495 ΣΧΟΛΙΑ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Παρότι προηγήθηκε με τον Αραούχο, δεν κατάφερε να κλειδώσει το παιχνίδι και ισοφαρίστηκε (1-1) από γκολάρα του Ουάρντα, τον οποίο άφησαν να σουτάρει σχεδόν ανενόχλητος - Κατώτεροι των περιστάσεων όλοι για την ΑΕΚ που έμεινε δεύτερη

SUPERLEAGUE– 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΑΕΚ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Περιστερίου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Σιδηρόπουλος

Δύο υπερπολύτιμους βαθμούς άφησε στο Περιστέρι η ΑΕΚ, που σε ένα ματς «τελικό» δεν κατάφερε να κάνει αυτό που έπρεπε. Παρότι προηγήθηκε με τον Αραούχο, σε ένα σημείο που ήλεγχε την κατάσταση και θα μπορούσε να βρει δεύτερο γκολ για να κλειδώσει το διπλό, ισοφαρίστηκε με το άπιαστο σουτ του Ουάρντα στο πρώτο σουτ που επιχειρήθηκε από τον αντίπαλο. Ένα γκολ που δεν επιτρέπεται να το δέχεσαι σε ένα τόσο κρίσιμο σημείο, ενώ και ο τρόπος που μαρκάρεται ο αντίπαλος είναι ακατανόητος, με τους Χουλτ και Μοράν να γυρνούν την πλάτη αφήνοντας τον Ουάρντα να σημαδέψει και να σουτάρει σχεδόν ανενόχλητος. Οι ποδοσφαιριστές, που η αλήθεια είναι πως εμφάνισαν και σημάδια κούρασης από το πρώτο κιόλας ημίχρονο λόγω της προσπάθειας στο Κίεβο, δεν κατάφεραν ποτέ να ξεπεράσουν το σοκ του 1-1 που ήρθε κόντρα στην ροή και έτσι η ζημιά και μια οδυνηρή απώλεια ήταν γεγονός. Μια απώλεια που η ΑΕΚ και οι ποδοσφαιριστές της δεν έπρεπε να επιτραπούν να συμβεί, αφού το σημερινό ματς μπορούσε να στείλει την ομάδα στην κορυφή και ευχή όλων είναι η σημερινή απώλεια να μην στοιχίσει. Πλέον η Ένωση πρέπει να κοιτάξει μπροστά και δεν πρέπει να έχει τίποτα λιγότερο στο μυαλό της από το 7Χ7 και το πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ είχε καλό ξεκίνημα αλλά της έλειψε η διάρκεια και έδειξε πτωτική απόδοση όσο περνούσε ο χρόνος. Με πίεση ψηλά και σωστή κυκλοφορία, η ομάδα έδειξε στο ξεκίνημα να μπαίνει δυναμικά και να κλείνει στο μισό γήπεδο τον Ατρόμητο. Στο πρώτο τέταρτο, μάλιστα, οι παίκτες του Χιμένεθ δεν έχουν μόνο την υπεροχή και τον πλήρη έλεγχο, αλλά δημιουργούν και τρεις σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Η πρώτη στο 8’, όταν ο Λιβάγια πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα στον Αραούχο αλλά εκείνος μπήκε νωχελικά στην φάση και δεν την τελείωσε όπως έπρεπε, ενώ βρισκόταν φάτσα με τον Γιαννιώτη! Δύο λεπτά μετά ο Λιβάγια κουβάλησε την μπάλα από τον άξονα, σούταρε αλλά ο Γιαννιώτης του είπε όχι, ενώ στο 17’ απείλησε και ο Γκάλο από εκτέλεση φάουλ. Μετά το πρώτο 20λεπτο η ΑΕΚ χάνει τον ρυθμό της, χάνει την συγκέντρωση της και αφού πουλά εύκολα την μπάλα στην μεσαία γραμμή, χάνοντας και όλες τις δεύτερες μπάλες. Η «πτώση» στην απόδοση της ομάδας φέρνει οπισθοχώρηση, με τον Ατρόμητο από την άλλη να ανεβάζει τις γραμμές του και να κυκλοφορεί εύκολα την μπάλα στην μεσαία γραμμή. Στο 22’, μάλιστα, οι γηπεδούχοι απείλησαν με φάουλ του Ουάρντα, ενώ στο 38’ ο ίδιος παίκτης, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο είχε δοκάρι (η μπάλα χτύπησε στο τείχος και άλλαξε πορεία πριν σταματήσει στο δοκάρι). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να κρατά μόνο το καλό ξεκίνημα, ενώ το πρόβλημα εντοπιζόταν κυρίως στον άξονα και στην μη σωστή λειτουργία της μεσοεπιθετικής γραμμής, όπου ο Λιβάγια έμοιαζε μόνος.

Με τον ίδιο τρόπο που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος μπήκε και στην επανάληψη η ΑΕΚ από την οποία έλειψε η ένταση και η ηρεμία, ενώ φαινόταν να μην υπάρχουν και τρεξίματα, σημάδια που έδειξε η ομάδα και μετά το πρώτο τέταρτο του α’ μέρους. Στο 50’, πάντως, η Ένωση δημιούργησε επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ του Ατρόμητου με κακό διώξιμο του Γιαννιώτη και μακρινό σουτ του Γκάλο, ενώ λίγο αργότερα σε φάση διαρκείας και κοντινό σουτ του Μοράν η μπάλα σταμάτησε στην πλάτη του Χατζηισαΐα. Μετά την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα κι ενώ η ΑΕΚ χάνει τον Σιμόες με τραυματισμό με τον Μοράν να μπαίνει στην θέση του, η ομάδα δείχνει σημάδια βελτίωσης, παίρνει μέτρα στο γήπεδο και καταφέρνει να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της με μεγαλύτερη επιτυχία, σε σχέση με το ξεκίνημα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μπουν στο ματς περισσότερο οι τρεις της επίθεσης Λιβάγια – Αραούχο και Χριστοδουλόπουλο και να φτιάξουν φάσεις, όπως αυτή στο 63’ όπου πριν ο Μάρκο να σουτάρει τον πρόλαβε αμυντικός. Εκεί που δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα οι γηπεδούχοι ήταν στο 68’ όταν η ΑΕΚ βγάζει κόντρα σεμιναριακού επιπέδου με τον Αραούχο, αυτός σπάει δεξιά στον Λιβάγια, ο Κροάτης αδειάζει στέλνοντας στις… πινακίδες τον Γιαννούλη, με την μπάλα να φτάνει τελικά στον Αραούχο και εκείνος με σουτ γράφει το 0-1 με ψύχραιμο σουτ! Η ΑΕΚ από εκεί και πέρα βρίσκει ώθηση, δυνάμεις και δημιουργεί δύο μεγάλες φάσεις με γύρισμα του Χουλτ και πλασέ (άουτ) του Αραούχο από το μισό μέτρο. Δυστυχώς, κόντρα στην ροή του αγώνα και με μια προσωπική ενέργεια και μακρινό σουτ του Ουάρντα ο Ατρόμητος βρήκε γκολ ισοφάρισης. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έψαξε δεύτερο γκολ νίκης ωστόσο δεν είχε ούτε την ηρεμία, ούτε τα κουράγια, ούτε την συγκέντρωση να το πετύχει.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Μπουσουλάζιτς, Μάντσον, Βασιλακάκης, Ουάρντα (90’ Καρασαλίδης), Ντιγκινί (53’ λ.τρ. Μπρούνο), Ντάουαντα.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος, Σιμόες (52’ λ.τρ. Μοράν), Γκάλο, Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (73’ Μασούντ), Αραούχο (81’ Μπακασέτας).