14 ΣΧΟΛΙΑ

Αν έχεις ίχνος φιλότιμο, φύγε μόνος σου Παπαπέτρου

Έδωσε το πιο απίστευτο πέναλτι και αποβολή υπέρ της ΑΕΛ και για να το μαζέψει έδωσε κι άλλο ανύπαρκτο υπέρ του ΠΑΣ - Πέρασε στα πέναλτι η Λάρισα (3-1, 1-1 καν. διάρκεια και παράταση)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: 5η φάση

ΑΕΛ-ΠΑΣ: 1-1 καν. Διάρκεια και παράταση (3-1 στα πέναλτι)

ΓΗΠΕΔΟ: Αλκαζάρ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαπέτρου

Από τη φρικτή διαιτησία του Τάσου Παπαπέτρου σημαδεύτηκε το παιχνίδι Κυπέλλου στο Αλκαζάρ ανάμεσα στη Λάρισα και τον ΠΑΣ. Ο Αθηναίος ρέφερι, που πέρυσι είχε στιγματίσει το Ατρόμητος – Ολυμπιακός ως VARίστας, παίρνοντας τους Πειραιώτες από το χέρι οδηγώντας τους στη νίκη με αδιανόητα λάθη, με αποτέλεσμα να κάτσει για λίγο διάστημα στον… πάγο, επανέλαβε παρόμοια διαιτητικά “εγκλήματα”. Έδωσε το πιο απίστευτο πέναλτι και αποβολή υπέρ της ΑΕΛ, σε μια φάση που η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Γκαρντάφσκι με τον Παπαπέτρου να βλέπει… χέρι και αποβολή αλλοιώνοντας το παιχνίδι και ακολούθως για να το μαζέψει έδωσε κι άλλο ανύπαρκτο υπέρ του ΠΑΣ (αυτη την φορά) με τον Περέα να ανατρέπεται εκτός περιοχής, αλλά τον Αθηναίο ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα, βλέποντας τον εντός. Για την ιστορία, η Λάρισα πέρασε στα πέναλτι με 3-1 αλλά το θέμα στην προκειμένη περίπτωση είναι άλλο. Είτε θα πρέπει επιτέλους ο κ. Μαρκ Κλάτενμπεργκ να του πάρει τη σφυρίχτρα δια παντός διότι είναι επικίνδυνος είτε ο ίδιος ο Παπαπέτρου θα πρέπει, αν έχει λίγο φιλότιμο, για να γίνει πιο εύκολο, να φύγει μόνος τους από τη διαιτησία αφού πλέον… δεν μπορεί!

Στα του ματς στο 12' υπήρξε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Λάρισα, με τον Ογκμπόε να μπαίνει στην περιοχή να βγάζει την σέντρα για τον Νικολιά που έκανε κακή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Λοντίγκιν. Μπορεί η ΑΕΛ να είχε τον έλεγχο, ωστόσο δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία και τον ΠΑΣ να προσπαθεί να απειλήσει με κόντρες. Στο 45' υπήρξε μεγάλη επέμβαση του Παντελάκη με το τακουνάκι στην πάσα του Παπαγεωργίου προς τον Όγκμποε που έφευγε μόνος του απέναντι στον Λοντίγκιν. Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47' ο Τάσος Παπαπέτρου ανακάλυψε πέναλτι, όταν μετά από σουτ του Όγκμποε η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο τον Γκαρντάφσκι με τον Παπαπέτρου να δίνει πέναλτι και να τον αποβάλλει. Ο Μαυρίας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ στο 52'. Στο 62' ο ΠΑΣ απάντησε με εύστοχο πέναλτι (νέα ανακάλυψη Παπαπέτρου) του Κάργα, το οποίο κέρδισε ο Περέα από τον Ηλιάδη δυο λεπτά νωρίτερα. Ο Περέα βρισκόταν εκτός περιοχής και ο Παπαπέτρου μετέτρεψε το φάουλ σε πέναλτι! Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος, χωρίς ωστόσο να αλλάζει το σκηνικό, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Εκεί, η ΑΕΛ μπήκε δυνατά, ενώ ο ΠΑΣ είχε μεγάλη ευκαιρία στο 99' με τον Πίρσμαν να κάνει τη σέντρα και τον Σάλιακα να κάνει την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Θεοδωρόπουλο να διώξει σε κόρνερ. Η Λάρισα απάντησε στο 103', με τον Κολομπίνο να εκτελεί το κόρνερ τον Ηλιάδη να πιάνει την πρώτη κεφαλιά και τον Γιάκο να μην προλαβαίνει με προβολή. Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι μετά το 1-1 της παράτασης. Εκεί ο ΠΑΣ ήταν άστοχος και η Λάρισα με 3-1 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Θεωδορόπουλος, Μπέρτος, Μαξιμένκο, Ηλιάδης, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά (105' Σιμελίδης), Νικολιάς (67' Γιάκος), Κολομπίνο, Μαυρίας, Ογκμπόε (67' Ακούνια).
ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Ρίζος (67' Πίρσμαν), Καραχάλιος, Σιόντης (83' Μέντες), Γκαρντάβσκι, Μίνα (46' Τριάδης), Περέα, Μιλιντσεάνου (46' Σνάιτνερ).

Δείτε τα τρομακτικά λάθη του Παπαπέτρου:

jimpapado1924 - 27/10/2021 14:37

Πέθανα στα γέλια βλέποντας τον παίκτη που έφαγε την μπάλα στα μούτρα,αφού σηκώνεται , να μαθαίνει ότι αποβάλλεται και δίνει πέναλτυ! Μιλάμε για σοκ! Ούτε στο χειρότερο εχθρό σου!

oko10aek - 27/10/2021 12:23

Έτοιμος για ΟΑΚΑ την Κυριακή μου φαίνεται αυτός.

alexaegean - 27/10/2021 11:20

Το επίπεδο της ελληνικής διαιτησίας είναι δυστυχώς πολύ χαμηλό. Τίποτα δεν εκπλήσσει πια, τίποτα δεν λέει και να αλλάξει όμως.

gianpap49 - 27/10/2021 09:46

Ξένοι και στα τοπικά. Δυστυχώς, οι δικοί μας είναι άχρηστοι.

Ο συγκεκριμένος ("λάτρης" των στρινγκ βρακιων) δεν είναι αυτός που είχε δώσει οφσάιντ από πλάγιο σε αγώνα, μάλιστα, της Λάρισας?

Απαράδεκτος, άσχετος και επικινδυνος

theostoug21 - 27/10/2021 10:05

Δεν είναι άχρηστοι φίλε μου, νταλαβερητζίδες είναι και τσακορμαν.

alex - 27/10/2021 00:18

ΑΝΑΚΟΊΝΩΣΗ ΑΠΟ ..ΑΛΈΞΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ?

jimpapado1924 - 26/10/2021 23:04

Ξένοι διαιτητές και ας είναι και του NFL!

ForWin - 26/10/2021 22:21

Δυστυχώς!!! Οι Έλληνες διαιτητές, αν όχι όλοι, στην πλειοψηφία τους είναι ακατάλληλοι. Καταστρέφουν το άθλημα. Μόνο ξένοι και σε όλες τις θέσεις και σε όλα τα παιχνίδια. Δεν είναι δυνατόν να βλέπω την ομάδα μου και σε κάθε παιχνίδι να ζω με το άγχος αν θα μας σφάξει και μας κόψει βαθμούς.

HolySpirit - 26/10/2021 21:36

Και μετά σου λένε γιατί να έρχονται ξένοι διαιτητές!

Ezel_911 - 26/10/2021 20:52

Παπαπέτρου ήταν μονο ένας: η "λατρεια" του Ζάχου Δογγανου ! Αυτοί εδώ είναι ιμιτασιον, πρέπει να φύγει πάραυτα

Giannis_21_Mytilini - 26/10/2021 20:35

ΑΗΔΙΑ!!! Ότι ομάδα κι αν είσαι, σε πιάνει αηδία μ αυτά τα κοράκια!!

TRELOPOULOS - 26/10/2021 20:25

Like father like son

Mike 94 - 26/10/2021 20:24

Και όχι τίποτα άλλο, έχει και δημοσιογράφους-αρθρογράφους σε site που λένε να εμπιστευτούμε τους Έλληνες διαιτητές και να φύγουν οι ξένοι από τα ντέρμπι. Αν ήταν δυνατόν καλύτερα θα ήταν να σφυρανε όλα τα ματς ξένοι διαιτητές. Όχι τα ντέρμπι μόνο

Sunrise - 26/10/2021 20:19

Κανένα κοράκι δεν έχει τσίπα να σηκωθεί να φύγει . !!!