6 ΣΧΟΛΙΑ

Σκότωσε την Παρτιζάν ο Αστέρας

Νίκησε με 2-0 στην Τρίπολη και πλέον έχει κάθε δικαίωμα να κάνει όνειρα πρόκρισης. Ισοπαλία στο Τότεναμ-Μπεσίκτας

EUROPA LEAGUE-3ος ΟΜΙΛΟΣ-2η αγωνιστική

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.-ΠΑΡΤΙΖΑΝ: 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Θ. Κολοκοτρώνης

Εξαιρετικός σε ένα ακόμα ματς ο Αστέρας νίκησε με 2-0 την Παρτιζάν και πλέον μπορεί να κάνει όνειρα για πρόκριση σε έναν όμιλο που έδειχνε απαγορευτικός για κάτι τέτοιο. Καλύτερη η ομάδα της Τρίπολης στο πρώτο μέρος. Απείλησε στο 16' με τον Πάρα και έξι λεπτά μετά ο Ουσέρο με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Λούκατς και έκανε το 1-0. Στο 25' ο Μάσα έκλεψε την μπάλα αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει τον πρώην γκολκίπερ της ΑΕΚ. Το δεύτερο γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 52' όταν μετά από σέντρα του Λούι ο Πάρα με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Παρτιζάν απείλησε στο 63' με ένα σουτ του Βουλίτσεβιτς. Έξι λεπτά μετά ο Αστέρας σκόραρε με τον Μπαράλες αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει σημαία (λανθασμένα). Ο Λουί στο 71' "χόρεψε" την άμυνα της Παρτιζάν αλλά σούταρε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά δεν μπόρεσε με σουτ να νικήσει τον Λούκατς.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Ουσέρο, Ρόλε (89'Μουνάφο), Γιαννιώτας (73'Κιτόκο), Μάσα, Πάρα (59'Μπαράλες)

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Μάρκο Νίκολιτς): Λούκατς, Βουλίτσεβιτς, Τσίρκοβιτς, Στάνκοβιτς, Βολκόφ, Μπράνκο Ιλιτς (77'Κόλιτς), Σάσα Ιλιτς, Γκρμπιτς (63'Νίνκοβιτς), Ζίβκοβιτς, Πάντιτς, Λάζοβιτς

ΤΟΤΕΝΑΜ-ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Ουάιτ Χαρτ Λέιν

Μαγική εικόνα στο Λονδίνο με την Μπεσίκτας να κυριαρχεί απόλυτα, αλλά λόγω Γιορίς και αστοχίας να φεύγει μόνος με ισοπαλία 1-1. Οι Τούρκοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τον Γιορίς να έχει κατεβάσει τα ρολά. Αντίθετα στη ροή του ματς όμως η Τότεναμ σκόραρε στο 27' με τον Κέιν. Το γκολ άλλαξε τα δεδομένα με τα "σπιρούνια" να ανεβαίνουν και ως το τέλος του ημιχρόνου να έχουν καλές φάσεις. Καλύτεροι και στα πρώτα λεπτά τις επανάληψης οι "μαύροι αετοί" πίεσαν και τελικά δικαιώθηκαν στο 88' όταν κέρδισαν πέναλτι. Ο Μπα το εκτέλεσε και ισοφάρισε.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντάιερ, Τσιρίτσες, Φάσιο, Ντέιβις, Σαμπουλί (65'Ντεμπελέ), Παουλίνιο (60'Λένον), Μπενταλέμπ, Τάουνσεντ, Σολδάδο (79'Αντεμπαγιόρ), Κέιν.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ζενγκίν, Κουρτουλούς, Σίβοκ, Φράκο, Ραμόν, Σόσα, Τόρε (82'Κογιουνλού), Κάβλακ (65'Οζιακούπ), Χάτσινσον, Μπα, Σαχάν (72'Πεκτεμέκ).

ΜΗΤΣΟΣ-ΚΑΤΟΥΝΑΞΗΡΟΜΕΡΟΥ21 - 3/10/2014 17:15

μπραβο ρε Αστέρα.

stefanog - 3/10/2014 11:52

Αργεντινοι - Γιουγκοι 2-0 χαλαρα , εκαναν πλακα με την παιδικη χαρα . Λιγο πιο σοβαροι η πιο τυχεροι και θα ειχαμε 5αρα . Τι περισοτερο θελουν για να δουν οτι εκει ειναι η πηγη ......??????

yellowstorm21 - 3/10/2014 13:39

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου! οι καλοί Λατίνοι δεν συγκρίνονται σε ταλέντο και προοπτική πλέον με τους καλούς Γιούγκους (στη 10ετία του '90 ήταν σαφώς διαφορετικά τα πράγματα). Προσκυνώ το τμήμα σκάουτιγκ του Αστέρα που τα τελευταία χρόνια έχει φέρει στην Ελλάδα αξιοπρεπέστατους παίχτες που κάνουν τη δουλειά τους καλά, προσαρμόζονται εύκολα στη χώρα μας και αμα λάχει έχουν και μεταπωλητική αξία...όσο θυμάμαι κάτι Άρτσε, Νασούτι,Παουτάσο και παλαιότερα κάτι απίθανους... Συνέχεια τουρίστες Αργεντίνους που έρχονταν επί εποχής ΕΝΙΚ με πιάνει μελαγχολία και οργή για το πόσο άθλια λειτουργούσε ο αγαπημένος μας σύλλογος. ας έχουμε το νου μας λοιπόν, τον επόμενο Ουσέρο και Ντε Μπλασις να τον φέρουμε εμείς στην Ελλάδα και να μην ψαχνόμαστε να τον αγοράσουμε από τον Αστέρα.

giannis_aek - 3/10/2014 11:37

μπραβο στον αστερα..δειχνει οτι μπορει να προκριθει σε εναν παρα πολυ δυσκολο ομιλο για γιουροπα στον οποιο η ΑΕΚ των τελευταιων δεκα χρονων δεν θα ειχε ελπιδα πριν καν αρχισει...με πολυ πιο ευκολους ομιλους και δεν σταυρωναμε νικη...ελπιζω οτι στο μελλον θα μπαινουμε σε κατι τετοιους ομιλους και θα τοςυ τρωμε λαχανο..παντως απ οτι δειχνει και ο αστερας δεν χρειαζονται τρελα λεφτα πολλη και σωστη δουλεια και μεθοδικοτητα χρειαζονται..καλα για μπαοκ και βαζελα τα σχολια... Συνέχεια περιττα..ο βαζελας εχει κατω του μετριου ροστερ και ο μπαοκ ειναι ο γνωστος μπαοκ που και τον ροναλντο και τον μεσι να βαλεις στην ομαδα μολις πλησιασει τους στοχους του θα τους χασει σε μια στιγμη..

veriotis - 3/10/2014 00:57