Μοιρασιά στην «τιτανομαχία» και όλα ανοιχτά για Ισπανία και Γερμανία (VIDEO)

Στο 1-1 έμειναν Ισπανία και Γερμανία στο μεγάλο ντέρμπι του 5ου ομίλου και όλα είναι ακόμη ανοιχτά για την πρόκριση

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-5ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 1-1

Γήπεδο: Al Bayt Stadium

Μοιρασιά στην «τιτανομαχία» της Αλ Κορ. Ισπανία και Γερμανία έμειναν στο 1-1 και θα παλέψουν να κλειδώσουν και οι δύο την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική. Πλέον τα «πάντσερ» θέλουν νίκη και με αρκετά γκολ κόντρα στην Κόστα Ρίκα και να μη νικήσει η Ιαπωνία τους Ισπανούς. Βέβαια υπάρχει και το τρελό σενάριο να χάσει η Ισπανία από την Ιαπωνία, να κερδίσουν οι Γερμανοί με μεγάλο σκορ την Κόστα Ρίκα και να μείνει εκτός η «φούριας ρόχας».

Στο ακόμη πιο τρελό σενάριο μπορεί να χάσουν αμφότερες και να περάσουν Κόστα Ρίκα και Ιαπωνία.

Ο αγώνας

Στο 7ο μόλις λεπτό η Ισπανία κυκλοφόρησε πανέμορφα την μπάλα έξω από την περιοχή των Γερμανών, ο Όλμο έπιασε το σουτ από πάγια αριστερά αλλά ο Νόιερ και το δοκάρι έσωσαν τη Γερμανία. Στο 22’ ο Άλμπα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο έξω ενώ στο 25’ ο Σιμόν έδωσε κατά λάθος στον Γκνάμπρι που έκανε το σουτ από δεξιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 27’ μετά από λάθος του Νόιερ ο Φεράν έκανε το πλασέ από το πέναλτι αλλά ο Ράουμ έσωσε με προβολή.

Στο 36’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τόρες κατέβασε στην περιοχή αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή ενώ στο 40’ ο Ρίντιγκερ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 56ο λεπτό ο Γερμανοί έκλεψαν έξω από την περιοχή της Ισπανίας και ο Κίμιχ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Σιμόν έσωσε και στο 62’ ο Άλμπα σέντραρε από αριστερά και ο Μοράτα με προβολή στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ.

Στο 65ο λεπτό ο Όλμο έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα έφτασε απέναντι στον Ασένσιο που πλάσαρε άστοχα από τα όρια της περιοχής.

Στο 73’ ο  Μουσιάλα έκανε φοβερή ενέργεια και σέντρα από δεξιά, ο Φίλκρουγκ δεν έβαλε σωστά την προβολή ενώ στο ίδιο λεπτό ο Σανέ πέρασε κάθετα στον Μουσιάλα που βρέθηκε μόνος με τον Σιμόν κι έκανε δυνατό σουτ αλλά ο Βάσκος έβγαλε εντυπωσιακά.

Τελικά στο 83ο λεπτό ο Μουσιάλα ρόλαρε με την μπάλα, την άφησε στον Φίλκρουγκ που με όμορφο σουτ από δεξιά έκανε το 1-1.

Στο 90+5’ ο Σανέ πάτησε περιοχή  από αριστερά, απέφυγε και τον  Σιμόν αλλά το γύρισμα του κόπηκε από τον Ρόδρι.

Ο πρωταγωνιστής

Τζαμάλ Μουσιάλα

Αυτό το παιδί στα 20 του είναι ο ηγέτης αυτής της Γερμανίας. Πάλεψε μόνος του σχεδόν σε όλο το ματς, έδωσε την ασίστ στο γκολ του Φίλκρουγκ και ήταν εκ των κορυφαίων.

Ο «αφανής» ήρωας

Ντάνι Όλμο

Μπορεί να μη σκόραρε αλλά ο Όλμο ήταν ίσως ο κορυφαίος της Ισπανίας. Είχε το τρομερό δοκάρι στο πρώτο μέρος, δημιούργησε αρκετά ρήγματα από αριστερά, είχε ποιοτικές σέντρες και ήταν σταθερός και ανασταλτικά.

Η απογοήτευση

Tίλο Κέρερ

Δύσκολο παιχνίδι για τον δεξιό μπακ της Γερμανίας. Στο πρώτο μέρος πέρασε δύσκολα από τον Ντάνι Όλμο. Ο Ισπανός τον περνούσε όπως ήθελε και όποτε ήθελε. Στην επανάληψη προσπάθησε αλλά πάνω εκεί που βελτιώθηκε, ήρθε η σέντρα του Άλμπα από την πλευρά του για να ολοκληρωθεί το εφιαλτικό βράδυ για τον άσο της Γουέστ Χαμ. Βγήκε αλλαγή στο 70ο λεπτό.

Οι ενδεκάδες

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (82’ Μπαλντέ), Καρβαχάλ, Λαπόρτ, Ρόδρι, Μπούσκετς, Γκάβι (66’ Κόκε), Πέδρι, Ασένσιο (66’ Νίκο Ουίλιαμς), Τόρες (54’ Μοράτα), Όλμο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ράουμ (87’ Σλότερμπεκ), Κέρερ (70’ Κλόστερμαν), Ζίλε, Ρίντιγκερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι (85’ Χόφμαν), Γκιντογκάν (70’ Σανέ), Μίλερ (70’ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι. Βοηθοί: Χέσελ Στέιχστρα, Γιαν ντε Φρις (ΟΛΛ). 4ος: Ίστβαν Κόβατς (ΡΟΥ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!