6 ΣΧΟΛΙΑ

Κι όμως κατάφερε να χάσει η ΑΕΚ

Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ αν και είχε τη νίκη στα χέρια της χαλάρωσε στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε με 30-29 από τη ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη-Το aek365 σας μετέδωσε live το ματς

Απίστευτα πράγματα συνέβησαν στη Θεσσαλονίκη, με την ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ να γνωρίζει τελικά την ήττα από τη ΧΑΝΘ με 30-29 σε νεκρό χρόνο, για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Handball Premier.

Η Ένωση αν και είχε κακό ξεκίνημα στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να βρει τα πατήματά της και να φτάσει να προηγείται μέχρι και 1,5 λεπτό πριν το τέλος. Κάπου εκεί, υπήρξε μπλακ άουτ από τους «κιτρινόμαυρους», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να το εκμεταλλευτούν και να φέρουν το ματς στα ίσα (28-28) παίρνοντας μάλιστα και τη νίκη τελικά σε νεκρό χρόνο (30-29).

Το ματς

Καθόλου καλό δεν ήταν το ξεκίνημα που πραγματοποίησε η ΑΕΚ, η οποία παρουσίασε προβλήματα σε άμυνα κι επίθεση και έφτασε να χάνει ακόμα και με 5-1 στα πρώτα 5 λεπτά από τη ΧΑΝΘ. Στη συνέχεια, η Ένωση κατάφερε σταδιακά να ροκανίσει τη διαφορά και να φέρει το ματς στα μέτρα της, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Μάλιστα, ανέβασε την απόδοσή της και με τον Μπακαούκα να δίνει το σύνθημα κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12), παρά τις πολλές ισοπαλίες που υπήρξαν νωρίτερα. Η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια στην ομάδα της ΧΑΝΘ και έτσι με προσωπικές ενέργειες των παικτών της πήρε τα ηνία και μπήκε στα αποδυτήρια με 4 γκολ διαφορά (12-16).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη διατηρούσε μια υπέρ της διαφορά, όμως κάποια λάθη που έκανε έδωσε τη δυνατότητα στη ΧΑΝΘ, η οποία με καλές αμυντικές και επιθετικές πρωτοβουλίες πλησίασε στο σκορ (20-22). Η Ένωση πήρε σημαντικές βοήθειες από τους παίκτες της και έτσι διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας (23-27). Λίγα λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ το έκανε ντέρμπι και η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε μειώνοντας στο γκολ (27-28) και στη συνέχεια ισοφάρισε (28-28), το χειρότερο σενάριο επιβεβαιώθηκε και αφού οι «κιτρινόμαυροι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν οι παίκτες της ΧΑΝΘ βγήκαν μπροστά και πήραν τη νίκη με σουτ σε νεκρό χρόνο (30-29).

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 30-29
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 7-6, 9-8, 10-13, 12-16 (ημχ.), 15-19, 19-21, 21-24, 23-27, 25-28, 30-29
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 6, Σπυρόπουλος 3, Δέσπος , Ε. Ναουμίδης 3, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος , Κόντης 1 , Αργυρίου 6, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 3, Κεσίδης 6, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης) :Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 6, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 2, Φίλης, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης

Διαιτητές: Τσάκωνας, Χασκής, Δίλεπτα: 5-5 , Πέναλτι: 4/2 - 3/3

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη της αναμέτρησης.

ΑΡΓΥΡΩ ΦΛΟΥΡΗ

depon21 - 6/2/2016 18:22

Άλλο ένα τμήμα που το διέλυσε ένας πουθενας ( Λαζόπουλος ) που ήρθε με μεγάλο λόγια χρέωσε όλο το χάντμπολ έφυγε και τώρα η ομάδα πάει από το κακό στο χειρότερο....με τα λίγα κάναμε πρωταθλητισμο γιατί είχαν τα βασικά τώρα πλέον γεια σας....για τους παίκτες τι κριτική να κάνεις? ότι δεν παίξανε καλά? ότι μερικοί δεν κάνουν? για τον προπονητή τι να πεις? όταν δεν έχουν γήπεδα να κάνουν προπονήσεις όταν δεν πληρώνονται...ένα ο πρόεδρος την ερασιτεχνικής πουθενας.....από την στιγμή που... Συνέχεια κανείς δεν κάνει μια δωρεάν στα ερασιτεχνικά τμήματα η μόνη σωτηρία είναι το γήπεδο και το 10% που θα πηγαίνει εκεί....

mmaek21 - 7/2/2016 21:43

Depon21 ο Λ προφανώς και ήταν κομήτης, λαμόγιο ό,τι άλλο θέλεις πές. ΟΚ. Ωστόσο είναι γνωστό από αρκετούς παίκτες και παράγοντες που δημοσίως το έχουν δηλώσει, πως έβαλε την πρώτη περίοδο 550-650.000€. Από τότε κανείς δεν έχει αισθανθεί την υποχρέωση να πεί που πήγαν αυτά τα χρήματα και ενώ πρωτοκλασσάτα τότε 3 τμήματα τώρα είναι μετξύ φθοράς και αφθαρσίας.

Βλέποντας το πρόγραμμα στο χάντμπολ, η λογική λέει πως έχουμε μία σίγουρη (?) νίκη με Αρχέλαο και... Συνέχεια μία που παλεύεται με Πανελλήνιο τελευταία αγωνιστική (ο Πανελλήνιος είναι πολύ καλός όπως έδειξε στο πρώτο μάτς στην Κυψέλη). Ας ελπίσουμε πως οι αντίπαλοί μας (δεν αστειεύομαι δυστυχώς ...) ΧΑΝΘ και Φοίβος με τους οποίους έχουμε Μειονέκτημα έδρας (!!!), θα χάσουν εκεί που λογικά είναι να χάσουν, ώστε να βρεθούμε λίγο ψηλότερα και να έχουμε την έδρα στα play out.