3 ΣΧΟΛΙΑ

Δεν αρκούσε η νίκη για την Ουρουγουάη (VIDEO)

Η «σελέστε» πέτυχε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Γκάνα, αλλά έχασε την πρόκριση στην ισοβαθμία με την Κορέα και χάρη στο γκολ Χουάνγκ Χι στο 90+1’

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-8ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΚΑΝΑ- ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: 0-2

Γήπεδο: Al Janoub Stadium

Η Ουρουγουάη έκανε το χρέος της κέρδισε με 2-0 την Γκάνα λίγο πριν το φινάλε περνούσε εκείνη στους «16». Ωστόσο το γκολ της Κορέας στο τέλος έστειλε τη «σελέστε» στο σπίτι της όπως και την Γκάνα

Ο αγώνας

Μετά από ένα πρώτο κάκιστο τέταρτο στο 16ο λεπτό ο Τζόρνταν Αγιού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ροτσέτ έπεσε και απομάκρυνε. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κουντούς πήγε στην μπάλα και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι το οποίο και πήρε μετά από εξέταση του VAR. O Αντρέ Αγιού ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Ροτσέτ έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Στο 23ο λεπτό ο Ντε Αρασκαέτα έβγαλε κάθετα στον Νούνιες που πλάσαρε όμορφα τον Ζιγκί αλλά ο Σαλισού έσωσε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή αλλά στο 26’ ο Νούνιες σέντραρε από δεξιά, τα στόπερ της Γκάνας έχασαν την μπάλα και ο Σουάρες κοντρόλαρε στην περιοχή. Ο πολύπειρος φορ έκανε τις προσποιήσεις και το σουτ, ο Ζιγκί είπε όχι αλλά ο Ντε Αρασκαέτα με κεφαλιά σε κενό τέρμα, έγραψε το 0-1. Και μάλιστα στο 32ο λεπτό ο Σουάρες σήκωσε όμορφα για τον Ντε Αρασκαέτα που με γυριστό σουτ στην κίνηση από αριστερά έγραψε το 0-2.

Στο 46ο λεπτό ο Μπουκαρί έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά με την μπάλα να περνά λίγο έξω και δίπλα από τον Κουντούς που είχε κάνει κίνηση ενώ στο 57’ ο Ζίμπερτ αρνήθηκε καθαρό πέναλτι στον Νούνιες παρότι είδε και το VAR.

Στο 65’ ο Πελίστρι έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να ξύνει τα δοκάρια της Γκάνας και στο 70’ ο Βαλβέρδε έπιασε φοβερό σουτ από 25 μέτρα αλλά ο Ζιγκί έβγαλε εντυπωσιακά. Στο 79ο λεπτό ο Σεμένιο πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω ενώ στο 81’ ο Κουντούς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Ροτσέτ είπε όχι εντυπωσιακά.

Στο 90+4’ ο Μάξι Γκόμες έκανε το συρτό σουτ από μακριά και ο Ζιγκί είπε όχι όπως έκανε και ο Ροτσέτ στο 90+6' σε σουτ του Μπουκαρί.

Ο πρωταγωνιστής

Χιορχιάν Ντε Αρασκαέτα

Στα 28 του ο μεσοεπιθετικός της Φλαμένγκο έκανε το παιχνίδι της ζωής του με την Εθνική Ουρουγουάης. Ο Ντε Αρασκαέτα πέτυχε δύο γκολ, βοήθησε και αμυντικά και είχε και μια πανέμορφη πάσα στον Νούνιες στο 23’, με τον φορ της Λίβερπουλ να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Ο «αφανής» ήρωας

Σέρτζιο Ροτσέτ

Ο γκολκίπερ της Ουρουγουάης κράτησε όρθια την ομάδα του στο πιο κρίσιμο σημείο. Στο 21ο λεπτό έπιασε το πέναλτι του Αντρέ Αγιού και από εκεί και πέρα ο διακόπτης της Ουρουγουάης γύρισε και η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Είχε και μια τεράστια επέμβαση σε σουτ του Κουντούς στο 81ο λεπτό.

Η απογοήτευση

Αντρέ Αγιου

Από τον πιο έμπειρο παίκτης της Γκάνας θα περίμενες μια καλύτερη εκτέλεση πέναλτι. Ο Αγιού έχασε το πέναλτι του 21ου λεπτού κι αυτή η φάση πήρε από κάτω την ομάδα του.

Οι ενδεκάδες

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζιγκί, Σεϊντού, Μπαμπά, Αμαρτέι, Σαλισού, Σαλίς Αμπντούλ Σαμέντ (72’ Σεμένιο), Παρτέι, Κουντούς (90+7' Ισαχακού), Τζ.Αγιού (46’ Μπουκαρί), Α.Αγιού (46’ Σουλεμανά), Ουίλιαμς (72’ Κιερέ)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ροτσέτ, Βαρέλα, Κόατες, Χιμένες, Ολιβέρα, Μπεντανκούρ (34’ Βεσίνο), Βαλβέρδε, Ντε Αρασκαέτα (80’ Κανόμπιο), Πελίστρι (66’ Ντε λα Κρους), Νούνιες (80’ Γκόμες), Σουάρες (66’ Καβάνι)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ. Βοηθοί: Γιαν Ζάιντελ, Ράφαελ Φολτίν (ΓΕΡ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!