Νίκησε με 2-0 τη Λίνκολν. Πολλά προβλήματα στην άμυνα η ομάδα της Θεσσαλονίκης

EUROPA CONFERENCE LEAGUE 6οςΟΜΙΛΟΣ

ΛΙΝΚΟΛΝ-ΠΑΟΚ: 0-2

ΓΗΠΕΔΟ:ΣτάδιοΒικτόρια

Ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό στο Γιβραλτάρ επικρατώντας με 2-0 της Λίνκολν. Η ομάδα του Λουτσέσκου δεν παρουσίασε καλή εικόνα με πολλά κενά στην άμυνα.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του αγώνα λίγο έλειψε να φέρει και το γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ έκανε την κάθετη, ο Άκμπομ βγήκε τετ α τετ με τον Σολέρ αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει. Στο 22' ο Άγγλος επιθετικός σηκώθηκε αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα με το κεφάλι και σπατάλησε νέα ευκαιρία. Τρία λεπτά μετά ο Κίκε Γκόμεθ κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και τελικά πλάσαρε άουτ. Στην επόμενη φάση οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Καραγέρο αλλά η σημαία του επόπτη είχε σηκωθεί σωστά. Στο 37' ο επιθετικός της Λίνκολν βγήκε στην κόντρα με τον Κρέσπο να κόβει σωτήρια για τον ΠΑΟΚ το πλασέ του. ο Ανιόν εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ με τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο (44΄) ο Κρέσπο βγήκε αλλαγή λόγω τραυματισμού. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τέιλορ μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έκοψε για τον Άκπομ που με πλασέ έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και στο 54' σκόραρε με τον Άκπομ με τον επόπτη όμως να έχει σηκώσει τη σημαία. Το ριπλέι δεν δικαίωσε τον βοηθό. Στο 56' ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ, ο Μιχαηλίδης έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και ο Μιτρίτσα με ζογκλερικό σουτ έκανε το 0-2. Η Λίνκολν είχε μεγάλη ευκαιρία στο 58' με τον Κίκε Γκόμεθ να μην μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Πασχαλάκη.

Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ μπλόκαρε και την κεφαλιά του Ρόναν στο 72. Δευτερόλεπτά μετά ο Άκπομ μπήκε από αριστερά και πλάσαρε ψηλά άουτ. Ο Κωσταντέλιας στο 79' έκανε το πλασέ με τον Βάισεμαν να κόβει. Στη συνέχεια της φάσης ο Σολέρ έδιωξε το σουτ του Μουργκ. Στις καθυστερήσεις ο Τζόσεφ Τσιπολίνα είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, στην επαναφορά ο Ρόναν πλάσαρε και ο Μιχάι έδιωξε πάνω στη γραμμή.

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σολέρ, Βάισεμαν, Ρ.Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67'Τζ.Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανιόν (72'Ρονάν), Αράιθα (81'Πίκοκ), Καραγέρο (81'Σέρτζεντ), Κίκε Γκόμεθ (62'Όκραν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44'Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82'Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73'Σφιντέρσκι), Μιτρίτσα (73'Κωσταντέλιας), Άκπομ (82'Κούτσιας)

Διπλό της Κοπεγχάγης στη Σλοβακία

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ-ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ:

ΓΗΠΕΔΟ: Εθνικό Στάδιο

Ιδανικό το ξεκίνημα της Κοπεγχάγης στο θεσμό

Οι Δανοί άνοιξαν το σκορ στο 16' με τον Γιόνας Βιντ όμως η Σλόβαν απάντησε με τον Νιγηριανό, Χεντί στο 21'. Η Κοπεγχάγη όμως πήρε εκ νέου προβάδισμα με το γκολ του Στάγκε στο 41'. Στο 68' κέρδισε πέναλτι και ο Βιντ εκτέλεσε σωστά πετυχάιοντας το 1-3.

AntonDobos21 - 16/9/2021 22:01

Μεγάλη νίκη. Σκοτωσε το θηριο. Με τετοιες μεγαλειωδεις νικες ξαναφτιαχνει ονομα η Ελλαδα στο εξωτερικο. Αυριο θα ειναι πρωτοσελιδο σε όλα τα σαητ