Μεγάλη ανατροπή με υπογραφή Νικολούδη (ΦΩΤΟ)

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: 26/2/1978, Αιγάλεω-ΑΕΚ 2-4

Μια από τις πιο… επικές ανατροπές της ΑΕΚ στην ιστορία της Α’ Εθνικής είναι αυτή που πέρασε στην ιστορία σαν σήμερα πριν από 38 χρόνια στο ξερό γήπεδο του Αιγάλεω. Η ομάδα του Ζλάτκο Τσαϊκόφσκι, καθ’ οδόν για την κατάκτηση του τίτλου και του νταμπλ, μετέτρεψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-4, με τον Τάκη Νικολούδη να σημειώνει τρία γκολ και τον Θωμά Μαύρο να κλείνει το σκορ! Η ΑΕΚ έμενε αήττητη για πέντε μήνες και τελικά θα έφτανε να μείνει αήττητη για 31 αγωνιστικές, κάτι που επανέλαβε στο διάστημα 2/1992-1/1993.

Η ΑΕΚ έκανε ήδη… πλάκα, αφού είχε αφήσει επτά βαθμούς πίσω τους Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μπει κάπως χαλαρά στο γήπεδο και να βρεθεί να χάνει στο ημίχρονο με 2-0 από τα γκολ του Χατζησκουλίδη στο 9’ (έκλεψε την μπάλα από τον τερματοφύλακα Χρηστίδη που δεν τον είχε δει!) και του Κωνσταντόπουλου που πέρασε τρεις αμυντικούς και πλάσαρε τον Χρηστίδη στο 41’. Είχε μεσολαβήσει ατυχία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Θωμά Μαύρου στο δοκάρι στο 40’. Η ΑΕΚ, όμως, απειλήθηκε μετά το 2-0 με νέο γκολ του Χατζησκουλίδη στο 44’!

Στο δεύτερο, όμως, όλα άλλαξαν. Ο Τσαϊκόφσκι έβγαλε τον Αποστόλη Τόσκα που είχε τραυματιστεί και πέρασε στο κέντρο της άμυνας τον Λάκη Νικολάου που στο πρώτο μέρος έπαιζε αριστερό μπακ. Στα αριστερά μπήκε και έπαιξε ο Στέφανος Θεοδωρίδης.

Η πιο σημαντική, αλλαγή, όμως, ήταν εσωτερική και ήταν η προώθηση του Τάκη Νικολούδη σε ρόλο σέντερ φορ, με μετάθεση του Ντούσαν Μπάγεβιτς λίγο πιο έξω. Ο Νικολούδης έγραψε ιστορία με τρία γκολ, αρχής γενομένης από μια κεφαλιά στο 53’ μετά από κόρνερ του Μίμη Παπαϊωάννου. Στο 75’ έγινε το 2-2 με νέα κεφαλιά του Νικολούδη, επίσης μετά από σέντρα του Παπαϊωάννου, και στο 82’ ξανά Νικολούδης από κοντά, μετά από κτύπημα φάουλ του Κύπριου Τάσου. Το σκορ έκλεισε στο 90’ με κοντινό πλασέ από κοντά, μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα Μυλωνά σε σουτ του Παπαϊωάννου.

Μετά τη λήξη, οι οπαδοί του Αιγάλεω προκάλεσαν μεγάλα επεισόδια σε βάρος των οπαδών της ΑΕΚ, ενώ οι παράγοντες της γηπεδούχου ομάδας μιλούσαν για «τέσσερα άκυρα γκολ». Κανένα θέμα δεν υπήρχε βεβαίως, όσο και αν φώναζαν. Από πλευράς ΑΕΚ, τη δήλωση είχε κάνει ο Νίκος Χρηστίδης, ο οποίος είχε πει ότι «αυτό το ματς έμοιαζε με ταινία του Τσάρλι Τσάπλιν, αφού από τη θλίψη βγήκε χαμόγελο»!

Σημειωτέον ότι τα εισιτήρια που κόπηκαν ήταν 9.919. Δέκα χιλιάδες δηλαδή. Δείτε τη φωτογραφία της κατάμεστης εξέδρας και θα καταλάβετε…

H σύνθεση της ΑΕΚ: Χρηστίδης, Μουσούρης, Τόσκας (46’ Θεοδωρίδης) Ραβούσης, Νικολάου, Τσάμης, Τάσος, Νικολούδης, Μπάγεβιτς, Παπαϊωάννου, Μαύρος

Στις 26 Φεβρουαρίου

26/2/33 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 4-4 (Πρωτάθλημα Ελλάδας –η ΑΕΚ «επέστρεψε» από 4-2 στο τελευταίο 20λεπτο με τα γκολ του Μάλλιου και του Ηλιάσκου)

26/2/58 ΑΕΚ-Κηφισιά 5-0 (Κύπελλο Ελλάδας –η Κηφισιά «κράτησε» μέχρι το 37’, αλλά το σκορ στο ημίχρονο ήταν ήδη 3-0)

26/2/61 ΑΕΚ-Παναθηναϊκός 2-1 (Α’ Εθνική –Πετρίδης και Σοφιανίδης οι σκόρερ, αλλά ο τερματοφύλακας Σεραφείδης ήρωας της ΑΕΚ)

26/2/67 ΑΕΚ-Πανιώνιος 3-0 (Α’ Εθνική –από το 20λεπτο είχε καθαρίσει η ΑΕΚ με δύο γκολ από Πομώνη και Νικολαϊδη)

26/2/69 Σπάρτα Τρνάβα-ΑΕΚ 2-1 (Κύπελλο Πρωταθλητριών –πρώτος ευρωπαϊκός προημιτελικός στην ιστορία της ΑΕΚ και… ηρωική ήττα με γκολ του Νίκου Σεβαστόπουλου που πανηγυρίστηκε σαν νίκη, αλλά στη ρεβάνς της Αθήνας δεν αξιοποιήθηκε)

26/2/84 AEK-Ολυμπιακός 2-1 (Α’ Εθνική –ανατροπή με δύο γκολ του Μαύρου και μεγάλη νίκη γοήτρου)

26/2/89 AEK-Λεβαδειακός 5-1 (Α’ Εθνική –το πιο μεγάλο σκορ της ΑΕΚ τη χρονιά του πρώτου επαγγελματικού τίτλου)

26/2/90 AEK-Άρης 1-1 (Α’ Εθνική –επεισοδιακό ματς με τους Δημητριάδη και Οκόνσκι να σημειώνουν γκολ για Αρη και ΑΕΚ στο 80’ και στο 81’ αντίστοιχα)

26/2/94 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 3-0 (Α’ Εθνική – ατμόσφαιρα ζούγκλας με ρίψεις αντικειμένων στον πάγκο της ΑΕΚ και εχθρική διαιτησία Μαζαράκη που απέβαλε Κούτουλα και Σαβέβσκι)

26/2/97 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-1 (Κύπελλο Ελλάδας –λεβέντικη και μάγκικη πρόκριση μέσα στο Καραϊσκάκη με δέκα παίκτες και με σκόρερ τον Ντέμη)

26/2/01 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-2 (Α’ Εθνική –στο ουδέτερο Ηράκλειο, ο διαιτητής Χέλης και ο επόπτης Τάπραντζης έκαναν μια από τις πιο ελεεινές διαιτησίες στα χρόνια της παράγκας και έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό με το έτσι θέλω!)

26/2/05 Καλλιθέα-ΑΕΚ 1-2 (Α’ Εθνική –η ΑΕΚ προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο οκτάλεπτο!)

26/2/06 ΑΕΚ-Ιωνικός 2-1 (Α’ Εθνική –νίκη για την ΑΕΚ με Κατσουράνη στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων!)

26/2/12 ΑΕΚ-ΟΦΗ 1-1 (Α’ Εθνική –στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Λυμπερόπουλο στο 55’ αλλά έμεινε αμέσως με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κώστα Μανωλά και στη συνέχεια ισοφαρίστηκε)

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*