161 ΣΧΟΛΙΑ

Διαστημική ΑΕΚάρα πέρασε σαν πρωταθλήτρια από το Αγρίνιο!

Με έναν εκπληκτικό Μπακασέτα που δικαίωσε τον Μανόλο που τον ξεκίνησε, έχοντας καθοριστική συμμετοχή στα τρία γκολ που μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο και με όλους τους παίκτες, από τον Τσιντώτα που έκανε τρομερές αποκρούσεις μέχρι τον Μασούντ που μόλις μπήκε έδωσε ασίστ, να αγγίζουν το «άριστα», η ΑΕΚ νίκησε 4-1 τον Παναιτωλικό και έστειλε ηχηρότατο μήνυμα στην πρεμιέρα του Β γύρου

SUPERLEAGUE– 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΑΕΚ 1-4

ΓΗΠΕΔΟ: Αγρίνιο

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημήτρης Καραντώνης

Total Football από την ΑΕΚάρα στο Αγρίνιο! Με τον Τάσο Μπακασέτα πρώτο βιολί να οργιάζει για 45’ και την ομάδα να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι συνολικά, η ΑΕΚ πέρασε διά περιπάτου από την έδρα του Παναιτωλικού (1-4), σε ένα déjà vuτου αγώνα Κυπέλλου. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε τον ρυθμό της σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου και ισοπέδωσε τον αντίπαλο, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 0-3 με τον Μπακασέτα να κάνει πράματα και θάματα έχοντας γκολ (με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ), δοκάρι, κερδισμένο πέναλτι και ασίστ. Στην επανάληψη υπήρξε χαλαρότητα στο πρώτο διάστημα , όπου εκεί ο Τσιντώτας χρειάστηκε να κάνει τρεις σημαντικές επεμβάσεις, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που χτύπησε ξανά με γκολ του Λόπες που αξιοποίησε την ωραία πάσα του Μασούντ (οι δυο τους συνδυάστηκαν έχοντας μόλις μπει ως αλλαγή). Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της τιμής από το πέναλτι δώρο του Καραντώνη. Το τελικό 1-4 με τα γκολ των Μπακασέτα, Λάζαρου, Αραούχο, Λόπες αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα στο Αγρίνιο, με την ΑΕΚ να περνά για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες εντυπωσιακά από μια δύσκολη έδρα. Αψεγάδιαστη τακτικά η Ένωση, με τον Μανόλο Χιμένεθ να παίρνει άριστα και να δικαιώνεται από την επιλογή να ξεκινήσει με τον Μπακασέτα. Τρομερός εκεί που χρειάστηκε ο Τσιντώτας, αλάνθαστη η αμυντική δουλειά των Τσιγκρίνσκι, Λαμπρόπουλου, Μπακάκη, Γκάλο, κυριάρχησαν στα χαφ οι Κονέ – Γαλανόπουλος, «δαιμονισμένοι» Λάζαρος, Αραούχο, Λιβάγια, MVP ο φοβερός και τρομερός Μπακασέτας. Μπήκε και μοίρασε γκολ με το καλημέρα (στον Λόπες) ο Μασούντ, ενώ για ακόμα ένα ματς ο Γιακουμάκης έδειξε πως πλέον είναι εδώ και έχει να προσφέρει ακόμα μια σπουδαία λύση στην επίθεση.

«Κιτρινόμαυρη» κυριαρχία με σόου Μπακασέτα!

Μόνο ΑΕΚ είχε το πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο. Η Ένωση κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και ισοπέδωσε τον Παναιτωλικό που δεν μπορούσε να αλλάξει… δεύτερη πάσα. Η ομάδα του Μανόλο είχε εξαιρετική κυκλοφορία επιθετικά, αμυντικά αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα αποτέλεσμα της συνοχής και του αδιάκοπου ασφυκτικού πρέσινγκ, με το 0-3 της ανάπαυλας να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Τάσος Μπακασέτας, που έκανε ένα τρομερό 45λεπτο με γκολ, δοκάρι, κερδισμένο πέναλτι ασίστ, ενώ συνολικά η ΑΕΚ ήταν ισοπεδωτική απέναντι σε έναν αντίπαλο που είχε μόνο το δοκάρι του Μάζουρεκ προς το φινάλε των 45’, όπου ο Τσιντώτας φάνηκε να βρίσκει και να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας σωτήρια. Το σόου της ΑΕΚ και του Μπακασέτα ξεκίνησε στο 6’, όταν ο διεθνής άσος με τρομερή εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα έκανε το 0-1, παγώνοντας νωρίς νωρίς το Αγρίνιο και σημειώνοντας το γκολ της αγωνιστικής. Ο Μπακασέτας λίγο αργότερα είχε και δοκάρι με ωραίο σουτ, ενώ η κυριαρχία της ΑΕΚ ήταν φανερή σε όλα τα μήκη και τα πλάτη, αφού Αραούχο και Λάζαρος στο επόμενο διάστημα άγγιξαν το δεύτερο γκολ με κλασικές ευκαιρίες. Στο 36’ η Ένωση κέρδισε πέναλτι με τον ασταμάτητο Μπακασέτα να τσιμπά έξυπνα την μπάλα από τον αντίπαλο του, πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λάζαρος για το 0-2. Ακολούθησε το δοκάρι του Παναιτωλικού, στην πρώτη φάση που δημιούργησε η ομάδα του Αγρινίου, με την ΑΕΚ να ολοκληρώνει πάντως εκείνη ιδανικά το πρώτο μέρος, όταν ο Μπακασέτας με τρομερή κίνηση και προσπάθεια βρήκε τον Αραούχο κι αυτός με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-3! Μάλιστα ο Τσίνο πανηγύρισε με μοναδικό τρόπο το γκολ αυτό, αφού αρχικά το αφιέρωσε στον MVPΜπακασέτα και εν συνεχεία φίλησε το σήμα της ΑΕΚ και φώναξε μένω εδώ.

Μασούντ και… κερασάκι στην τούρτα από Λόπες

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ μπήκε χαλαρή αποτέλεσμα και του 0-3 από το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να κινδυνεύσει σοβαρά σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις. Ο Παναιτωλικός απείλησε με Μοράρ και Μύγα, οι οποίοι ωστόσο σταμάτησαν πάνω στον εντυπωσιακό Τσιντώτα που με σωτήριες επεμβάσεις κράτησε το μηδέν. Ειδικότερα η τρίτη φάση του Μοράρ με το τετ α τετ ήταν ενδεικτική, με τον Τσιντώτα να βγάζει με εντυπωσιακή επέμβαση το σουτ του αντιπάλου επιθετικού. Η ΑΕΚ αφού ξεπέρασε το πρώτο μουδιασμένο ξεκίνημα αλλά και την αναγκαστική αλλαγή του Μπακασέτα, βρήκε σιγά σιγά τα πατήματα της και πέτυχε τέταρτο γκολ στο 61’. Ο Μασούντ που είχε περάσει στο ματς αντί του Μπακασέτα βρήκε όμορφα αριστερά τον Λόπες κι αυτός με δυνατό διαγώνιο σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κυριακίδη για το 0-4! Η ΑΕΚ από εκεί και πέρα κατέβασε ξανά ταχύτητα, έδωσε χώρο στον Παναιτωλικό αλλά δεν έδειχνε να αντιμετωπίζει προβλήματα, μέχρι την φάση του 68’ που ο Καραντώνης αποφάσισε να δώσει πέναλτι σε μια… επαφή μπάσκετ που υπήρξε ανάμεσα σε Κονέ – Μάζουρεκ. Ο Μοράρ ήταν εκείνος που το εκτέλεσε και μείωσε σε 1-4. Το ματς κυλούσε σβηστά για την ΑΕΚ που είχε κατεβάσει ρυθμούς, με την τελευταία σπουδαία φάση να είναι μια κεφαλιά του Λιβάγια όπου ο Κυριακίδης έβγαλε δύσκολα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μιχάι, Ροντρίγκες, Μύγας, Λουίς Ρότσα, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Μάζουρεκ, Ντίας, Μοράρ, Ρόσα (46’ Κλέσιο).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Κονέ, Γαλανόπουλος, Μπακασέτας (52’ λ.τρ. Μασούντ), Λιβάγια, Χριστοδουλόπουλος (60’ Λόπες), Αραούχο (71’ Γιακουμάκης).