά ήλθαν από τα δεξιά και την αντίστοιχη αριστερή πλευρά των Πορτογάλων, όπου υπάρχει ο “δαιμόνιος” Γκριμάλντο που ανέβαινε ταχύτατα και πλαγιοκοπούσε αλλά και ο Ράφα. Επίσης άλλο ένα πρόβλημα ανασταλτικά για την ΑΕΚ ήταν η κακή βραδιά του Σιμόες, με τον Γαλανόπουλο πραγματικά να τρέχει για δύο στο πρώτο ημίχρονο, εκτελώντας άψογα τα καθήκοντα του, έχοντας μάλιστα και όμορφες μεταβιβάσεις. Η ΑΕΚ αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς βρίσκοντας τα πατήματα της μετά το 20λεπτο, όπου μπαίνει περισσότερο στο ματς ο Μάνταλος, ο Μπακασέτας και οι Πόνσε – Κλωναρίδης, ενώ βοηθούν σημαντικά και τα ανεβάσματα του εξαιρετικού Χουλτ, που έχει ωραίες συνεργασίες με τον Πέτρο. Η υπεροχή της Ένωσης αυτόματα φέρνει και δημιουργία φάσεων με σπουδαιότερες το ανέβασμα του Χουλτ και το τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο στο 23’ και φυσικά το σκαστό αριστερό του Μπακασέτα στις καθυστερήσεις από καταπληκτική μπαλιά του Μάνταλου. Και στις δύο μεγάλες αυτές φάσεις ο γκολκίπερ της Μπενφίκα είπε όχι κρατώντας με δύσκολες επεμβάσεις το 0-2. Και μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ξεκίνησε… εφιαλτικά για την ΑΕΚ, ωστόσο ολοκληρώθηκε με την πρωταθλήτρια να πιέζει ασφυκτικά και βγάζοντας μεγάλη θέληση και πάθος. Ένα πάθος που φάνηκε και στην φάση του 45’+3, όταν ο Πόνσε πήγε ταχύτατα σαν “καμικάζι” πάνω στον Ρούμπεν Ντίας, του τσίμπησε την μπάλα και του κέρδισε το φάουλ και τη δεύτερη κίτρινη…

Με την Μπενφίκα να παίζει με παίκτη λιγότερο και να είναι… ταμπουρωμένη στο δικό της μισό δεχόμενη το συνεχές “σφυροκόπημα”της ΑΕΚ, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ένα δεύτερο ημίχρονο όπου η Ένωση από την αρχή πίεσε ψηλά, κράτησε μπάλα και επέβαλε τον ρυθμό της, παίρνοντας και τεράστια ώθηση από τον κόσμο, που πίστεψε στην ανατροπή. Η υπεροχή και η ολική κυριαρχία της πρωταθλήτριας αποφέρει καρπούς στο 53’, λεπτό όπου οι παίκτες του Ουζουνίδη κυκλοφορούν υποδειγματικά την μπάλα, ανεβάζουν τον Χουλτ και αυτός με ιδανικό γύρισμα βρίσκει τον Κλανωρίδη που πλασάρει για το 1-2, βάζοντας “φωτιά” στο ΟΑΚΑ. Σε αυτό το διάστημα είναι φανερό πως η ΑΕΚ κάνει ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο και με όπλο της κυρίως την αριστερή της πτέρυγα και τις συνεργασίες των Μάνταλου – Χουλτ, δημιουργεί ρήγματα και μπαράζ ευκαιριών στην Μπενφίκα. Η ισοφάριση, που ήταν φυσικό επόμενο της εικόνας του αγώνα, έρχεται στο 63’ όταν ο Μπακασέτας βρίσκει υπέροχα στο δεύτερο δοκάρι τον Οικονόμου, αυτός γυρίζει υπέροχα στον Κλωναρίδη και εκείνος με κοντινό προσπάθεια γράφει το 2-2, στέλνοντας στα ουράνια τους 40.000 Ενωσίτες! Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ αγγίζει την ολική ανατροπή με τον Κλωναρίδη να βγαίνει φάτσα με τον Βλαχοδήμο από κάθετη του Μπακασέτα, επιλέγει να πλασάρει αντί να δώσει δίπλα στον ολομόναχο Γιακουμάκη, με τον γκολκίπερ της Μπενφίκα να τον σταματά με μεγάλη επέμβαση. Η συγκεκριμένη φάση ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς δευτερόλεπτα αργότερα οι Πορτογάλοι βγαίνουν στην επίθεση με τον Σεμέδο ο οποίος από το πουθενά πιάνει ένα μακρινό συρτό σουτ νικά τον Μπάρκα που φέρει ευθύνη και γράφει το 2-3 παγώνοντας το ΟΑΚΑ, κόντρα στην ροή του αγώνα. Η ΑΕΚ στο τελευταίο τέταρτο καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να βρει το γκολ της ισοφάρισης έχει έναν εκπληκτικό Χουλτ που δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στους Πορτογάλους και απειλεί σε δύο-τρεις περιπτώσεις, με σημαντικότερη ευκαιρία το πλασέ του Μπακασέτα στο 83’.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου (68’ λ.τρ. Τσόσιτς), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (79’ Γκάλο), Κλωναρίδης, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πόνσε (60’ λ.τρ. Γιακουμάκης).

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Κόντι, Γκριμάλντο, Ρούμπεν Ντίας, Αντρέ Αλμέιδα, Φέισα, Γκέντσον, Πίτσι (62’ Σεμέδο), Σάλβιο (46’ Λεμά), Ράφα Σίλβα (84’ Τσέρβι), Σεφέροβιτς.