1 ΣΧΟΛΙΑ

Η πιο μεγάλη μέρα του Γιώργου Κάχρη

ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ 23 Ιανουαρίου 1971 Προοδευτική-AEK 1-2

Τον Γιώργο Κάχρη που μας άφησε ξαφνικά στις 29 Απριλίου 2012 από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου στα 63 του χρόνια, οι περισσότεροι από εμάς γνωρίσαμε από την ενασχόλησή του στα της ΑΕΚ μέσω της ΠΑΕ και της Ερασιτεχνικής, της οποίας διετέλεσε μέχρι και αντοπρόεδρος. Οι πιο παλιοί, όμως, θυμούνται και έναν πολύτιμο ποδοσφαιριστή που συχνά έπαιρνε χρόνο συμμετοχής από τον Μπράνκο και έδινε λύσεις με τα γκολ του.

Κάτι τέτοιο έγινε και σαν σήμερα πριν από 45 χρόνια, ένα βροχερό απόγευμα Σαββάτου στο Στάδιο Καραϊσκάκη. Η νίκη επί της τυπικά γηπεδούχου Προοδευτικής με 2-1 κρίθηκε στο δεύτερο μέρος με δύο γκολ του τότε νεαρού κυνηγού που είχε αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον Κώστα Νικολαϊδη. Το δεύτερο γκολ, μάλιστα, ήρθε στο 87’ και το βλέπουμε σε φωτογραφία. Ήταν η νίκη που επέτρεψε στην ΑΕΚ να αναδειχθεί πρωταθλήτρια χειμώνα και να βάλει τις βάσεις για… επανάληψη της πρωτιάς και στο τέλος της σεζόν.

Ήταν ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της ΑΕΚ σε εκείνη την πορεία τίτλου. Από το πρώτο ημίχρονο πίεζε την αντίπαλό της και σημάδεψε τα δοκάρια στο 8’ με τον Μίμη Παπαϊωάννου και στο 18’ με τον Ανδρέα Παπαεμμανουήλ. Ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής Βρεκούσης έκανε… υπερωρίες, όμως τα δοκάρια τον έσωσαν άλλες δύο φορές, στο 48’ ξανά με τον Παπαεμμανουήλ και στο 69’ με τον αριστερό οπισθοφύλακα Στέφανο Θεοδωρίδη.

Το σκορ στο μεταξύ είχε γίνει 0-1 στο 66’ από κοντινό σουτ του Κάχρη μετά από απόκρουση του Βρεκούση σε σουτ του Παπαϊωάννου. Με το δοκάρι του Θεοδωρίδη χάθηκε η ευκαιρία για το 0-2 και, σαν να μην έφταναν αυτά, ήρθε το 1-1 στο 70’ από τον Γκλέζο. Η ΑΕΚ έπρεπε να αντεπιτεθεί, ο Κάχρης έχασε μια ευκαιρία στο 80’, όμως στο 87’ ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 1-2 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Σπύρου Πομώνη. Οι χιλιάδες οπαδοί της ΑΕΚ (22.654 εισιτήρια!) πανηγύριζαν έξαλλα και έπιναν νερό στο όνομα ενός ποδοσφαιριστή που είχαν δει ελάχιστες φορές σε εκείνη τη σεζόν.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Κωνσταντινίδης, Κεφαλίδης, Τόσκας, Τριανταφύλλου, Θεοδωρίδης, Λαβαρίδης, Καραφέσκος (83’ Βεντούρης) Παπαεμμανουήλ, Νικολαϊδης (46’ Κάχρης) Παπαϊωάννου, Πομώνης

Η ιστορία του Γιώργου Κάχρη και η σχέση του με την ΑΕΚ σε ένα κείμενο που είχε γράψει τη μέρα του θανάτου του στο aek365 oΔημήτρης Κουμουρτζής

Στις 23 Ιανουαρίου

23/1/27 Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 2-2 (Πρωτάθλημα Αθηνών –όταν ο Κώστας Νεγρεπόντης έκανε το 2-2 στο 86’, οι άνδρες της Αστυνομίας Πόλεων είδαν κι έπαθαν να βγάλουν από τον αγωνιστικό χώρο τους εκατοντάδες οπαδούς της Ενωσης που εφόρμησαν σε αυτό για να πανηγυρίσουν!)

23/1/52 ΑΕΚ-Απόλλων 3-1 (Πρωτάθλημα Αθηνών –άλλη μία νίκη που έδωσε τον τίτλο στην ΑΕΚ μέσα στο γήπεδο, αφού στα χαρτιά χαρίστηκε από την «καταπράσινη» ΕΠΣΑ στον Παναθηναϊκό)

23/1/66 ΑΕΚ-Τρίκαλα 3-1 (Α’ Εθνική)

23/1/72 AEK-Πανιώνιος 1-0 (Α’ Εθνική –το γκολ στο 9ο Λάκης Νικολάου που τότε ακόμα, ένα χρόνο μετά την απόκτησή του από τον Ατρόμητο, έπαιζε ακόμα σέντερ φορ)

23/1/74 ΑΕΚ-Ατρόμητος 0-0 (4-3 πεν.) (Κύπελλο Ελλάδας –ο Ατρόμητος της Β’ Εθνικής δυσκόλεψε την ΑΕΚ, έχοντας στο τέρμα του τον πρώην τερματοφύλακα της Ενωσης Στέλιο Κωνσταντινίδη)

23/1/77 Παναχαϊκή-ΑΕΚ 0-2 (Α’ Εθνική – Μαύρος στο 88’ και Βάγκνερ στο 90’ τα γκολ!)

23/1/93 Aθηναϊκός-AEK 0-0 (Α’ Εθνική –μία από τις πολλές λευκές ισοπαλίες εκείνης της εποχής με τον συγκεκριμένο αντίπαλο, τρίτος σερί αγώνας εκτός έδρας και τρίτος χωρίς νίκη για την πρωτοπόρο ΑΕΚ)

23/1/94 AEK-Παναθηναϊκός 2-0 (Α’ Εθνική –6η σερί νίκη με τα γκολ του «βιαστή» Κοπιτσή και του Αλεξανδρή, η ΑΕΚ στο +9 και εξασφάλιση του τρίτου σερί τίτλου)

23/1/00 Τρίκαλα-ΑΕΚ 0-1 (Α’ Εθνική –λύτρωση για την ΑΕΚ στη λασπομαχία των Τρικάλων με πέναλτι του Τσίριτς στις καθυστερήσεις)

23/1/05 ΑΕΚ-Αιγάλεω 1-0 (Α’ Εθνική –το γκολ ο Κατσουράνης στο 50’, εισιτήρια 21.230)

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...